Oszust zabierze ci samochód

Uwaga na oszustów podstępnie wyłudzających pieniądze! Ich ofiarami padają klienci, którzy chcą kupić auto przez internet. Wiele osób dało się nabrać na wyjątkowo atrakcyjną ofertę. Tak jak mieszkająca w powiecie otwockim pani Dorota Trzaskowska, która straciła i pieniądze, i samochód…

AGNIESZKA JASKULSKA

Woman Sitting In Kitchen Using Laptop with Blank Screen. Screen can be easily used for your own message or picture using the included clipping path.

Pani Dorota z Otwocka od dawna szukała sprawdzonego auta w dobrym stanie. Dlatego zdecydowała się poszukać samochodu na jednym ze znanych portali internetowych. Kiedy znalazła prawie nowego peugeota 2008 za jedyne 40 tys. zł, przecierała oczy ze zdumienia. Takie auto kosztuje w salonie grubo ponad 50 tys. zł. To była atrakcyjna oferta! I to uśpiło jej czujność…

Klikając na wybraną ofertę, serwis automatycznie przekierował kobietę na inny znany portal, gdzie znajdował się szczegółowy opis samochodu, zawierający m.in. informacje o jego wyposażeniu, przebiegu itp. Sprzedawca był wyjątkowo przekonujący, na pierwszy rzut oka nic nie można mu było zarzucić. Sprawiał wrażenie wiarygodnego, bo podawał wszystkie dane adresowe i kontaktowe. Opis i zdjęcia samochodu informowały, że peugeot w idealnym stanie kosztuje 40 tys. zł, ale cena jest do negocjacji. Pani Dorota od razu skontaktowała się ze sprzedającym Robertem W., który prowadził sklep RTV w Chełmnie. Mężczyzna na początku twierdził, że oferta jest już nieaktualna, bo właśnie znalazł kupca na samochód i sprzedaje go za 38 tys. zł. Jednak kilka godzin później wysłał otwocczance SMS-a z krótką informacją, że jednak może kupić od niego auto, ale za 40 tys. zł i tylko pod warunkiem, że jeszcze tego samego dnia do godz. 16 wyśle przelewem bankowym zaliczkę w wysokości 2 tys. zł.

Kobieta nie wierzyła we własne szczęście, bo bardzo zależało jej akurat na tym samochodzie. Otwocczanka postanowiła sprawdzić w internecie firmę z Chełmna, ale nie znalazła o niej żadnych informacji. Nie miała jednak czasu do namysłu – taka okazja mogła się już nie powtórzyć, więc pod presją czasu, nierozważnie i nie spisując żadnej umowy, przelała 2 tys. zł na wskazane przez oszusta konto bankowe.

Następnego dnia próbowała skontaktować się z Robertem W., ale telefon był już nieaktualny. Dorota S. ponownie zaczęła szukać w internecie informacji o handlarzu, łudząc się, że to jakaś pomyłka. Szybko trafiła na dokładnie taką samą ofertę sprzedaży identycznego peugeota, jaki zamierzała kupić od Roberta W. Tym razem auto należało nie do właściciela sklepu RTV, ale do firmy świadczącej usługi medyczno-sanitarne w Olsztynie. Kobieta zorientowała się, że straciła nie tylko szansę na zakup wymarzonego auta, ale i wpłacone pieniądze, dlatego zgłosiła sprawę organom ścigania
w Otwocku. – Mieszkanka Otwocka została oszukana podobnie jak wiele innych osób. Sprawę prowadzi Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu – potwierdza prokurator Maciej Mrozek z Prokuratury Rejonowej w Otwocku.

Prokurator tłumaczy, że oszuści od lat uskuteczniają w internecie proceder polegający na wyłudzeniu zaliczki za samochód. Wiele osób się na to nabiera, bo oferta jest wyjątkowo atrakcyjna cenowo. Oszuści stosują proste, łatwe do rozszyfrowania chwyty, ale planując przekręt, niektóre drobiazgi dopracowują bardzo szczegółowo, więc klient nie jest w stanie wychwycić, gdzie jest ukryty haczyk.

– Scenariusz tego rodzaju oszustwa jest zwykle podobny – przyznaje prokurator Mrozek. – Na popularnym portalu internetowym pojawia się ogłoszenie o sprzedaży używanego auta, ale w idealnym stanie i po atrakcyjnej cenie. Wystawiany na sprzedaż samochód zzęsto kosztuje mniej niż pół ceny podobnych aut z danego rocznika. Kontakt ze sprzedającym możliwy jest najczęściej za pośrednictwem e-maila, rzadziej telefonu. Jednak rozmowa lub korespondencja ze sprzedającym zmierza tylko w tym kierunku, aby kupujący szybko wpłacił zaliczkę za samochód. Potem kontakt się urywa. Kupujący zostaje i bez pieniędzy, i bez auta – tłumaczy prokurator Maciej Mrozek.

*Dla dobra sprawy nazwisko poszkodowanej zostało zmienione

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.