Ponad 30 milionów na inwestycje

W kwestii inwestycji Otwock nie zwalnia tempa. Rok 2017 także ma przynieść mieszkańcom wiele zmian w postaci nowych ulic, chodników i terenów do rekreacji. Pytanie tylko, czy przy tak ambitnym planie w ciągu 12 miesięcy uda się zrealizować wszystkie zadania i czy wystarczy na nie pieniędzy. W tej sprawie zdania radnych i prezydenta są mocno podzielone.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

budzet

Już z projektu budżetu przedstawionego przez prezydenta wynikało, że władze Otwocka chcą zrealizować więcej inwestycji niż przed rokiem. Projekt planu finansowego miasta zakładał dochody w wysokości 166,1 mln zł, a wydatki rzędu 182 mln zł, z czego na inwestycje przeznaczono 22,9 mln zł. Zaplanowano też kredyt. – Ograniczone możliwości uzyskiwania dochodów ze sprzedaży mienia, a równocześnie konieczność realizacji bardzo długiej listy inwestycji wymagają wzięcia kredytu na kwotę prawie 15,5 mln zł. Jednak dzięki właściwej polityce finansowej po zaciągnięciu zobowiązania miejska kasa będzie zadłużona jedynie w wysokości niespełna 15 proc. łącznych dochodów. Należy podkreślić, że co roku miasto spłaca 2,2 mln zł wcześniej zaciągniętych zobowiązań – wyjaśnia prezydent Zbigniew Szczepaniak.

Radni zmieniają budżet
Budżet na 2017 rok został przyjęty podczas sesji rady miasta, która odbyła się 30 grudnia. To wtedy radni z klubów Prawa i Sprawiedliwości, Chrześcijańskiej Inicjatywy Społecznej oraz bezpartyjni przedstawili ok. 450 zmian do prezydenckiego projektu. Wydatki bieżące ograniczyli o prawie 9,5 mln zł. – Kwota ta została prawie w całości przekazana na dodatkowe inwestycje i remonty, których potrzebuje nasze miasto – tłumaczył w imieniu radnych koalicji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Zaznaczył on, że zmiany są wynikiem przeanalizowania wydatków z ostatnich pięciu lat, po czym radni zdecydowali, które z nich są niezbędne, a z czego można zrezygnować. Ponadto radni dodali 114 zadań (inwestycji i wydarzeń), których nie było w budżecie zaproponowanym przez prezydenta.

Zbigniew Szczepaniak uważa, że po dokonaniu cięć wiele wprowadzonych inwestycji jest niedoszacowanych. Zdaniem radnych o tym, czy tak jest faktycznie, będzie można przekonać się dopiero po rozstrzygnięciu przetargów. A nawet jeśli jakaś kwota okaże się zbyt mała, to w budżecie jest rezerwa finansowa i radni są gotowi w ciągu kilku dni zwołać sesję, by dołożyć pieniędzy tam, gdzie ich brakuje. Tak robili już w 2016 roku. – Jeśli jest chęć współpracy, a do tego mamy rezerwę w budżecie, to w miarę potrzeb możemy na bieżąco dokonywać koniecznych przesunięć – zapowiedział Margielski.

Fala krytyki
Zarówno opozycyjni radni, jak i prezydent zarzucali, że z powodu przedstawienia zmian do budżetu (ponad 20 stron) dopiero na sesji nie mieli czasu, aby się z nimi dokładnie zapoznać przed głosowaniem i odnieść się do wprowadzanych poprawek. Zbigniew Szczepaniak tłumaczy, że to dlatego uchwalony plan finansowy zawiera błędy. – Chodzi o pisarskie poprawki, które można wprowadzić przy kolejnej uchwale zmieniającej budżet – bronią się koalicyjni radni.

