GS zniknie z centrum

Obskurny pawilon handlowy wreszcie przestanie straszyć w centrum Wiązowny! Po długich negocjacjach władze gminy doszły do porozumienia z Gminną Spółdzielnią i przejęły zaniedbany budynek wraz z działką, na której stoi. Niedługo powstanie tu nowoczesne Centrum Aktywności Lokalnej, które stanie się prawdziwą wizytówką gminy.

WOJTEK SIERGIEJUK

gs

Już nic nie stoi na przeszkodzie do rewitalizacji centrum Wiązowny. W czwartek, 19 stycznia wójt Janusz Budny oraz prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Anna Bętkowska w jednej z otwockich kancelarii podpisali akt notarialny, na mocy którego gmina stała się właścicielem stojącego w centrum pawilonu handlowego oraz otaczającego go terenu. Dzięki temu będzie można w końcu wyremontować przypominający czasy zamierzchłego PRL-u budynek i nadać centrum Wiązowny nowoczesny wygląd.

Przejęcie pawilonu wraz z działką o powierzchni 2126 m kw., a także drugiej działki o pow. 1862 m kw. znajdującej się za urzędem gminy (tzw. makulaturownia), odbyło się w formie bezgotówkowej.  Oznacza to, że gmina, przejmując te nieruchomości wycenione na łączną kwotę 2 039 812 zł, zbyła na rzecz GS-u prawo wieczystego użytkowania działek w Lipowie, Pęclinie oraz w Wiązownie o takiej samej wartości.

Teraz będzie można rozpocząć przygotowania do rewitalizacji tego terenu. – Cieszę się, że po trwających ponad rok negocjacjach udało się nam doprowadzić sprawę do satysfakcjonującego obie strony finału – mówi wójt Janusz Budny.

– W przejętym budynku zamierzamy utworzyć tzw. Centrum Aktywności Lokalnej, w którym powstanie między innymi sala widowiskowa
z prawdziwego zdarzenia. Znajdzie się też miejsce dla Gminnego Ośrodka Kultury i innych instytucji pożytku publicznego. Rozpoczęliśmy już prace planistyczne oraz przygotowywanie wniosku, żeby starać się o dotację na ten cel – dodaje.

Władze Wiązowny nie tracą czasu i na zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji rady gminy wprowadziły zmiany w tegorocznym bud- żecie polegające m.in. na zwiększeniu o 123 tys. zł wydatków na rewitalizację przestrzeni publicznej.

Projekt na walentynki

  • Wójt ogłosił już konkurs dla urbanistów i architektów na opracowanie koncepcji rewitalizacji terenu wraz z istniejącym obiektem w centrum Wiązowny. Jego głównym celem jest wyłonienie najlepszej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej i funkcjonalnej dla tego terenu. Konkurs przeznaczony jest dla osób fizycznych powyżej 18 roku życia, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Wszyscy zainteresowani szczegółowym regulaminem konkursu mogą go znaleźć BIP-ie urzędu gminy Wiązowna, w zakładce „ogłoszenia różne”. Termin składania prac konkursowych mija tuż przed walentynkami, czyli w poniedziałek 13 lutego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.