Autostrada dla rowerów

Z Karczewa do Wiązowny przez Otwock i Józefów bezpiecznie na dwóch kółkach? Niedługo to nie będzie pobożne życzenie, ale fakt! Za niespełna dwa lata powstanie najdłuższa w powiecie otwockim ścieżka rowerowa. Pod koniec ubiegłego roku cztery gminy powiatu otwockiego wspólnie z Sulejówkiem i Halinowem dostały na ten cel prawie 27 mln zł unijnego dofinansowania. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 40 mln zł.

WOJTEK SIERGIEJUK

Taki znak pojawi się na wszystkich trasach rowerowych wybudowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
Taki znak pojawi się na wszystkich trasach rowerowych wybudowanych
w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

O planach powstania superścieżki dla rowerzystów „Linia” pisała już w połowie 2015 roku, gdy gmina Wiązowna przystępowała do projektowania ciągu rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 721 od granicy z Józefowem do granicy z gminą Halinów. W pierwszym kwartale ubiegłego roku cztery samorządy z terenu powiatu otwockiego oraz dwa z powiatu mińskiego (Halinów i Sulejówek) zawarły porozumienie w sprawie budowy ścieżki łączącej tych sześć gmin i wspólnego starania się o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Projekt, którego liderem jest Józefów, zostanie zrealizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Dziś śmiało możemy już stwierdzić, że budowa tej najdłuższej w powiecie otwockim trasy rowerowej to kwestia najbliższego roku, może półtora. W połowie grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli komitetu sterującego ZIT. Zaprezentowano wtedy pierwszy pakiet inwestycji obejmujący ponad 300 km nowych ścieżek rowerowych w metropolii warszawskiej. Wśród 13 projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie, znalazł się również ten dotyczący tras rowerowych na terenie powiatów otwockiego i mińskiego. W sumie tylko na terenie czterech gmin w powiecie otwockim powstanie prawie 30 km ścieżek.

W gminie Karczew będą przebiegały wzdłuż ulic: Piłsudskiego, Otwockiej, Bohaterów Westerplatte, Miziołka, Hallera i ks. Wyszyńskiego. W Otwocku powstaną one przy ulicach: Narutowicza, Kraszewskiego, Turystycznej, Majowej, Przewoskiej, Armii Krajowej i Tatrzańskiej. Józefów wzbogaci się o nowe ścieżki przy ulicach: Nadwiślańskiej, Granicznej, Skorupki, Wyszyńskiego, Sikorskiego, Piłsudskiego i Jarosławskiej, a w gminie Wiązowna powstaną one wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 721.

Koszt budowy tras na terenie powiatu otwockiego wyniesie łącznie ponad 26 mln zł (całkowity koszt projektu to ponad 40 mln zł). Aż 80 proc. tej kwoty (ponad 17,5 mln zł) nasze samorządy otrzymają w formie unijnej dotacji. Po zawarciu umów o dofinansowanie każda gmina w przetargu wyłoni wykonawcę odcinka ścieżki na swoim terenie. – W tej chwili oczekujemy na podpisanie umów, co powinno nastąpić już w styczniu. Myślę, że przetarg ogłosimy jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, a sama inwestycja na terenie gminy Wiązowna powinna zostać sfinalizowana do końca pierwszego kwartału przyszłego roku – mówi Dariusz Szczęsny, naczelnik wydziału inwestycji urzędu gminy w Wiązownie.

Docelowo w ciągu najbliższych kilku lat sieć ścieżek pieszo-rowerowych ma połączyć wszystkie gminy należące do Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Trasy wybudowane w ramach ZIT otrzymają jednolite oznakowanie – charakterystyczny kolorowy rower.

One thought on “Autostrada dla rowerów

 • 14 stycznia 2017 o 05:24
  Permalink

  Tylko może niech się za projektowanie tych ścieżek wezmą rowerzyści, a nie jakiś bezmyślny urzędnik, który w życiu tyłka na rower nie posadził. Bo jak zrobią taki bubel, jak na Staszica w Otwocku, to władze będą się chwalić sukcesem, a rowerzyści i tak będą jeździ po ulicach. Pieniądze wywalone w błoto.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.