Prezydent Szczepaniak nie szczędzi słów krytyki pod adresem uchwalonego budżetu. – Przegłosowany przez radnych wniosek zawiera wiele irracjonalnych zmniejszeń wydatkowania środków. Są to zmiany, z którymi się nie zgadzam i przeciwko którym stanowczo protestuję. W większości propozycje nie tylko nie znajdują merytorycznego uzasadnienia, ale i akceptacji społecznej. W budżecie jest wiele zadań, które zostały już wykonane w ubiegłych latach, oraz inwestycji o niedoszacowanej wartości. Tylko dla 14 z dopisanych inwestycji, dla których mamy już projekty budowlane, niedoszacowanie wynosi ponad 2 mln zł. Ponadto znalazły się w nim inwestycje, które będą realizowane na gruntach należących do osób fizycznych lub przez pomyłkę zostały wpisane dwa razy. Wykreślono natomiast wiele cennych pozycji. Wśród nich znajdują się również środki przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań lub realizację wyroków sądowych – zwraca uwagę prezydent.

Na liście cięć wydatków znalazła się pula na wydawanie i druk „Gazety Otwockiej”. Radni koalicyjni o 100 tys. zł zmniejszyli także kwotę na sprzątanie miasta.

O ok. 700 tys. zł okrojono wydatki Otwockiego Centrum Kultury, co według autora projektu budżetu może skutkować odwołaniem większych imprez planowanych w tym roku. Cięcia dotyczą także dopiero co otwartego teatru. – O 30 proc. obniżono wydatki na eksploatację „Jaracza”, co oznacza, że nie będzie on tak dostępny dla mieszkańców, jak początkowo planowaliśmy – zapowiada prezydent Szczepaniak.

Radni z prezydenckiego projektu wykreślili również pieniądze przeznaczone na całoroczny monitoring odorów wokół RIPOK-ów oraz zmniejszyli środki na wynagrodzenia w urzędzie miasta (pensje i nagrody), co zdaniem prezydenta prawdopodobnie będzie skutkować zwolnieniami urzędników. – Wynagrodzenia pracowników zostały ustalone na poziomie podstawowych wynagrodzeń z 2015 roku (6 mln 300 tys. zł) – uspokaja szef rady miasta.
Prezydent zwraca też uwagę na obcięcie 400 tys. zł na remonty pustostanów przez ZGM i ponowny brak dotacji dla OKS-u. Decyzją radnych na prowadzenie sekcji podnoszenia ciężarów i lekkiej atletyki z budżetu trafi 85 tys. zł.  O ponad 1,5 mln zł zmniejszono wydatki na oświatę i wychowanie. – Część z tych wydatków była przeznaczona na inwestycje, m.in. na zakup nowego pieca do budynku Szkoły Podstawowej nr 9 czy remont przeciekającego dachu w Gimnazjum nr 2 – alarmuje wiceprezydent Agnieszka Wilczek. (Szczegółowe zmiany prezentujemy w tabeli na str. 14-15, zaznaczając, jak odnieśli się do nich prezydent i radni – przedstawione zmniejszenia i zwiększenia dotyczą tylko miejskich inwestycji).

Nie tylko drogi
W uchwalonym budżecie najwięcej jest inwestycji drogowych, ale nie brakuje też oświatowych i sportowych, takich jak budowa kompleksu boisk na Ługach czy boisk na terenie SP nr 12 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wólce Mlądzkiej. Boom inwestycji powinni odczuć zwłaszcza mieszkańcy Ługów, Kresów i Świdra. W tych okręgach zaplanowano najwięcej zadań do realizacji.

Jednak w niektórych rejonach Otwocka będzie się działo niewiele. Szef rady miasta wyjaśnił dlaczego.

– W ubiegłych latach niektóre okręgi zostały doinwestowane aż nadto (np. w jednym robi się inwestycje za 2, 4 mln zł, a w drugim za niespełna 250 tys. zł) To nie jest zrównoważony rozwój miasta, na którym nam zależy. Dlatego w tym okręgu, gdzie wcześniej dokonano wielu znaczących inwestycji, na razie wstrzymujemy zapisy. Jeśli prezydent uruchomi inwestycje w pozostałych okręgach, żeby przynajmniej zostały ogłoszone przetargi i prace posuwały się do przodu, to wtedy będzie rozmawiać i dokonywać koniecznych przesunięć – tłumaczył Jarosław Margielski.

Ze słowami szefa rady miasta nie zgodzili się radni z opozycji.

