Święci po samolocie?

Miejsce między blokami w centrum miasta, gdzie kiedyś był samolot może stać się teraz skwerem apostołów św. Piotra i Pawła. Tą i innymi propozycjami nazw ulic i placów w Otwocku zajmie się specjalnie powołany do tego zespół.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

demontaz-samolotu

Z propozycją uczczenia w Otwocku pamięci apostołów św. Piotra i Pawła wystąpił radny Dariusz Kosyła. Ich imię miałby nosić teren przy ul. Andriollego, gdzie kiedyś znajdował się samolot. Miejsce to stałoby się skwerem. – Jest to teren między blokami, przy drodze i obok chodnika w centrum miasta, więc jest to odpowiednia lokalizacja dla takiego skweru – uważa radny.

Innego zdania są miejscy urzędnicy, którzy negatywnie ustosunkowali się do jego pomysłu.

– W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ten teren przewidziany jest pod zabudowę wielorodzinną i usługi. Na ten rok nie zaplanowano w budżecie pieniędzy na przygotowanie projektu zagospodarowania tych nieruchomości, tak żeby powstał tam skwer – wyjaśniają pracownicy wydziału gospodarki gruntami. I proponują, aby tę nazwę nadać jakiemuś innemu terenowi. Radny Dariusz Kosyła wydawał się nieprzekonany do tego pomysłu, o czym mówił na komisji kultury, sportu i turystyki, kiedy jego wniosek był omawiany.

– Miasto zasługuje na taki skwer. Centrum Otwocka to odpowiednie miejsce. Samolot już dawno został wywieziony, trzeba więc nada nazwę miejscu po nim – uważa Kosyła.

Wśród radnych na komisji kultury zapanował konsternacja. – Inicjatywa jest słuszna, ale nie wiem, czy jest to odpowiednie miejsce. Historycznie jest ono bardziej związane z samolotem, który tam stał. Uważam, że mogłoby ono służyć raczej upamiętnieniu lotników, którzy walczyli na naszym terenie
– uważa radny Krzysztof Kłósek. Zasugerował on, aby znaleźć bardziej eksponowane miejsce dla skweru apostołów, które w jakikolwiek sposób nawiązywałoby do patronów. O krok dalej poszedł wiceprzewodniczący rady miasta Czesław Woszczyk, który przekonywał, aby na razie nie podejmować żadnych decyzji, tylko powołać specjalną komisję zajmującą się nazewnictwem skwerów i ulic w Ot-wocku. W kolejce do rozpatrzenia czeka sporo wniosków w tej sprawie.

Taka komisja może zostać powołana na najbliższej sesji rady miasta. Zajęłaby się ona opracowaniem całej procedury nadawania nazw, bo obecnie nie ma spisanych zasad, które to określają. Wystarczy, że ktoś złoży wniosek i od razu trafia on na komisję. Kiedyś mogły go złożyć organizacja albo grupa mieszkańców. Trzeba było zebrać określoną liczbę podpisów popierających wniosek o nadanie nazwy i dopiero wtedy komisja i rada miasta debatowały nad jego przyjęciem. Radni poparli pomysł powołania komisji do spraw nazewnictwa. To ona zajmie się propozycją radnego Kosyły.

4 komentarze do “Święci po samolocie?

 • 2 lutego 2017 o 10:26
  Permalink

  Dobra zmiana? święci na każdym rogu ? Skwer miłościwie nam panującemu kaczyńskiemu , w sumie skwer kaczorka lotnika to nie jest zły pomysł, a na środku wielki pomnik TACZKI upamiętniający wywózkę radnych.

  Odpowiedz
 • 2 lutego 2017 o 13:06
  Permalink

  Oddajcie samolot. Każdy rodowity mieszkaniec Otwocka mówi o tym miejscu „koło samolotu „.Jakim prawem samolot został wywieziony. Na kaprys tego dupka Dąbrowskiego,chyba najgorszego prezydenta miasta w historii Otwocka. Pan radny Kosyła to skwer świętych niech sobie robi koło swojego domu. Mamy za mało kościółów żeby jeszcze skwer nazywać?Dla przypomnienia plac na przeciwko ogólniaka Dąbrowski oddał za bezcen kościołowi jakby nie można było dać go pod rozbudowę dzisiejszego PMDK-u.

  Odpowiedz
  • 2 lutego 2017 o 14:46
   Permalink

   zgadzam się z Tobą. To są jakieś fantasmagorie chorego człeka tego Kosyły!!! Iskry będą wycofywane z Dęblina, może by się postarać o 1 szt.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.