Wymień piec na nowy

Od 1 lutego mieszkańcy Otwocka mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych, węglowych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

ogrzewanie

Kolejny rok z rzędu Otwock pomaga mieszkańcom w wymianie starych pieców. Dzięki temu jest szansa, że poprawi się jakość powietrza. 1 lutego rozpoczyna się kolejny nabór wniosków. Pieniądze mogą otrzymać wszyscy właściciele budynków i lokali położonych na terenie miasta zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, instytucje oraz wspólnoty mieszkaniowe. Aby uzyskać dotację, należy zlikwidować stare źródło ciepła. Dofinansowaniu nie podlega więc instalacja ekologicznego pieca w nowo budowanych obiektach.

Ile dostaniemy?
Wysokość dofinansowania jest różna i zależy od dzielnicy. Mieszkańcy Kresów, Świdra oraz centrum miasta mają szansę na wsparcie o 10 proc. wyższe niż pozostali. To właśnie na tych terenach występują największe przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń. Obszar ten obejmuje wszystkie nieruchomości, które mają adresy przy ulicach stanowiących jego granice, tj. odcinkach ulic: Mickiewicza, Sowińskiego, Wiązowskiej, Ostrowskiej, Reymonta, Kościuszki, Żeromskiego, Filipowicza, Matejki, Batorego, Tysiąclecia, Brzozowej, Majowej, Turystycznej oraz przy wszystkich odcinkach ulic objętych wymienionymi granicami.

Co należy zrobić?

Aby uzyskać dotację, należy najpierw złożyć kompletny wniosek do prezydenta Otwocka. Potem nastąpi podpisanie umowy pomiędzy wnioskodawcą a prezydentem. Kolejnym krokiem będzie wykonanie nowej instalacji i likwidacja starej. Należy to zrobić w tym samym roku kalendarzowym, w którym został złożony wniosek. Następnie do 31 października 2017 r. trzeba złożyć do prezydenta kompletny wniosek o wypłatę dotacji. Pieniądze są wypłacane na podstawie tego wniosku.

Uwaga! Ta kolejność jest bardzo ważna. Najpierw podpisujemy umowę, dopiero potem realizujemy przedsięwzięcie. W innym przypadku dotacja nie może zostać udzielona.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać w urzędzie miasta, Armii Krajowej 5, budynek C, pokój 4 oraz pod numerem telefonu 22 779 20 01 wew. 171, a także pisząc na adres e-mail: srodowisko@otwock.pl.

Podsumowanie 2016 roku
W 2016 roku mieszkańcy złożyli 140 wniosków. Udzielono 101 dotacji na kwotę ponad 406 tys. zł. Zlikwidowano 56 palenisk i kotłowni opalanych węglem oraz wymieniono na korzystniejsze 101 źródeł ciepła w budynkach i lokalach. Dokonano także 23 podłączeń do miejskiej sieci gazowej.

Otrzymasz dotację na:

  • przyłączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego,
  • pompy ciepła,
  • systemy solarne i fotowoltaiczne,
  • kotły gazowe,
  • kotły olejowe,
  • przyłączenie do miejskiego systemu gazowniczego,
  • kotły węglowe co najmniej 5. klasy zgodnie z normą PN EN 303-5:2012.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.