Drzewa mają przerąbane

Rozpoczęcie przebudowy linii kolejowej na odcinku od Świdra do Śródborowa zbliża się wielkimi krokami. Przy okazji przygotowań do inwestycji nie obeszło się bez „ofiar”. Zaczęła się wycinka drzew, która potrwa do połowy kwietnia.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

wycinka

Teren wzdłuż linii kolejowej od stacji w Świdrze został całkowicie ogołocony z drzew. Widok pił i ścinanych konarów nie umknął uwadze mieszkańców. Zbulwersowani tym faktem, dzwonili do redakcji, pytając, co się dzieje. Zwracali uwagę, że wycinane są także drzewa, które mają kilkadziesiąt lat. – Dlaczego nie można było zachować niektórych drzew? Po prostu wygodniej było im to wszystko wyciąć jak leci – mówi rozżalona mieszkanka Świdra, która o tej sytuacji powiadomiła też wydział ochrony środowiska i straż miejską.

Jak sprawdziliśmy, urzędnicy nie mogą nic zrobić. – Będzie tam budowany trzeci tor, nie mamy na to żadnego wpływu, bo to są tereny kolejowe. Wydana przez wojewodę   decyzja obejmuje także wycinkę drzew – informuje Marta Szymańska z wydziału ochrony środowiska urzędu miasta. Jej słowa potwierdził przedstawiciel Kolei, do którego zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienia.

– Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów PKP Polskie Linie Kolejowe SA są zobowiązane do usunięcia drzew rosnących w odległości 15 metrów od osi skrajnego toru. Wycinamy tylko te, które mogą stanowić realne zagrożenie dla ruchu pociągów lub są usytuowane tam, gdzie projekt przebudowy linii zakłada konieczność zabudowy infrastruktury kolejowej. Zakończenie wycinki planowane jest w drugiej połowie kwietnia – odpowiedział „Linii” Łukasz Kwasiborski z PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

W następnej kolejności (trzeci kwartał tego roku) na odcinku Świder-Otwock-Śródborów planowane jest rozpoczęcie prac związanych z budową tuneli pod torami w ciągu ul. Majowej i Grunwaldzkiej oraz w ul. Żeromskiego. Przebudowa stacji głównej PKP Otwock ma rozpocząć się w grudniu 2017 roku.

One thought on “Drzewa mają przerąbane

  • 1 marca 2017 o 17:03
    Permalink

    A co z wycinką drzew przy szpitalu powiatowym? Dlaczego wycięto tyle drzew? Powstanie tam [piękny betonowy parking, czy jakaś inna inwestycja?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.