Sprawdź autokar przed feriami

Uczniowie już nie mogą się doczekać! W poniedziałek, 13 lutego na Mazowszu zaczynają się ferie. Jak przygotować dziecko na zimowy wypoczynek za miastem? Najważniejsze to zadbać o jego bezpieczeństwo!

AGNIESZKA JASKULSKA

Do ferii zostało już tylko kilka dni. Pomysłów na ich ciekawe spędzenie nie brakuje. Część uczniów weźmie udział w zajęciach i warsztatach organizowanych podczas akcji „Zima w mieście”, ale spora grupa wyjedzie na kolonie i obozy. Zimowisko na drugim końcu Polski może być dla dziecka wspaniałą przygodą, pod warunkiem że wcześniej zadbamy o to, by miało tam odpowiednie warunki i opiekę.

O czym warto pamiętać i jak przygotować się do tego, że pociecha wyjeżdża bez nas? Równie ważne jak dobrze spakowana torba jest bezpieczeństwo ucznia. Warto o tym pamiętać jeszcze przed wyjazdem. W bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej rodzice i opiekunowie znajdą szczegółowe dane dotyczące m.in. organizatorów zimowisk dla uczniów. Przede wszystkim sprawdź więc, w jakich warunkach będzie mieszkało dziecko. Pamiętaj, że możesz zażądać od organizatora okazania karty kwalifikacyjnej budynku. Przed wyjazdem warto wspólnie zapoznać się z regulaminem imprez odbywających się podczas kolonii czy obozu. Wtedy dziecko będzie wiedziało, jakie zasady go obowiązują. Dobrze jest też omówić
z nim podstawowe zasady bezpieczeństwa, przypomnieć, co wolno, a czego nie należy robić podczas zimowiska.

Równie łatwo można sprawdzić autokar, którym ma podróżować twoja pociecha. Na stronie  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wystarczy wpisać numer rejestracyjny autokaru, aby dowiedzieć się, czy ma on np. aktualne badania techniczne i obowiązkową polisę OC. Wyświetli się również informacja o tym, czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Policjanci przypominają, że autokar bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien wyruszać z dziećmi w drogę. Dlatego ministerstwo podkreśla, że elektroniczne bazy, które pomagają rodzicom i opiekunom, nie zastąpią kontroli autobusu przez policję. Taka procedura trwa około 20 minut.

– Po kontroli wystawiany jest protokół. Rodzice lub opiekunowie dzieci mogą poprosić kierowcę po przyjeździe na miejsce zbiórki o pokazanie takiego dokumentu – tłumaczy asp. sztab. Sylwia Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Jeśli jednak stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby – przyp. red.) lub zachowanie kierowcy budzą wątpliwości, policjanci przeprowadzą szczegółową kontrolę autokaru, a także sprawdzą, czy kierowca jest trzeźwy – dodaje asp. sztab. Durlik.

Kontrola autokaru na Torwarze

Od 10 lutego można zgłaszać autokary do kontroli m.in. w punkcie kontrolnym na parkingu przed halą Torwar przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie, gdzie stołeczni policjanci z inspektorami transportu drogowego wezmą pod lupę każdy autobus, którym dzieci wyjadą na zimowe kolonie i obozy. Kontrole będą przeprowadzane codziennie (nawet w weekendy) rano, zazwyczaj od godz. 6 do godz. 9.30, 10 i 12. Jedynie pierwszego dnia (10 lutego) działania będą trwały cały dzień w godz. 10-21. Pozostałe kontrole zostaną przeprowadzone na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego KSP pod całodobowym nr tel. 603 77 55.

Kontrola autokaru w Otwocku

Policjanci z otwockiej drogówki kontrolują autokary, które przewożą uczniów na miejsce wypoczynku. Sprawdzają stan techniczny pojazdów, zaglądają do silnika, pod koła, sprawdzają hamulce. Stały punkt kontroli autokarów w Otwocku znajduje się przy ul. Andriollego, na parkingu obok cmentarza. Jeśli chcemy, by pojazd został sprawdzony, trzeba uprzedzić o tym policjantów przynajmniej 48 godzin przed planowaną podróżą, dzwoniąc pod nr 22 779 40 91 lub 22 604 12 14.

Bezpieczne ferie z koleją

Podróż pociągiem też będzie bezpieczniejsza. – Na stacjach i w ich okolicy, a także na przejazdach kolejowych będzie więcej patroli Strażników Ochrony Kolei – zapewniają PKP Polskie Linie Kolejowe. – Podczas ferii zimowych szczególną obserwacją obejmujemy te miejsca, gdzie mogą przebywać dzieci. Tam patrole SOK pojawiają się kilka razy dziennie. Liczymy również na odpowiedzialne zachowanie opiekunów wycieczek i zimowisk na przejazdach i przejściach przez tory – tłumaczy Paweł Boczek, zastępca komendanta Straży Ochrony Kolei.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.