– W moim okręgu w 2015 roku na inwestycje nie przeznaczono żadnych pieniędzy, w 2016 r. zapisano niecałe 200 tys. zł na ul. Wrońskiego, a teraz znów jest zero złotych. O jakiej proporcjonalności pan mówi? – zwrócił uwagę radny Dariusz Piętka. – Jeśli chodzi o inwestycje w pana okręgu, to my ich nie wykreślaliśmy w poprzednich latach, tylko wpisaliśmy ul. Wrońskiego, a pan i tak głosował przeciwko – przypomniał radnemu Margielski.
Głos zabrała też radna Małgorzata Rock. – W moim okręgu ma być zbudowana tylko jedna ulica, która jest jeszcze niedoszacowa. A w okręgu nr 13 (reprezentuje go radna klubu PiS Barbara Olpińska – przyp. red.) w ubiegłym roku przeznaczono ponad 2 mln zł i w tym budżecie też znalazły się pieniądze na nowe zadania, a na inwestycje w moim okręgu środków nie ma. Po konsultacjach z mieszkańcami składałam wnioski i co z tego? To jest zrównoważony rozwój? Bo z koalicji wyszłam? Bo nie zgadzam się na takie traktowanie? – bulwersowała się radna. Do jej słów szef rady miasta się nie odniósł, bo w trakcie wypowiedzi radnej wyszedł z sali obrad.

Podczas sesji wprowadzono jeszcze kilka wniosków zgłaszanych przez mieszkańców, np. projekt budowy ul. Inwalidów Wojennych, gdzie mieszka m.in. prezydent. Jak komentowali radni, ma to być dowód ciągłej gotowości do współpracy, której od dwóch lat oczekują.

W budżecie zabezpieczono też środki na wydarzenia kulturalne i sportowe oraz zawody, m.in. organizację i przeprowadzenie maratonów MTB (15 tys. zł), imprezę skimboardingową na Świdrze (3,5 tys. zł), dotację na prowadzenie orkiestry dętej w Otwocku (18 tys. zł), utworzenie i funkcjonowanie orkiestry miejskiej w Otwocku (w strukturze Otwockiego Centrum Kultury – 50 tys. zł), organizację i przeprowadzenie uroczystości z okazji Dnia Dziecka na Ługach (7 tys. zł), szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie ratownictwa medycznego (1 tys. zł), organizację i przeprowadzenie imprezy KJS (Konkursowa Jazda Samochodem) o Puchar Miasta Otwocka (10 tys. zł), zawodów wędkarskich o Puchar Rady Miasta Otwocka (2 tys. zł), całorocznych zajęć nauki gry w brydża sportowego, turnieju o puchar Hefajstosa, VI Memoriał dr. Zakrzewskiego (9 tys. zł), zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów karate Fudokan (8 tys. zł), organizację i przeprowadzenie imprezy motocrossowej (15 tys. zł), imprezy skateboardingowej (3 tys. zł) i koncert otwockich chórów (2,5 tys. zł).

Porównanie projektu prezydenckiego pod kątem zadań inwestycyjnych z uchwalonym przez radę:

3 komentarze do “Ponad 30 milionów na inwestycje

 • 19 stycznia 2017 o 09:37
  Permalink

  Jak tam Panie Prezydencie? Boli, nie? 😉 Tyle pieniążków sprzed nosa ucieka. Tyle lat eldorado a teraz posucha. Wierzę że jakiś Pan przetrwa 😉
  Tacy radni mi odpowiadają ponieważ stan infrastruktury otwockiej jest poniżej krytyki. Uważam że to priorytet, budżet nie jest z gumy i trzeba zbędne wydatki ograniczyć do minimum. I choć sie na tym nie znam to nie sadze by inwestycje byly niedofinansowane. A juz na pewno nie w taki sposob by niemozliwym bylo ich zrealizowanie. Rok 2016 pokazał, ze jak się chce coś robić dla miasta to można!! Tylko Panie Prezydencie trzeba chcieć!!!

  Odpowiedz
 • 20 stycznia 2017 o 11:21
  Permalink

  A kiedy szanowni radni i nasz prezydent wpadną na pomysł aby w Otwocku wybudować basen.

  Odpowiedz
 • 22 stycznia 2017 o 16:51
  Permalink

  A Wielka Dziura to muzeum czy do czego to można zakwalifikować? A co terenem PKS ma ta być galeria czy dalej slams?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.