Pomóż kupić nową karetkę

Sekundy decydują o życiu! Aby ratownicy dotarli na czas, potrzebna jest sprawna karetka. Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu nie ma pieniędzy na nową. Największy szpital dziecięcy w kraju prosi o pomoc.

AGNIESZKA JASKULSKA

karetka-dla-czd-3

Po latach intensywnego użytkowania karetki w największym szpitalu dziecięcym w Polsce są w fatalnym stanie. Połowa z 10 pojazdów ratujących życie nie nadaje się do przewozu pacjentów. Niektóre mają już przejechanych ponad pół miliona kilometrów! Ratownicy medyczni muszą jeździć 15-letnimi, zdezelowanymi karetkami. Każda z nich, jeżdżąc po całej Polsce, tygodniowo pokonuje średnio sześć tysięcy kilometrów. Kierowcy i mechanicy dokonują cudów, aby karetki jeździły, były zawsze sprawne i bezpieczne. Jak zapewnia dyrekcja szpitala, jest to coraz trudniejsze. Pojazdy będące w wyposażeniu Centrum Zdrowia Dziecka to nie tylko jeżdżące sale reanimacyjne, ale również auta transportu sanitarnego, do przewozu chorych i niepełnosprawnych, w tym noworodków w inkubatorach, a także do transportu leków i zindywidualizowanych odżywek do karmienia zewnątrzjelitowego.

Jednak na nową i lepiej wyposażoną flotę w Centrum Zdrowia Dziecka brakuje pieniędzy. Dlatego dyrekcja szpitala prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej karetki. Zbiórką zajęła się Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom, która teraz apeluje do ludzi dobrej woli o wsparcie akcji.

Jeden pojazd kosztuje ponad 340 tys. zł. Dlaczego aż tyle? Bo karetka to nie to samo, co ciężarówka. Nikt nie produkuje „gotowej karetki pogotowia”. – Powstaje ona na bazie dobrego samochodu dostawczego. Zazwyczaj kosztuje on ponad 120 tys. zł. Do tego potrzebne jest wyposażenie. Najwięcej kosztuje zabudowa przedziału medycznego, szczególnie jeśli ma służyć w neonatologii. Samo podłączenie dostępu do gazów medycznych kosztuje majątek – tłumaczy Fundacja Pomocy Dzieciom.

Dlatego mali pacjenci z Centrum Zdrowia Dziecka liczą na empatię i wsparcie finansowe na stronie: pomocsieliczy.pl. Dzięki nowej karetce pomoc nadejdzie na czas.

Jak pomóc?

  • Wystarczy wpłacić dowolną sumę pieniędzy na stronie fundacji http://www.PomocSieLiczy.pl, gdzie jest prowadzona zbiórka funduszy na zakup nowej karetki dla Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
  • Można również przekazać na ten cel 1 proc. podatku. W formularzu PIT trzeba w rubryce 308 wpisać numer: KRS 0000140007, a w rubryce „Cel szczegółowy” należy wpisać „Karetka dla CZD”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.