Ekopatrol zapuka do twoich drzwi

Uwaga mieszkańcy! W domach na terenie Otwocka trwają wzmożone kontrole. Strażnicy miejscy z ekopatrolu sprawdzają, czym pali się w piecach. I zapowiadają, że będą wystawiać mandaty karne.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Niestety, przynajmniej w zimie „sosnowe klimaty“ to jedynie pusty slogan

Akcja ekopatrolu prowadzona jest ze względu na problem zanieczyszczenia powietrza. Strażnicy miejscy oraz pracownicy wydziału ochrony środowiska urzędu miasta przeprowadzają kontrole codziennie, o różnych porach dnia, także wieczorami. Sprawdzają, czym ogrzewane są budynki na terenie Otwocka. Chodzi o rodzaj i jakość materiałów opałowych.

W przypadku stwierdzenia, że do ogrzewania budynku wykorzystywane są odpady, będą wystawiać mandaty karne. Maksymalna wysokość mandatu za palenie śmieci w piecu to 500 zł.

Ekopatrol ma za zadanie wychwytywanie przypadków nielegalnego spalania odpadów w piecach, ale także edukację właścicieli nieruchomości w zakresie stosowanych paliw oraz prawidłowego sposobu ich wykorzystywania. Jak dowiedzieliśmy się, do tej pory mieszkańcy Otwocka w kontrolach wypadli bardzo dobrze i obyło się bez wystawiania mandatów. Naczelnik wydziału ochrony środowiska Iwona Gawłowska poinformowała nas, że w ciągu dwóch dni działań ekopatrolu (18 i 19 stycznia) przeprowadzono w sumie 37 kontroli. Prawo do wejścia na teren posesji i skontrolowania czym palimy daje strażnikom art.379 ust. 3 ustawy o ochronie środowiska.

W ostatnim czasie w Otwocku kilkakrotnie pojawił się trujący smog, czyli zalegająca nisko nad ziemią warstwa powietrza silnie zanieczyszczonego pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5. Są one bardzo szkodliwie dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób chorych, dla których może być wręcz niebezpieczne dla życia.

  • Anka says:

    Z daleka widać kto czym pali.
    Np. okolice Kołłątaja i Majowej w weekend spowiła klimatyczna mgła o cudownej woni …. ach miło spacerować w naszym otwockim mikroklimacie … “płucach Mazowsza “

  • robi says:

    zapraszam do karczewa, zakłady drobiarskie i przepompownia ścieków czeka.

2 thoughts on “Ekopatrol zapuka do twoich drzwi”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl