Skwer bez billboardu

W centrum miasta i w miejscach ważnych dla przestrzeni publicznej nie powinny być umieszczane takie reklamy – uważają otwoccy radni, którzy nie zgadzają się na postawienie ogromnego billboardu na skwerze u zbiegu ulic Świderskiej i Staszica. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie prezydent.

billboard

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Reklamowy billboard o wymiarach 5 x 2,4 m miałby stanąć na działce należącej do miasta.

Z tego tytułu do miejskiej kasy trafiałoby co roku prawie 7 tys. zł. Zainteresowana dzierżawą terenu firma wystąpiła do prezydenta o wydanie zgody. Jednak Zbigniew Szczepaniak zdecydował, że najpierw zapyta, co na ten temat myślą radni. Dwie komisje wypowiedziały się negatywnie (komisja gospodarki miejskiej podjęła decyzję jednogłośnie, a w komisji ochrony środowiska i urbanistyki od głosu wstrzymali się tylko radni Michał Bany i Marek Leśkiewicz).

– Mówi się, że światem rządzą pieniądze, ale w tym przypadku ważniejsze są czynnik społeczny i estetyka miasta. Powinniśmy dbać o zagospodarowanie przestrzeni publicznej i to na nas spoczywa obowiązek dawania przykładu mieszkańcom i przedsiębiorcom, jak powinna ona wyglądać – mówi przewodniczący komisji gospodarki miejskiej Jakub Kosiński. – Nie jesteśmy rzecznikiem przedsiębiorców, który ma dbać o to, aby jak najwięcej zarabiać na reklamach, wszystko jedno gdzie one stoją. Mamy inne cele – dodaje przewodniczący komisji ochrony środowiska i urbanistyki Przemysław Bogusz.

Radni uważają, że billboardy reklamowe powinny znajdować się na obrzeżach miasta, a nie na skwerze, który wygląda estetycznie. Zwrócili się też do prezydenta o przedstawienie informacji, na jakim etapie są prace nad projektem tzw. uchwały krajobrazowej. Pozwala ona samorządom na uregulowanie przepisów dotyczących zamieszczania reklam na terenie miast w celu uporządkowania przestrzeni publicznej. W Otwocku taki projekt miał być gotowy już w ubiegłym roku. Ale nie powstał. W projekcie budżetu na ten rok prezydent wpisał 105 tys. zł na przygotowanie takiego opracowania. Uchwalając budżet, radni zdjęli te pieniądze, bo uważają, że dokument bez problemu powinni przygotować miejscy urzędnicy.

W rozmowie z „Linią” prezydent przyznał, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie zgody na umieszczenie ogromnego billboardu na skwerze przy ul. Świderskiej i ul. Staszica. Ale zapewnił, że przy jej wydawaniu weźmie pod uwagę opinię radnych.

One thought on “Skwer bez billboardu

  • 28 lutego 2017 o 22:09
    Permalink

    Obwieszanie miasta szmatami reklamowymi jest skandalem. Niech prezydent miasta świeci dobrym przykładem i zrezygnuje z billbordu

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.