Ekopatrol zapuka do twoich drzwi

Uwaga mieszkańcy! W domach na terenie Otwocka trwają wzmożone kontrole. Strażnicy miejscy z ekopatrolu sprawdzają, czym pali się w piecach. I zapowiadają, że będą wystawiać mandaty karne.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Niestety, przynajmniej w zimie „sosnowe klimaty“ to jedynie pusty slogan

Akcja ekopatrolu prowadzona jest ze względu na problem zanieczyszczenia powietrza. Strażnicy miejscy oraz pracownicy wydziału ochrony środowiska urzędu miasta przeprowadzają kontrole codziennie, o różnych porach dnia, także wieczorami. Sprawdzają, czym ogrzewane są budynki na terenie Otwocka. Chodzi o rodzaj i jakość materiałów opałowych.

W przypadku stwierdzenia, że do ogrzewania budynku wykorzystywane są odpady, będą wystawiać mandaty karne. Maksymalna wysokość mandatu za palenie śmieci w piecu to 500 zł.

Ekopatrol ma za zadanie wychwytywanie przypadków nielegalnego spalania odpadów w piecach, ale także edukację właścicieli nieruchomości w zakresie stosowanych paliw oraz prawidłowego sposobu ich wykorzystywania. Jak dowiedzieliśmy się, do tej pory mieszkańcy Otwocka w kontrolach wypadli bardzo dobrze i obyło się bez wystawiania mandatów. Naczelnik wydziału ochrony środowiska Iwona Gawłowska poinformowała nas, że w ciągu dwóch dni działań ekopatrolu (18 i 19 stycznia) przeprowadzono w sumie 37 kontroli. Prawo do wejścia na teren posesji i skontrolowania czym palimy daje strażnikom art.379 ust. 3 ustawy o ochronie środowiska.

W ostatnim czasie w Otwocku kilkakrotnie pojawił się trujący smog, czyli zalegająca nisko nad ziemią warstwa powietrza silnie zanieczyszczonego pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5. Są one bardzo szkodliwie dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób chorych, dla których może być wręcz niebezpieczne dla życia.

2 responses to “Ekopatrol zapuka do twoich drzwi

  1. Z daleka widać kto czym pali.
    Np. okolice Kołłątaja i Majowej w weekend spowiła klimatyczna mgła o cudownej woni …. ach miło spacerować w naszym otwockim mikroklimacie … „płucach Mazowsza „

    Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s