Dbaj o wiarygodność finansową, a bez trudu dostaniesz pożyczkę

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o przyznaniu klientowi pożyczki, jest wiarygodność finansowa. Wskazuje, w jaki sposób radziliśmy sobie z poprzednimi zobowiązaniami, a zatem informuje pożyczkodawcę o naszej wypłacalności. Jeśli w przeszłości nie byliśmy rzetelnymi pożyczkobiorcami, możemy mieć kłopot z otrzymaniem wsparcia finansowego. Dlatego należy dbać o sumienne spłaty i budować zdolność kredytową, która nie wzbudzi wątpliwości w instytucjach pozabankowych.

ANDRZEJ KUŹMIARZ

finanse

Kto udziela informacji na temat naszej wiarygodności?

Zbieraniem danych na temat realizacji zobowiązań finansowych zajmują się Biura Informacji Gospodarczej. Każda z instytucji prowadzi własną bazę. W Polsce możemy zatem wyróżnić następujące rejestry: BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A., czyli KBIG S.A. Udostępniają dane na temat historii kredytowej klientów korzystających z oferty banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Dzięki tym informacjom banki i pozostałe instytucje z sektora finansowego mogą zadecydować o udzieleniu bądź nieudzieleniu klientowi wsparcia jego budżetu. Dzięki dokładnym informacjom pozwalają sprawdzić klientów i potwierdzić ich wiarygodność.

Jak pozytywnie wpłynąć na wiarygodność płatniczą?

Jeśli chcemy zadbać o wiarygodność płatniczą, powinniśmy postarać się spłacić dotychczasowe pożyczki i kredyty. Obciążają nasz budżet, skutecznie zmniejszając zdolność finansową. Kiedy ich szybsza spłata nie wchodzi w grę, można skonsolidować zobowiązania. Wszystkie raty łączymy w jedną płatność, w dodatku dużo mniejszą niż suma pojedynczych należności. Kiedy rata jest mniejsza, mamy większe możliwości zarządzania swoim budżetem. W grę wchodzi nawet wzięcie kolejnej pożyczki. Odważni mogą poszukać lepszej pracy. Jeśli chcemy zadbać o swoją wiarygodność dla kredyto- i pożyczkodawców, być może powinniśmy zrezygnować z kart płatniczych i ograniczyć comiesięczne koszty. Dobrą metodą jest wynajęcie tańszego mieszkania bądź przesiadka z samochodu na rower.

Innym sposobem na poprawę wiarygodności płatniczej jest też wnioskowanie o dłuższy okres kredytowania. Niższe raty łatwiej spłacić, a do tego nie wymagają wysokich dochodów. Niewielkie płatności uregulujemy nawet z niską wypłatą, dlatego czasami warto postarać się o kilka miesięcy więcej na uiszczenie należności.

Dzięki takim działaniom możemy się spodziewać, że bez trudu otrzymamy pożyczkę online dzięki Loando.pl. Oczywiście powinniśmy cały czas dbać o swoją wiarygodność, nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Dbałość o historię kredytową pozwoli nam ubiegać się o wsparcie budżetu, zarówno w instytucjach pozabankowych, jak i w bankach. Firmy pożyczkowe jednak znacznie upraszczają proces udzielania wsparcia finansowego, dlatego ich usługi są dla klientów znacznie bardziej przyjazne.

Scoring – szybka ocena ryzyka kredytowego

Instytucje finansowe, które chcą ocenić ryzyko kredytowe potencjalnych klientów, wykorzystują scoring. Pozwala w sposób punktowy oszacować wiarygodność finansową osoby ubiegającej się o wsparcie budżetu. Punkty przyznaje się na podstawie danych zebranych na temat danego klienta. Na zdolność kredytową wpływają przede wszystkim wysokość comiesięcznych dochodów, forma zatrudnienia, liczba osób, które zamieszkują dane gospodarstwo domowe oraz inne zobowiązania, które mamy do uregulowania.

Scoring pozwala precyzyjnie ocenić ryzyko kredytowe. Klient odnosi duże korzyści z błyskawicznego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Albo szybciej otrzyma gotówkę, albo dowie się, że jej nie dostanie i będzie mógł od razu podjąć kroki, aby to zmienić.

Składasz wniosek? Nie zapomnij sprawdzić instytucji

Również pożyczkobiorca decydujący się na skorzystanie z oferty instytucji pozabankowych, powinien skrupulatnie sprawdzić wybraną firmę. Wiele informacji znajdzie na prowadzonej przez nią stronie internetowej, ale nie można na tym poprzestać. Instytucja pozabankowa powinna posiadać numer KRS i nie znajdować się na liście ostrzeżeń publikowanej przez KNF, czyli Komisję Nadzoru Finansowego. Ważne są też opinie poprzednich klientów i atrakcyjność oferty pożyczkowej interesującej nas firmy. Chociaż wiemy, jak unikać problemów finansowych, czasami tylko pożyczka może uratować nasz budżet. Dlatego weryfikujmy pożyczkodawców, aby podejmować jedynie mądre decyzje w kwestiach związanych z domowym budżetem.

W ocenie poszczególnych ofert pomagają rankingi pożyczek. Oszczędzają cenny czas i wskazują, na które propozycje faktycznie warto zwrócić uwagę. Korzystanie z pożyczek sprawdzonych pożyczkodawców przyniesie niewątpliwe korzyści dla naszego budżetu. Warto mieć to na uwadze, zamiast podpisywać umowę z nieznaną instytucją, na temat której nie można znaleźć praktycznie żadnej opinii. Takie decyzje zazwyczaj nie prowadzą do niczego dobrego.

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.