Dym z konkursem

Wiele kontrowersji wzbudza konkurs fotograficzny ogłoszony przez władze Józefowa, którego tematem jest… dym z kominów. – Nie chodzi o żadne
donosicielstwo, tylko o uwrażliwienie młodzieży na realny problem – tłumaczy rzecznik józefowskiego urzędu Magdalena Janczewska.

SYLWIA WYSOCKA

dym

Samorządy w walce z zanieczyszczeniem powietrza szukają różnych pomysłów na zaszczepienie wśród mieszkańców postaw proekologicznych. W dyskusjach nad metodami kształtowania właściwych zachowań często pojawia się pogląd, że ważnym elementem są edukacja i uwrażliwianie dzieci
i młodzieży na istnienie problemu oraz sposoby jego eliminacji.

Na oryginalny pomysł wpadły władze Józefowa, które ogłosiły konkurs fotograficzno-ekologiczny „Złap dym”. Przed uczniami szkół podstawowych i gimnazjum w Józefowie postawiono zadanie sfotografowania dymu z komina budynku znajdującego się na terenie miasta, wraz z podaniem nazwy ulicy, na której zrobiono zdjęcie. Autorzy najlepszych fotografii otrzymają  tablet i smartfony.

– Po ogłoszeniu tego konkursu w internecie rozpętała się  burza – mówi w rozmowie z „Linią” rzecznik Urzędu Miasta Józefowa Magdalena Janczewska. – Oskarżono nas o promowanie donosicielstwa i wyręczanie się dziećmi w pracy, którą powinna wykonywać straż miejska. Wprawdzie chodziło nam o nagłośnienie konkursu, ale z zupełnie innych powodów. Wszystkie znajdują się na liście celów konkursu. Głównym jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na problem zanieczyszczenia powietrza i uświadomienie im, że jego stan ma wpływ na nasze zdrowie. Zgłaszane  do konkursu zdjęcia właśnie nie będą zawierać adresów czy elementów pozwalających na identyfikację. Już najmniej ma to służyć straży miejskiej, która realizuje swoje zadania i na pewno nie będzie posiłkowała się zdjęciami z konkursu – podkreśla Magdalena Janczewska.

Prace można nadsyłać do 13 marca. Konkurs jest przeznaczony wyłącznie dla uczniów józefowskich szkół i dotyczy budynków z terenu Józefowa.

Konkurs „Złap dym”

 • Cele konkursu:
  • uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem zanieczyszczenia powietrza i uświadomienie im, że stan czystości powietrza ma wpływ na nasze zdrowie;
  • rozbudzenie zainteresowania naszym środowiskiem przyrodniczym i poczuciem odpowiedzialności za jego stan;
  • pogłębienie świadomości społecznej na temat zagrożeń ekologicznych i ochrony klimatu;
  • inspirowanie do aktywności twórczej w dziedzinie fotografii.
 • Uczestnicy wykonują indywidualne zdjęcia dymów z kominów budynków znajdujących się na terenie miasta Józefowa. Na zdjęciu nie mogą być widoczne: numer domu, logo firmy, szyld reklamowy umieszczony na fotografowanym budynku. Przyjmowane będą wyłącznie fotografie w formie elektronicznej przesłane na adres mailowy: zlap.dym@jozefow.pl.
  Do jednego maila można załączyć tylko jedno wybrane zdjęcie. Jego maksymalna wielkość to 2 Mb. Jeden uczestnik konkursu może wysłać nieograniczoną liczbę maili. Każdy musi zostać opatrzony następującymi danymi:

  • imię i nazwisko uczestnika;
  • nazwa szkoły, w której się uczy;
  • dane kontaktowe;
  • ulicę, na której zrobiono zdjęcie.
   W tytule maila należy wpisać: Konkurs ekologiczny „Złap dym”. Napływające fotografie będą na bieżąco publikowane w galerii na stronie internetowej Urzędu Miasta Józefowa. Wyboru najlepszych zdjęć dokona komisja, oceniając: pomysł, oryginalność ujęcia i poziom wykonania. Przyznana zostanie również nagroda specjalna Burmistrza Miasta Józefowa osobie, która wyśle największą liczbę zdjęć (z różnych miejsc).

One thought on “Dym z konkursem

 • 22 lutego 2017 o 15:31
  Permalink

  wole konkurs „zrób zdjęcie dziurom drogowym”

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.