Strażnicy i drony namierzą trucicieli?

Smog truje otwock! Stężenie szkodliwych dla zdrowie pyłów PM10 i PM2,5 w ubiegłym tygodniu wielokrotnie przekraczało dopuszczalną normę. W walkę o poprawę jakości powietrza mają bardziej włączyć się strażnicy miejscy, który kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach. Rozważany jest też zakup dronów, czyli zdalnie sterowanych urządzeń, które namierzą kominy emitujące szkodliwe pyły.

Niestety, przynajmniej w zimie „sosnowe klimaty“ to jedynie pusty slogan
Niestety, przynajmniej w zimie „sosnowe klimaty“ to jedynie pusty slogan

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Główną przyczyną smogu – oprócz niskiej temperatury i braku wiatru – jest palnie w domowych piecach opałem niskiej jakości. Dalej na liście trucicieli powietrza znajdują się samochody.

Co możemy zrobić?
Należy dążyć do wymiany źródła ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku. Otwock od dwóch lat
udziela dofinansowania do wymiany źródeł ogrzewania. W najbliższym czasie zostanie podany termin naboru wniosków o dotacje na 2017 r. Może z nich skorzystać każdy właściciel nieruchomości
na terenie miasta. W tym roku na kontynuację programu zarezerwowano w budżecie 305 tys. zł.

Zespół kryzysowy
W poniedziałek, 9 stycznia prezydent Zbigniew Szczepaniak zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.

Komendant straży miejskiej Dariusz Sokół poinformował, że trwają kontrole opału spalanego w piecach domów jednorodzinnych. Strażnicy reagują na wszystkie zgłoszenia od mieszkańców. Można dzwonić pod interwencyjny numer tel. interwencyjny 605 219 979.

Dyrektor oświaty miejskiej Edyta Rosłaniec dodała, że do odwołania zawieszono zajęcia szkolne na terenie lodowiska w parku miejskim. Dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali zalecenie, żeby nauczyciele i wychowawcy nie prowadzili zajęć poza budynkami szkół i przedszkoli.

Radni pytają
Otwoccy radni zwrócili się do prezydenta o przedstawienie szczegółowych informacji na temat kontroli jakość używanego opału prowadzonych przez straż miejską w domach jednorodzinnych i instytucjach
na terenie miasta. Radni chcą się dowiedzieć, ile było tych kontroli i ile mandatów wystawiono w ciągu ostatnich dwóch sezonów grzewczych. Rozważają też zakupienie przez miasto dronów, które latałyby nad kominami i od razu kontrolowały, czym mieszkańcy palą w piecach.

Aktualne dane pomiarowe zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 i PM2,5 można sprawdzić:

3 komentarze do “Strażnicy i drony namierzą trucicieli?

 • 18 stycznia 2017 o 15:12
  Permalink

  No to teraz strażnicy rzucą się w wir pracy 🙂 🙂

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2017 o 10:26
   Permalink

   słusznie, taki temat dopełniałby porady budowlane LO, i przynajmniej dostarczałby konstruktywnej treści zamiast najłatwiejszej do napisania krytyki 🙂

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.