Orkiestra gra, pacjenci korzystają

W miniony weekend już po raz 25. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Co roku w tę publiczną zbiórkę angażują się tysiące mieszkańców powiatu otwockiego. Pieniądze, które udaje się zebrać, częściowo wracają do nich w postaci sprzętu medycznego zakupionego dla otwockich placówek medycznych, w tym szpitala powiatowego przy ul. Batorego. Najnowsze urządzenia trafią na oddział pediatrii PCZ jeszcze w styczniu.

SYLWIA WYSOCKA

Od początku akcji zainicjowanej w 1992 r. przez Jurka Owsiaka oddziały noworodkowy i pediatryczny szpitala powiatowego przy ul. Batorego otrzymywały sprzęt medyczny kupiony za pieniądze zebranych podczas finałów WOŚP. Część tego sprzętu służy małym pacjentom do dziś, ale niektóre urządzenia były już tak zużyte, że musiały trafić do kasacji. Taki los spotkał np. przekazany w 2000 roku inkubator oraz zakupiony cztery lata później nieinwazyjny monitor. Jednak inne urządzenia, jak kupione w 2002 roku monitory, cały czas są w użyciu. Niestety, od 12 lat WOŚP nie wspierał otwockiej placówki. Dopiero gdy Powiatowym Centrum Zdrowia zaczęli kierować prezes Henryka Romanow i dyrektor ds. medycznych Marcin Ozdarski, szpital znów poprosił Orkiestrę o wsparcie. Otrzymał je w ubiegłym roku i jak udało się nam dowiedzieć, podobnie będzie teraz. Nowy sprzęt trafi do placówki jeszcze w styczniu.

Łóżka dla seniorów
W ubiegłym roku WOŚP przekazała PCZ sprzęt medyczny o wartości prawie 180 tys. zł – Po 12 latach przerwy, w 2016 roku otrzymaliśmy sprzęt dla zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego (ZPO), bo jak wiadomo Orkiestra wspiera także opiekę medyczną seniorów i oddziały geriatryczne – mówi w rozmowie z „Linią” dyrektor Marcin Ozdarski. Do placówki w Józefowie trafiły wózki do przewożenia chorych, ssaki, nowoczesny fotel kąpielowy oraz łóżka rehabilitacyjne z szafkami i materace przeciwodleżynowe. – To bardzo potrzebny sprzęt – przyznaje Ozdarski. – Planowaliśmy zakup takich łóżek, bo poprzednie były w fatalnym stanie. Orkiestra przyszła nam z pomocą, więc pieniądze, które musielibyśmy na nie wydać, zostaną przeznaczone na inne potrzeby – zapewnia.

Drewniane łóżka, które wciąż  można znaleźć w magazynie, faktycznie budzą grozę. – To były używane, nieruchome (bez możliwości podnoszenia pacjenta) drewniane łóżka, które dostaliśmy w spadku po sanatorium dla dzieci. Obłożnie chorzy starsi pacjenci ZPO tygodniami leżeli na niewygodnych łóżkach, które nosiły jeszcze pamiątkowe napisy zrobione przez dzieci korzystające z nich w latach 70-tych ubiegłego wieku – potwierdzają pracownicy ZPO. – Dzięki WOŚP nasi pacjenci otrzymali 17 nowoczesnych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi i możliwością podnoszenia do dowolnej pozycji – wyjaśniają. – Dzięki temu udało się poprawić komfort pacjentów oraz ich bezpieczeństwo pod względem medycznym, bo odnotowujemy teraz mniej powikłań, np.  odleżyn. A trzeba pamiętać, że pacjenci ZPO to ludzie przewlekle chorzy, wymagający długotrwałej opieki – dodaje dyrektor Ozdarski.

Pomagają noworodkom oddychać
W ubiegłym roku otwocki szpital ponownie otrzymał także sprzęt dla oddziału noworodkowego. – Jest to nowoczesne urządzenie do wspomagania oddychania u noworodków. Jest ono bardzo potrzebne takiemu oddziałowi neonatologicznemu, jaki mamy w szpitalu przy ul. Batorego – przyznaje dyrektor ds. medycznych PCZ. – To urządzenie może być niezbędne, gdy na świat przychodzi dziecko z niską masą urodzeniową, które otrzymuje mało punktów w skali Apgar i ma problemy z samodzielnym oddychaniem. Wcześniej w ogóle nie dysponowaliśmy takim sprzętem, teraz korzystamy z niego, jeśli jest taka potrzeba. Na pewno poprawiło to jakość opieki nad najmłodszymi pacjentami i poczucie bezpieczeństwa rodziców troszczących się o zdrowie swoich maluchów, które w przypadku komplikacji znajdą w otwockim szpitalu właściwą opiekę i ochronę zdrowia. Moim marzeniem jest, aby w trakcie pracy w Powiatowym Centrum Zdrowia odziały ginekologii i noworodkowy zyskały drugi stopień referencyjności, tzn. by mogły u nas rodzić kobiety w ciąży zagrożonej – zdradza.

Jeszcze w styczniu szpital otrzyma kolejny sprzęt dla oddziału pediatrycznego. Będą to warte w sumie 15 tys. zł kardiomonitor, pulsoksymetr i dwie nowoczesne pompy strzykawkowe. Orkiestra kupi je za pieniądze ze zbiórki przeprowadzonej w ubiegłym roku. Zarząd szpitala zapowiada, że nie ustanie w dalszych staraniach o pozyskanie kolejnych urządzeń.

– Sprzęt o podobnej wartości otrzymały także inne szpitale powiatowe na Mazowszu, więc cieszymy się, że nasza placówka znalazła się w tym gronie. Nadal jednak mamy duże potrzeby, dlatego na pewno będziemy starać się o sprzęt zakupiony ze zbiórki prowadzonej podczas tegorocznego finału WOŚP – zapewnia Marcin Ozdarski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.