Znieczulenie na życzenie

Kiedyś luksus, dziś norma – każda kobieta rodząca dziecko w Powiatowym Centrum Zdrowia może zażyczyć sobie znieczulenia doporodowego. – Jeśli nie ma przeciwwskazań, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie znieczulenie otrzymała – zapewnia Marcin Ozdarski, dyrektor ds. medycznych szpitala przy ul. Batorego w Otwocku.

SYLWIA WYSOCKA

znieczulenie

Do lipca 2015 r. znieczulenie doporodowe było dostępne wtedy, gdy kobieta nie była w stanie rodzić siłami natury. Pacjentki, które nie miały wskazań do zastosowania znieczulenia, a chciały z niego skorzystać, musiały płacić szpitalowi za dodatkową usługę.

W lipcu 2015 r. pojawiły się przepisy, na mocy których NFZ miał refundować wszystkim kobietom znieczulenie przy porodzie, płacąc za nie szpitalowi ok. 400 zł. Już wtedy pojawił się problem, ponieważczęść szpitali zgłaszała, że są przypadki, kiedy nie może stosować znieczulenia ze względu na zbyt małą liczbę anestezjologów i trudności z połączeniem ich pracy na oddziałach, np. intensywnej terapii, z pracą na izbie porodowej. W 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające zasady opieki anestezjologa nad rodzącymi pacjentkami podczas znieczulenia. Anestezjolog, jeśli uzna, że to bezpieczne, w tym samym czasie może prowadzić znieczulenie u więcej niż jednej rodzącej pacjentki. I znów nie oznaczało to, że szpitale automatycznie przestały mieć problem – kolejne przepisy pociągały za sobą skutki finansowe. Anestezjologów wciąż brakowało.

Każda pacjentka dostanie znieczulenie
Poprzedni rząd wprowadził rozporządzeniem obligatoryjne znieczulenia doporodowe, ale przez wiele miesięcy nie było ono przez szpitale realizowane – mówi w rozmowie z „Linią” Marcin Ozdarski, dyrektor ds. medycznych szpitala przy ul. Batorego. – Później kolejny rząd położył jeszcze większy nacisk na realizację tych znieczuleń, ale wiele szpitali nadal miało obawy, ponieważ te przepisy niosą ze sobą poważne skutki ekonomiczne dla szpitali (konieczność zatrudnienia kolejnego anestezjologa). W naszej placówce udało się razem z nowym kierownikiem oddziału anestezjologii i ordynatorem ginekologii opracować model pracy zakładający, że pacjentka, która chce mieć znieczulenie doporodowe, a nie ma do tego przeciwwskazań, otrzyma takie znieczulenie.

Jak wylicza dyrektor Ozdarski, posiłkując się wprowadzonymi w listopadzie ubiegłego roku raportami dziennymi z bloku porodowego (lekarze codziennie wpisują do raportu liczbę porodów z rozdzieleniem tych ze znieczuleniem i tych bez niego), ok. 50 proc. pacjentek ma przeciwwskazania do porodu ze znieczuleniem (przeciwwskazania ocenia lekarz – mogą być nimi zbyt późne zgłoszenie się na poród, tatuaże, zmiany skórne itp.), więc z założenia nie może otrzymać znieczulenia.  Są również takie pacjentki, które nie chcą z niego skorzystać, niemniej każda rodząca kobieta jest dziś pytana, czy życzy sobie znieczulenia doporodowego.

– Wcześniej często bywało tak, że mieszkanki powiatu otwockiego wybierały szpitale warszawskie, bo w Otwocku nie było znieczuleń doporodowych. Rozwiązaliśmy ten problem – zapewnia dyrektor Ozdarski. – Anestezjolog jest do dyspozycji bez względu na to, czy jest to dzień powszedni, weekend, czy święto. Dla szpitala ma to także aspekt ekonomiczny – nie ukrywa Ozdarski. – Te świadczenia są nielimitowane i za każde znieczulenie szpital otrzymuje z NFZ pieniądze, ale dla nas najważniejsze są komfort pacjentek i prestiż położnictwa. Dziś jesteśmy jednym z niewielu szpitali powiatowych, które znieczulenie doporodowe zabezpieczają przez całą dobę – podkreśla.

Satysfakcji nie kryje także ordynator oddziału ginekologii dr Tadeusz Wojciechowski. – Wraz z reorganizacją bloku anestezjologicznego wszystkie pacjentki, które tego chcą, otrzymują znieczulenie. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie znieczulaniami, a nawet wzrost liczby porodów w naszym szpitalu – mówi „Linii” dr Wojciechowski. – Jako lekarz mogę powiedzieć, że możliwość otrzymania znieczulenia to bardzo korzystna oferta dla pacjentek. Kobieta może wybrać, czy chce rodzić naturalnie, zgodnie z fizjologią, czy chce złagodzić ból. Jest to bez wątpienia odpowiedź na oczekiwania pacjentek. Na otwockim oddziale zaspakajamy potrzeby kobiet rodzących – wykonujemy cięcia cesarskie, porody ze znieczuleniem, porody naturalne, oferujemy salę porodów w wodzie, porody rodzinne – wylicza dr Wojciechowski.

Ambitne plany
Dziś odnotowujemy powolny wzrost liczby porodów, co mnie bardzo cieszy, bo chcemy budować dobrą opinię naszego powiatowego położ- nictwa. Pracuję jednak nad tym, żeby przygotować zespoły oddziałów położniczego i ginekologicznego na to, że przyjdzie moment, gdy będziemy rozmawiali o drugim stopniu referencyjności – podkreśla dyrektor Ozdarski.

W szpitalach o pierwszym stopniu referencyjności rodzą kobiety w ciąży niepowikłanej, bez większej patologii, rodzące w terminie. Szpitale o drugim stopniu referencyjności to placówki, gdzie rodzą kobiety będące w ciąży zagrożonej. W takich jednostkach znajduje się też pododdział intensywnej opieki wcześniaków.

– Przygotowania do podniesienia stopnia referencyjności to dla mnie priorytet – zaznacza dyrektor Ozdarski, choć jak przyznaje, będzie to wymagało czasu. Zmian możemy spodziewać się w szkole rodzenia.

– Chcielibyśmy, aby nastąpiły one już w marcu, prawdopodobnie znajdziemy dla szkoły nową lokalizację, bo jako komórka organizacyjna funkcjonuje ona w szpitalu, ale nie ma odpowiednich warunków do działania. Według wstępnej propozycji być może znajdzie swoją siedzibę w budynku przychodni specjalistycznej przy ul. Batorego. Chcemy zrobić szkołę rodzenia z prawdziwego zdarzenia, doposażyć ją i unowocześnić, tym bardziej że nawet dziś cieszy się one dużym zainteresowaniem i uznaniem – zapowiada dyrektor.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.