Na tym szpital będzie zarabiać

Otwocki szpital powiatowy otwiera Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. W piątek, 27 stycznia uroczyście zainaugurowano działalność zakładu, który będzie świadczył usługi komercyjnie. Pierwsi pacjenci mają tu trafić z początkiem lutego.

SYLWIA WYSOCKA

To będzie dobry rok dla szpitala – podkreślali uczestnicy uroczystości z okazji inauguracji działalności Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku. ZOL swoje usługi będzie świadczył na zaadaptowanym na ten cel parterze budynku D przy ul. Batorego 44. Obiekt wyposażono w niezbędny sprzęt, m.in. w nowoczesne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi i urządzenia do rehabilitacji ogólnomedycznej.

Pełni optymizmu
Inauguracja działalności ZOL-u odbyła się 27 stycznia, kilka dni przed przyjęciem pierwszych pacjentów. Uroczystość przygotował i poprowadził dyrektor ds. medycznych szpitala Marcin Ozdarski.

W spotkaniu, oprócz władz spółki PCZ na czele z prezes Henryką Romanow, udział wzięli m.in. starosta  otwocki Mirosław Pszonka, wicestarosta Paweł Rupniewski, członkowie zarządu powiatu: Aneta Bartnicka, Roman Zdunik, Krzysztof Boczarski, wiceprzewodnicząca powiatu otwockiego Barbara Markowska, przedstawiciele samorządów gminnych – prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, wójt gminy Kołbiel Adam Budyta, radni powiatu otwockiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych szpitala, członkowie Rady Nadzorczej PCZ, reprezentanci związków zawodowych oraz przewodnicząca warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Po-łożnych Elżbieta Madejczyk.

Wicestarosta powiatu otwockiego Paweł Rupniewski podkreślał, że otwarcie nowej jednostki w szpitalu jest symbolem odrodzenia placówki. – Rok 2015 był rokiem reanimacji naszego „pacjenta”, czyli szpitala, rok 2016 to rok stabilizacji jego zdrowia, a rok 2017 będzie rokiem rehabilitacji i powrotu do zdrowia – podkreślał wicestarosta. Zaproszeni goście wyrażali ogromną radość z poszerzenia szpitalnej oferty usług, a przedstawiciele samorządów, m.in. prezydent Zbigniew Szczepaniak i wójt Adam Budyta, deklarowali gotowość pomocy szpitalowi.

Przede wszystkim rehabilitacja
Zakład, którego działalność rozpoczęto symbolicznym przecięciem wstęgi i poświęceniem pomieszczeń, dysponuje 20 łóżkami  w salach jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowych. Jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiada salę dla pacjentów wymagających wzmożonego nadzoru medycznego. Szczególny nacisk położony będzie w ZOL-u na rehabilitację – ogólnousprawniającą i neurologiczną.  Dyrekcja szpitala szczególnie podkreślała  wysokie kwalifikacje lekarzy, pielęgniarek i opiekunów medycznych, którzy będą opiekowali się pacjentami ZOL-u i dbali o stworzenie ciepłej, rodzinnej atmosfery. Kierowanie jednostką powierzono dotychczasowej szefowej  Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Józefowie Joannie Kielak.

Zakład będzie świadczył usługi komercyjne – PCZ nie posiada kontraktu z NFZ, który finansowałby opiekę w ramach ZOL-u. Koszty ponoszone przez pacjentów kształtować się będą na poziomie 3-4 tys. zł miesięcznie, w zależności od wybranej sali i stopnia schorzeń.

Tego samego dnia w szpitalu do użytku oddano także biuro transportu sanitarnego, które mieści się przy wjeździe do szpitala, w siedzibie dawnej portierni.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.