Trzecia podstawówka zamiast gimnazjum

Władze Józefowa zdecydowały, że w miejscu wygaszanego gimnazjum powstanie nowa podstawówka. Dzieci z południowo-zachodniej części miasta 1 września do pójdą pierwszej klasy w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Leśnej 39. Na razie będą uczyć się w niej także wszyscy siódmoklasiści z Józefowa.

SYLWIA WYSOCKA

podstawowka

Zgodnie z założeniami reformy oświaty już od września nastąpi wygaszanie gimnazjów i przekształcanie systemu edukacji w ośmioletnią szkołę podstawową i czteroletnią szkołę średnią. Samorządy muszą zdecydować, jak w praktyce będzie wyglądała realizacja reformy na ich terenie. A to oznacza, że należy dostosować do nowego ustroju istniejącą sieć szkół. Projekt uchwały w tej sprawie trzeba przekazać do zaopiniowania kuratorium oświaty i związkom zawodowym (opinia tych ostatnich nie jest wiążąca). Jeżeli kuratorium wyda negatywną opinię, trzeba będzie zmienić uchwałę i plany związane ze szkołami. Pozytywna opinia daje samorządom zielone światło do podjęcia uchwały. Cała procedura musi zakończyć się do 31 marca, przy czym kurator na wydanie opinii ma 21 dni, a samorząd musi mieć czas, żeby wprowadzić ewentualne poprawki do projektu.

Józefów przyjął uchwały związane z reformą systemu oświaty jeszcze w styczniu. – Proponujemy, żeby od 1 września w Józefowie funkcjonowały trzy ośmioletnie szkoły podstawowe: SP nr 1, SP nr 2 i SP nr 3. Ta ostatnia powstanie w wyniku przekształcenia Gimnazjum im. Łączniczek AK w ośmioletnią szkołę podstawową – po- informowała na posiedzeniu rady miasta kierownik referatu oświaty Dorota Kembrowska. – Rozpocznie się powolne wygaszanie gimnazjum. Ten proces będzie trwał dwa lata. Pracownicy gimnazjum staną się pracownikami Szkoły Podstawowej nr 3. Formalnie przez kolejne dwa lata w „Trójce” prowadzone będą także klasy gimnazjum, aż do ukończenia przez jego uczniów cyklu kształcenia – dodała Kembrowska.

Zerówki tylko w „Jedynce” i „Dwójce”
Nowa szkoła podstawowa przez najbliższe dwa lata nie będzie prowadziła oddziałów przedszkolnych. W tym czasie zerówki będą działały wyłącznie w SP nr 1 i SP nr 2, przy czym w „Dwójce” będą uczyć się w nich dzieci z dwóch obwodów: właściwego dla szkoły nr 2 i szkoły nr 3. Oddziały mają być podzielone w ten sposób, że dzieci nie będą wymieszane – klasa zerowa będzie składać się z uczniów z jednego obwodu, aby razem mogli oni iść do pierwszej klasy. Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ nowa podstawówka nie zdąży dostosować pomieszczeń dla dzieci z oddziałów przedszkolnych (np. remont toalet). Problemem jest też zapewnienie najmłodszym uczniom w „Trójce” trzech posiłków dziennie.

Pierwszaki z nowego obwodu pójdą do „Trójki”
Na potrzeby nowego systemu rekrutacji w Józefowie będą teraz istnieć trzy obwody. 1 września 2017 roku uczniowie pierwszych klas z południowo-zachodniej części miasta pójdą do SP nr 3. – Po analizie demograficznej proponujemy nowy podział obwodów, który jest dosyć prosty, ponieważ będzie przebiegał wzdłuż torów oraz po zachodniej stronie miasta, wzdłuż ulicy Polnej – informuje Dorota Kembrowska. – Rejon szkoły nr 1 obejmuje teren po wschodniej stronie torów.

Do szkoły nr 2 pójdą dzieci mieszkające na obszarze od granicy z Falenicą do ul. Polnej (bez samej ulicy Polnej). Obwód szkoły nr 3 obejmuje całą ul. Polną, łącznie z blokami przy ul. Piaskowej i ul. Kopernika, aż do południowych granic Józefowa.  Dzięki temu nie będzie konieczności przechodzenia przez tory – tłumaczy urzędniczka.

Siódme klasy w budynku gimnazjum
Wszyscy uczniowie klas II-VI uczęszczający do szkół podstawowych nr 1 i nr 2 pozostaną w tych placówkach. Jak mówi kierownik referatu oświaty, jedno z rozwiązań zakładało, że dzieci z nowego obwodu szkoły nr 3 można by zabrać ze szkoły nr 2, ale skończyłoby się to ogólnym niezadowoleniem, bo właściwie każdą z klas trzeba byłoby dzielić. Zrezygnowano więc z takiego rozwiązania. Za to wszyscy uczniowie, którzy ukończą w obecnym roku szkolnym klasę szóstą i 1 września rozpoczną naukę w klasie siódmej, najprawdopodobniej przejdą do szkoły podstawowej nr 3, czyli do budynku wygaszanego gimnazjum. W tej sprawie także musi powstać stosowna uchwała. W kolejnych latach to przechodzenie byłoby uzależnione od potrzeb.
– Klasy siódme i ósme będą funkcjonowały albo tylko w Szkole Podstawowej nr 3, albo we wszystkich podstawówkach w mieście – zapowiada Dorota Kembrowska.

– Przepisy dopuszczają taką sytuację, że uczniowie klas szóstych zostaną poinformowani o tym, gdzie będą kontynuować kształcenie. W siódmej klasie można ich przenieść, ale pod warunkiem, że  ukończą cykl kształcenia w drugiej placówce. Każdy z rodziców musi zostać poinformowany, gdzie ich dziecko będzie się uczyło: czy w macierzystej szkole, czy w „Trójce”.

