Nieuczciwi przedsiębiorcy na celowniku

Piraci drogowi, nietrzeźwi kierowcy, a także oszuści podatkowi i nieuczciwi przedsiębiorcy muszą mieć się na baczności! W tym roku to ich na celownik wzięły służby bezpieczeństwa. Podczas odprawy rocznej policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku podsumowali miniony rok, i przedstawili przedsięwzięcia planowane w najbliższym czasie.

polic
Odprawa roczna to okazja nie tylko do podsumowania wyników pracy stróżów prawa w 2016 r., ale także możliwość oceny bezpieczeństwa na terenie całego powiatu otwockiego.

W poniedziałek, 6 lutego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyła się narada roczna podsumowująca wyniki i efekty pracy policjantów. – W ubiegłym roku funkcjonariusze podjęli 24 555 interwencji. Średnio interweniowali 69 razy na dobę. Policjanci pionu prewencji zatrzymali  1206 osób – wylicza podinsp. Hubert Białogrodzki. Komendant KPP w Otwocku omówił również stan bezpieczeństwa na drogach. – Funkcjonariusze z drogówki będą mieli w tym roku sporo pracy – podkreśla komendant Białogrodzki. Zmniejszyła się liczba wypadków, ale jednocześnie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Policjanci zatrzymują znacznie więcej praw jazdy niż w poprzednich latach. Najpoważniejszym grzechem, który popełniają kierowcy, jest nadmierna prędkość, brawura i jazda pod wpływem alkoholu.

Podinsp. Białogrodzki podsumował również działania kryminalnych i śledczych, a także policjantów z referatu do walki z przestępczością kryminalną. Komendant podkreślił, że funkcjonariusze skupiają się na kradzieżach i włamaniach. Policjantom udało się odzyskać mienie warte łącznie niemal 2 mln zł, a także zabezpieczyć ponad siedem kilogramów różnego rodzaju narkotyków. Stróże prawa są również coraz skuteczniejsi w tropieniu przestępców, za którymi wystawiono list gończy.

Samorządy wspierają stróżów prawa
Otwocki komendant podziękował za wsparcie finansowe samorządom, które dofinansowały niedawno zakup nowych oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów. Dzięki gminnym dotacjom na ulicach było również znacznie więcej ponadnormatywnych patroli. – Łącznie otrzymaliśmy od gminnych samorządów i ze starostwa aż 366 tys. zł – wylicza komendant stołeczny. Adam Budyta, wójt gminy Kołbiel, zaznacza: – Policjant, który patroluje ulice, jest wielką wartością szczególnie na wiejskich terenach. Doceniamy wysiłek funkcjonariuszy, bo dzięki temu mieszkańcy czują się bardziej bezpiecznie – mówi wójt.

Podinsp. Hubert Białogrodzki podkreśla również, że osiągnięte wyniki są możliwe m.in. dzięki współpracy z samorządami, instytucjami państwowymi, organizacjami rządowymi i pozarządowymi oraz społecznościami lokalnymi. – Efekty pracy policji to również zasługa innych służb, które bardzo nas wspierają, takich jak: prokuratura, straż pożarna i miejska czy nadleśnictwa – dodaje insp. Robert Żebrowski, stołeczny komendant policji, który przez kilka lat był związany z otwocką komendą.

Przestępcy w garniturach pod lupą
Podkom. Arkadiusz Piętka odczytał pismo Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym zostały wskazane cele i kierunki działania policji do końca 2017 r.

Jednym z nich będzie skuteczne ściganie nieuczciwych przedsiębiorców wyłudzających podatek VAT i tych, którzy dokonują przestępstw akcyzowych. Policja uściśli współpracę z organami podatkowymi. MSWiA od kilku miesięcy skupia się m.in. na wymianie sprzętu policyjnego i wzroście wynagrodzeń dla stróżów prawa. Dzięki ustawie modernizacyjnej również otwocka komenda może otrzymać dotację na nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy (do rozdysponowania jest pula ponad 9 mld zł na infrastrukturę).

Stołeczny komendant policji insp. Robert Żebrowski przyznaje, że służby nie pracują dla statystyk, ale dzięki nim można określić kierunek dalszego działania policji. Dodaje, że w tym roku policyjne działania skupią się nie tylko na ściganiu przestępstw VAT-owskich i akcyzowych, ale również na przestępczości gospodarczej i samochodowej.

W spotkaniu uczestniczyli:

  • komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski, komendant powiatowy policji w Otwocku  podinsp. Hubert Białogrodzki, kadra kierownicza otwockiej komendy, a także zastępca prokuratora rejonowego Lidia Kazimierczyk-Pyra oraz wicestarosta powiatu otwockiego Paweł Rupniewski, prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, przedstawiciele lokalnych samorządów, służb i instytucji współpracujących na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.