Chcą kina w teatrze

Marzenie o powrocie kina do Otwocka jest bardzo realne. Taką funkcję może pełnić wyremontowany niedawno budynek Teatru im. S. Jaracza. Trzeba go tylko wyposażyć w odpowiedni sprzęt.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

jaracz

Czy w otwockim teatrze będzie można obejrzeć nie tylko przedstawienia, ale i najnowsze filmy? Bardzo możliwe. Mimo wcześniejszych zapowiedzi po wyremontowaniu i rozbudowie „Jaracz” nie został dostosowany do projekcji kinowych. Teatr został wyposażony w rzutnik, a potrzebny jest projektor. Brakuje też nowoczesnego nagłośnienia, np. systemu dźwięku przestrzennego, bo głośniki stereo w kinie od dawna są już przeżytkiem. Łatwiej byłoby wprowadzić te zmiany na etapie projektu, ale to jest już niemożliwe, bo teatr został otwarty w grudniu ubiegłego roku.

Okazuje się jednak, że jeszcze nie wszystko stracone. Przekonywał o tym podczas posiedzenia komisji kultury 17 stycznia Sebastian Rakowski, p.o. dyrektora Otwockiego Centrum Kultury.

– Mimo wstępnych zapewnień w teatrze nie ma kina, ale można to jeszcze odkręcić. Zależy nam, żeby w budynku teatru działało małe kino. Na jego uruchomienie można pozyskać dofinansowanie. W czerwcu będziemy aplikować o środki na modernizację i cyfryzację rozbudowanego „Jaracza”. Spełniamy podstawowy warunek, ponieważ o dotację może ubiegać się obiekt, który w przeszłości był kinem. A przed wojną w dzisiejszym teatrze działało kino – informuje Sebastian Rakowski.

Potrzebny jest tylko projektor oraz dostęp do serwera. Wtedy film od dystrybutora przegrywa się bezpośrednio na serwer. Projektor nie wymaga oddzielnego pomieszczenia, trzeba by go umieścić na balkonie. Wtedy można by wyświetlać filmy grane w warszawskich kinach. Licencja nie stanowi problemu. – Połowa z ceny biletów jest dla dystrybutora, a połowa dla kina. Nie trzeba wtedy kupować licencji – mówi dyrektor OCK, który zrobił już rozeznanie w tym temacie.

Na zakup potrzebnego sprzętu potrzeba ok. 200 tys. zł. Po rozmowach na komisji jest szansa, aby jeszcze w tym roku rada miasta przekazała na ten cel 100 tys. zł. Brakującą kwotę można pozyskać z rządowego programu.  – Zastanowimy się, czy przeznaczyć pieniądze na zakup projektora. Mieszkańcy zwracają uwagę, że w Otwocku brakuje rozrywki, dlatego kino jest potrzebne – przyznaje przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Radni zasugerowali, że w ciągu dnia mogłyby odbywać się pokazy filmów historycznych dla uczniów. Potrzebny byłby też internetowy system zakupu biletów, który już wszędzie jest standardem.

One thought on “Chcą kina w teatrze

  • 3 lutego 2017 o 22:47
    Permalink

    A wewnetrzne tzw. drogi ewakuacyjne (pozar, panika itd.) ? IMHO za waskie !!!!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.