Most ponad podziałami

Nareszcie! Po 12 latach rozmów i planów miasto wraz z powiatem wspólnymi siłami będą budować drugi most na Świdrze. Samorządy wystąpiły do rządu o dofinansowanie wielomilionowej inwestycji. Pierwszy szpadel ma być wbity jeszcze w tym roku.

most

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Na tę wiadomość czekało wielu mieszkańców. I choć pewnie niektórzy uwierzą dopiero, jak zobaczą, to niewątpliwie w sprawie budowy drugiego mostu na Świderze nastąpił przełom. W ubiegłym tygodniu władze Otwocka i powiatu podpisały umowę, że przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa razem udźwigną tę wielomilionową inwestycję. Taki jest plan na ten rok. A potem może uda się przekonać do współpracy przy budowie mostu Józefów, jak mówił na łamach „Linii”, starosta Mirosław Pszonka.

Pod presją czasu
Czasu na negocjacje i dopięcie ostatnich formalności było niewiele. Termin złożenia wniosku do ministerstwa upływał 10 lutego br. Dzień wcześniej na wniosek prezydenta Otwocka, została zwołana nadzwyczajna sesja, podczas której rada miasta miała wyrazić zgodę na zawarcie porozumienia z powiatem w sprawie wspólnej realizacji inwestycji. Ponadto była przygotowana uchwała o przekazaniu w tym roku przez miasto
4 mln zł na budowę mostu.

– Koszt tej inwestycji oszacowano na ok. 30 mln zł. Może być ona realizowana tylko wtedy, gdy będzie dofinansowanie zewnętrzne. Składając wniosek do ministerstwa, możemy dostać pomoc finansową w co najmniej takiej wysokości, jaki będzie nasz wkład – mówił na sesji 9 lutego prezydent Zbigniew Szczepaniak. Mógł się o tym przekonać podczas spotkania w sprawie mostu w starostwie z władzami powiatu kilka dni przed sesją. Wtedy też doprecyzowano formułę współpracy obu samorządów. W rozmowach ze strony miasta uczestniczyli także: przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski, przewodnicząca komisji budżetu i inwestycji Barbara Olpińska oraz radny Andrzej Sałaga. Już wtedy w sprawie mostu udało się wypracować wspólne stanowisko na linii prezydent – radni. To potem zaowocowało. Na sesji podjęcie uchwały w tej sprawie odbyło się bez nerwów, przepychanek i zbytecznych dyskusji.

Zielone światło

Zastrzeżenia do przygotowanego projektu uchwały i porozumienia miał tylko radny Przemysław Bogusz. Przekonywał, że chodzi mu o zabezpieczenie interesów miasta już po podpisaniu umowy z powiatem. Wnioskował o dopisanie w niej, że w przypadku nieotrzymania środków zewnętrznych pieniądze przekazane przez miasto powiatowi zostaną zwrócone. Bogusz zabiegał też o to, aby w umowie zapisać, co ma być za tę kwotę w tym roku zrobione, zgodnie z przedstawionym przez starostwo harmonogramem (patrz ramka).

Tylko Przemysław Bogusz wstrzymał się od głosu.jpg
Tylko Przemysław Bogusz wstrzymał się od głosu

Ale jego wniosek nie uzyskał poparcia w głosowaniu. Jednym z oponentów był radny Dariusz Piętka. – W innej formie taki projekt uchwały może zostać uchylony przez wojewodę. Umowa w tym kształcie jest bardzo ogólna, na co zwrócił pan uwagę, ale harmonogram rzeczowy będzie wynikał z przetargu. Wtedy będziemy mogli to doprecyzować. Ten most naprawdę jest potrzebny mieszkańcom. Teraz mamy zielone światło od powiatu dla tej inwestycji, bo do tej pory podchodzili do tego sceptycznie. Trzeba to wykorzystać – apelował Dariusz Piętka.

Rada miasta przegłosowała  uchwałę w sprawie mostu. Od głosu wstrzymał się tylko Przemysław Bogusz. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom radnych, prezydent wprowadził dodatkowe zapisy do umowy. Dodano, że inwestycja będzie realizowana po otrzymaniu dofinansowania. Znalazły się też punkty dotyczące zadań do realizacji w tym roku, które wynikają z harmonogramu.

Bliżej niż dalej
Budowa oczekiwanego przez wielu mieszkańców mostu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Powiat, tak jak prosili otwoccy radni, przedstawił możliwość realizacji inwestycji w dwóch etapach z podziałem na dwa lata (patrz ramka) oraz harmonogram finansowania. Zakres robót do realizacji w tym roku to koszt ok. 16 mln zł. Szczegóły prac poznamy po ogłoszeniu przetargu. Po stronie Józefowa do wykupu są działki oszacowane na kwotę
2 mln 498 tys. zł, a po stronie Otwocka –1 mln 260 tys. zł.

Szanse na otrzymanie dofinansowania z ministerstwa są duże. A potem mając już aktualny projekt i inne potrzebne zgody, pozostanie tylko przystąpić do budowy. To zadanie starosta Mirosław Pszonka, co przyznał w wywiadzie dla „Linii”, jest priorytetem dla powiatu.

Wstępny harmonogram budowy mostu

W 2017 r. planowane jest:

 • wybudowanie obiektu mostowego w stanie surowym – ustroju niosącego (przyczółków, podpór, płyty obiektu, izolacji), n wykonanie muru oporowego pod wiaduktem,
 • wykonanie sieci gazowej po stronie Otwock i Józefowa, n wykonanie nasypów na dojazdach do mostu po obu stronach przeprawy, n wykup gruntów.

W 2018 r. do wykonania pozostanie:

 • przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej, n przebudowa sieci telekomunikacyjnej po stronie Otwocka i Józefowa, n przebudowa urządzeń elektroenergetycznych, n przebudowa kabla PKP, n budowa kanalizacji deszczowej, n budowa dojazdów do mostu (w ul. Jana Pawła II i w ul. Sikorskiego) wraz z chodnikami i ścieżką rowerową, n budowa oświetlenia ulicznego, n budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Wroniej w Józefowie, n dokończenie budowy mostu (krawężniki, kapy chodnikowe, bariery, nawierzchnia jezdni, ekrany akustyczne).

Harmonogram finansowania inwestycji

W 2017 r.

 • powiat otwocki – 4 mln 300 tys. zł n miasto Otwock – 4 mln. zł n Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa – 8 mln 300 tys. Łączna wartość inwestycji w tym roku – 16 mln 600 tys. zł

W 2018 r.

 • powiat otwocki – 4 mln 252 tys. 500 zł n miasto Otwock – 4 mln 252 tys. 500 zł
 • Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa – 8 mln 505 tys. zł
  Łączna wartość inwestycji w tym roku – 17 mln 10 tys. zł.
  Wartość udziałów powiatu i miasta może ulec zmianie przy partycypacji Józefowa w kosztach realizacji inwestycji.

2 komentarze do “Most ponad podziałami

 • 17 lutego 2017 o 10:53
  Permalink

  skoro chcą w tym roku zaczynać to znaczy, że projekt budowlany i pozolenie już mają? bo jeśli nie to na taką inwestycje zdobycie tych dokumentów to okres minimum 1 roku.

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2017 o 15:10
  Permalink

  Józefów nie chce dołożyć, bo im rozjadą miasto, co to za kretyńskie stwierdzenie i to mówi prezydent. Jest jakaś mapa pokazująca przebieg trasy i mostu?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.