Bezcenna siła pomocy

150 tys. zł trafiło do Fundacji Domowe Hospicjum Dziecięce „Promyczek”. 100 tys. zł otrzymała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a 50 tys. zł dostał Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku. Uroczyste przekazanie dotacji odbyło się w niedzielę, 12 lutego w kościele św. Wincentego à Paulo w Otwocku.

Hospicjum za te pieniądze kupiło sprzęt medyczny oraz dwa citroeny, którymi lekarze i pielęgniarki będą dojeżdżać do małych podopiecznych. – Samochód jest naszym podstawowym narzędziem pracy. Kiedy odwiedzamy dzieci, zabieramy sprzęt. Jadą: lekarz, pielęgniarka, psycholog czy pracownik socjalny – mówił Paweł Dobrzański, dyrektor hospicjum.

Na samochodach umieszczono napis: „Dar Mieszkańców Otwocka”, bo fundusze, za które zostały zakupione, pochodziły głównie z darowizn
i 1 proc. podatku mieszkańców miasta.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeznaczy środki na salę terapii w Centrum Pomocy Dzieciom. Natomiast Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny, który wynajmuje pomieszczenia od szpitala powiatowego, przejdzie generalny remont. Dzięki temu noworodki i niemowlaki będą oczekiwać na nowych rodziców w lepszych warunkach.

W latach 2005 – 2016 Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Nazaret wspierało otwocki dom samotnej matki. Stworzyło m.in. program terapeutyczny dla podopiecznych, finansowało szkolenia pracowników i współfinansowało ich zatrudnienie, zapewniało obsługę administracyjno-kadrową, organizowało warsztaty dla mieszkanek i akcje charytatywne, zbierało fundusze na rozbudowę domu. Wszystkie osoby pracujące w stowarzyszeniu były wolontariuszami.

W 2016 roku siostry orionistki zakończyły działalność Domu Nazaret.

Niewykorzystane fundusze stowarzyszenie przeznaczyło na pomoc fundacjom działającym na rzecz dzieci i rodziny.

– Dzisiejsze wydarzenie dowodzi, że organizacje pozarządowe nie tylko doskonale dostrzegają potrzeby innych, ale również potrafią profesjonalnie i skutecznie działać. Konkretne rezultaty to dowód na uczciwe wykonanie zadania! – podsumował prezydent Zbigniew Szczepaniak. Podziękował również mieszkańcom Otwocka za ofiarność i siostrom orionistkom za prowadzenie placówki.

Aby pomóc innym organizacjom pozarządowym, stowarzyszenie zmieniło statut i rozszerzyło cele.

– Wybraliśmy organizacje skuteczne i doświadczone w pomaganiu, o dobrej opinii i stabilnej sytuacji, które uczciwie rozliczają się ze swojej działalności. Wspólnie uzgodniliśmy cele inwestycyjne i jasne zasady rozliczenia wyjaśnia Monika Szczygielska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Nazaret. Organizacje mają trzy miesiące na przekazanie sprawozdań. O efektach będziemy informować.

Więcej informacji na: http://www.domnazaret.com

MSz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.