Mężczyzna zamarzł w drewniaku

Silny mróz zbiera śmiertelne żniwo również w powiecie otwockim. W ubiegłym tygodniu w jednym z drewnianych pustostanów znaleziono zamarznięte ciało 58-letniego mężczyzny.

AGNIESZKA JASKULSKA

Z niedzieli na poniedziałek (z 7 na 8 stycznia) słupek rtęci wskazywał temperaturę ok. -15 stopni Celsjusza. Tej nocy 58-letni mieszkaniec Otwocka długo szukał schronienia przed siarczystym mrozem. Mężczyzna nie miał gdzie mieszkać, dlatego znalazł miejsce na nocleg w opuszczonym drewniaku przy ul. Staszica w Otwocku. Zziębnięty położył się w piwnicy i zasnął. Do drewniaka przyszedł również inny mężczyzna, który podobnie jak 58-latek szukał schronienia przed mroźną nocą. Położył się na podłodze niedaleko towarzysza niedoli i również poszedł spać. Rano wyszedł z budynku myśląc, że drugi mężczyzna nadal śpi.

Kilka godzin później właściciel nieruchomości zajrzał do drewniaka, bo wiedział, że często nocują tam bezdomni. W poniedziałek rano z przerażeniem odkrył w piwnicy zamarznięte zwłoki 58-letniego otwocczanina. Wezwał służby ratunkowe i policję. Niestety, na pomoc było już za późno. Mężczyzna nie żył od kilku godzin. Nie miał obrażeń zewnętrznych, które mogły wskazywać, że  ktoś mógł przyczynić się do jego śmieci. – Wszystko wskazuje na to, że 58-latek zmarł wskutek wychłodzenia organizmu – mówi prokurator rejonowy Jolanta Łubkowska. Niewykluczone, że otwocczanin mógł być pod wpływem alkoholu. – To pierwsza ofiara mrozów w powiecie otwockim – dodaje prokurator.

Na niebezpieczne dla życia wychłodzenie organizmu najbardziej narażone są szczególnie bezdomne osoby i nietrzeźwe, a także ludzie starsi oraz mieszkający samotnie. Ratownicy tłumaczą, że o tej porze roku bardzo szybko dochodzi do wychłodzenia. Przyczynia się do tego nie tylko niska temperatura powietrza i wiatru, ale również brak odpowiedniej odzieży i ogólne osłabienie organizmu spowodowane np. niedożywieniem. Dlatego asp. sztab. Sylwia Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku apeluje:

– Jeśli widzimy osobę przebywającą w warunkach zagrażających jej życiu, poinformujmy o tym odpowiednie instytucje. Nie bądźmy obojętni. Zwracajmy uwagę na osoby leżące na chodniku, poboczu drogi lub nocujące w pustostanach. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112, aby uratować komuś życie. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane – podkreśla asp. sztab. Durlik. Warto zwracać uwagę na miejsca, w których osoby niezaradne życiowo szukają schronienia. – Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki lub piwnice. Aby się rozgrzać, bardzo często bezdomni rozpalają w takich miejscach ogniska – tłumaczy policjantka. Warto również pamiętać o osobach mieszkających samotnie w oddaleniu czy starszych sąsiadach. W mroźne dni oni także mogą potrzebować pomocy.

Placówka, która pomoże

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Tadeusza 12 w Otwocku (tel. 779 58 63) zapewnia nocleg, wyżywienie, pomoc socjalną, psychologiczną i terapeutyczną. Pomocy udzielają też placówki opieki społecznej.

W przypadku hipotermii, gwałtownego obniżenia temperatury ciała:

 • Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
 • Załóż rękawiczki.
 • Oceń ogólny stan poszkodowanego (sprawdź czy jest przytomny i oddycha).
 • Wezwij pogotowie.
 • Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:
  • gdy jest to możliwe, przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,
  • jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre, jak najszybciej je zdejmij bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je), – w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic uszu, nosa, rąk i stóp rozluźnij uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie, – okryj poszkodowanego kocem lub folią izotermiczną (złotą stroną do góry), – dodatkowo okryj szyję i głowę, co zmniejszy utratę ciepła.
  • Gdy poszkodowany jest przytomny, można podać mu do picia gorące napoje (wskazane są płyny o dużej zawartości cukru, np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podawaj alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
  • W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
  • W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
  • Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
  • Jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W żadnym przypadku NIE WOLNO:

 • pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ można spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!);
 • zostawić poszkodowanego samego;
 • gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.