Dzieci pomagały strażakom

Mały miś może być dla dziecka ogromnym wsparciem. Strażacy wręczają przytulanki poszkodowanym w wypadku czy pożarze maluchom, żeby odwrócić ich uwagę od dramatycznych wydarzeń i złagodzić stres. Teraz dzięki dzieciom z przedszkola przy ul. Jodłowej i szkoły podstawowej w Celestynowie otwoccy ratownicy będą mieli kilkadziesiąt nowych Misiów-Ratownisiów!

SYLWIA WYSOCKA, ARTUR KUBAJEK

Otwoccy strażacy biorą udział w akcji „Twój miś może zostać ratownikiem” organizowanej pod patronatem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Do końca stycznia zbierali oni maskotki, które będą jeździły z nimi na interwencje. Gdy w pożarze czy wypadku ucierpi dziecko, ratownicy wręczą mu pluszaka, który odwróci jego uwagę od tego, co się dzieje, uspokoi, pomoże nawiązać kontakt i wrócić do psychicznej równowagi.

W tę pożyteczną akcję aktywnie włączyły się dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Otwocku, którym od połowy grudnia do końca stycznia udało się zebrać kilkadziesiąt zabawek. – Odzew na apel o przynoszenie maskotek był naprawdę duży, a przecież wcale nie jest łatwo oddać swoją maskotkę obcemu dziecku. Mimo to dzieci i rodzice bardzo zaangażowali się w zbiórkę, uznając, że taka forma pomocy poszkodowanym dzieciom jest naprawdę potrzebna – przyznaje w rozmowie z „Linią” dyrektor przedszkola Jolanta Polańska.

Uroczyste przekazanie maskotek odbyło się 1 lutego w przedszkolu. Pluszaki trafiły do rąk zastępcy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku Tomasza Dąbrowskiego i towarzyszących mu strażaków.

Tego samego dnia podobna uroczystość miała miejsce w Szkole Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie. Uczniowie naj-młodszych klas celestynowskiej podstawówki przekazali komendantowi KP PSP w Otwocku Mariuszowi Zabrockiemu i kierownik sekcji organizacyjno-kadrowej KP PSP Otwock Annie Zielińskiej, pięć worków wypełnionych po brzegi maskotkami. – Na pewno niełatwo było wam rozstać się z waszymi ulubionymi pluszakami, tym bardziej wam dziękujemy. Przekazane przez Was zabawki poprzez strażaków trafią do dzieci poszkodowanych w wypadkach czy pożarach – mówił szef otwockiej straży pożarnej. Z uznaniem o samej akcji i zaangażowaniu dzieci wypowiadał się również obecny na uroczystości wójt Celestynowa, Witold Kwiatkowski.

Kierownictwo otwockiej straży, w podziękowaniu za włączenie się szkoły w akcję „Twój miś może zostać ratownikiem”, złożyło na ręce dyrektor Anny Kędziorek pamiątkowy list.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.