Z aktualnych wyliczeń demograficznych wynika, że jeśli siódme klasy pozostałyby w każdej placówce, nowa podstawówka nie będzie wykorzystana w takim stopniu, w jakim mogłaby być, za to np. „Dwójce” groziłoby przepełnienie – tłumaczy kierownik referatu oświaty.

Szkołę trzeba przystosować
O ile można odwlec w czasie remont wymuszony potrzebami dzieci z oddziałów przedszkolnych, o tyle w Szkole Podstawowej nr 3 niezbędne będzie przeprowadzenie prac mających na celu przystosowanie placówki do przyjęcia uczniów klas pierwszych. Na szczęśćcie szkołę ominie poważny i kosztowny remont schodów, bo są one zamontowane na odpowiedniej wysokości. Trzeba będzie za to dostosować toalety, ławki, krzesełka i wyposażenie klas.

Czy miasto będzie musiało pokryć te wydatki środkami z własnego budżetu? Trudno dziś odpowiedzieć na to pytanie, bo jak informuje kierownik Kembrowska, być może znajdą się na to pieniądze z rezerwy subwencyjnej, o którą prawdopodobnie będzie można się ubiegać. Jednak nie wiadomo, czy tak będzie na pewno i czy każdy chętny dostanie pieniądze. Na razie rzeczoznawcy szacują koszty. – Mamy nadzieję, że wydatki nas nie zjedzą – mówią radni, przypominając, że remont budynku szkoły nr 2 przy ul. Sienkiewicza kosztował ok. 1,3 mln zł.

Większość nauczycieli nie straci pracy
Do 15 maja dyrektor gimnazjum musi powiadomić wszystkich nauczycieli o zmianach w zatrudnieniu. Przy czym nie jest to równoznaczne z przyrzeczeniem każdemu pracy, a jedynie z informacją, że dany nauczyciel od 1 września staje się pracownikiem Szkoły Podstawowej nr 3. Jeżeli gimnazjum przekształca się w podstawówkę, dyrekcja szkoły pozostaje ta sama, pod warunkiem że 1 września ma powierzone obowiązki. Większe zmiany kadrowe w SP nr 3 nie będą konieczne, bo przecież pozostają klasy drugie i trzecie gimnazjum, a dojdą klasy siódme. W kolejnych latach nauczycieli z „Trójki” można przesunąć do pozostałych dwóch podstawówek, jeśli uczniowie klas siódmych i ósmych pozostaną w placówkach, w których zaczynali edukację. – Jedyny problem gimnazjum to nauka języków obcych. W szkole podstawowej jest ich mniejszy wybór, więc może nie być potrzeby zatrudniania tylu nauczycieli języków obcych. Rozwiązaniem może być powołanie klasy dwujęzycznej, ale nad tym radni jeszcze mają się zastanowić. Szkoła Podstawowa nr 3 będzie musiała za to  zatrudnić nowych specjalistów od nauczania początkowego.

Radni po zapoznaniu się z propozycją przygotowaną przez referat oświaty komentowali na gorąco, że jest dobrze. Jak zapewnia Dorota Kembrowska, takie rozwiązania były przedstawione na spotkaniu z dyrektorami, którzy przekazali je radom rodziców, a te nie zgłosiły uwag. Przewodniczący komisji oświaty Paweł Kołodziej w rozmowie z „Linią” zapewnia, że on także nie dostał żadnych uwag i sugestii w formie pisemnej. Przyznaje jednak, że rodzice są zainteresowani utworzeniem klas dwujęzycznych i sportowych, które korzystałyby z zaplecza obecnego gimnazjum.

Statystyka – rok szkolny 2017/18

 • SP nr 1 – 587 uczniów (obecnie jest ich ponad 600): będą funkcjonować trzy oddziały przedszkolne (ok. 72 dzieci), dwie klasy pierwsze (ok. 54 uczniów), klasy II-VI (461 uczniów). Klasy siódme (cztery oddziały) przejdą do SP nr 3.
 • SP nr 2 – 807 uczniów: będzie sześć oddziałów zerowych (155 dzieci), cztery klasy pierwsze (94 dzieci), klasy II-VI (558 uczniów). Klasy siódme przejdą do SP nr 3.
 • SP nr 3 – 767 uczniów: trzy lub cztery klasy pierwsze (85 uczniów), pozostają klasy
  II i III gimnazjum (460 uczniów), przechodzą wszystkie klasy siódme (222 uczniów).

One thought on “Trzecia podstawówka zamiast gimnazjum

 • 4 lutego 2017 o 13:32
  Permalink

  A gdzie dobro ucznia. Wyrwanie dzieci chodzących do zerówek ze szkoły do której uczęszczają i już się przyzwyczaiły gdzie mogą spotkać znajomych i wepchnięcie ich do budynku gimnazjum z prawie siedemset osobowa grypą nastolatków to straszny pomysł. To nie będzie szkoła w której czuć się będą bezpiecznie , swobodnie ,radośnie czuć że to ich szkoła.Przeczytałem ze Rada Rodziców jak i Radni nie widzą problemu, podejrzewam że żadnego z rodziców jak i radnych problem nie dotyczy – dzieci czy wnuków. Rozwiązania przyjęte przez miasto pozwalają utrzymać zatrudnienie w gimnazjum i rozwiązać częściowo problem SP 2 z przepełnieniem ale skazuje grupę pierwszoklasistów na wegetację jak to napisano na stronie miasta w pewnym odizolowaniu.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.