Topola wyjęta spod ochrony

Uznana w 2009 roku za pomnik przyrody, 22-metrowa topola szara, która rośnie w Wiązownie przy drodze krajowej nr 17, już wkrótce zostanie wycięta. Na wniosek drogowców wiązowscy radni zgodzili się na zniesienie ochrony jaką objęte było to drzewo.

WOJTEK SIERGIEJUK

topola

O rozpoczynającej się w powiecie otwockim budowie drogi ekspresowej S17 pisaliśmy w jednym z poprzednich numerów „Linii”. Jak się okazuje, inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, poza problemami formalnymi m.in. z uzyskaniem decyzji środowiskowych boryka się także z wieloma innymi przeszkodami. W Wiązownie na drodze tej oczekiwanej przez wielu inwestycji stanęła… topola szara, która rośnie tuż przy wylocie ul. Lubelskiej na drogę krajową nr 17 (w okolicy delikatesów Jarton).

Kilkudziesięcioletnie drzewo, którego obwód wynosi ponad cztery metry od prawie ośmiu lat jest pomnikiem przyrody. Na listę zostało wpisane zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z 31 lipca 2009 roku.

Niestety, przyjęty do realizacji przez GDDKiA wariant trasy S17, po uwzględnieniu wszelkich możliwych wniosków mieszkańców, nie brał pod uwagę, że na drodze nowej ekspresówce stanie… pomnik przyrody. Inwestor zmuszony był podjąć decyzję o wycięciu topoli i po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska wystąpił do wiązowskiego samorządu z wnioskiem o wyrażenie zgody na zniesienie ochrony, którą objęte było drzewo. Podczas ostatniej sesji radni podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie. Tym samym z 92 zarejestrowanych na terenie powiatu otwockiego (30 w gminie Wiązowna) pomników przyrody już wkrótce zniknie jedyna na tej liście topola szara. W zamian GDDKiA będzie musiała posadzić inne drzewa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.