Spisali się na medal!

Tydzień temu pisaliśmy o znakomitym występie Aleksandra Wiącka na Mistrzostwach Polski Juniorów i Kadetów w Toruniu. Zawodnik OKS Start Otwock wrócił do domu ze srebrnym medalem wywalczonym w biegu na 2000 metrów. Teraz Arena Toruń okazała się szczęśliwa dla kolejnych reprezentantów klubu z Otwocka

MARCIN SULIGA

Najlepsi zawodnicy w biegu na 1500 m (od lewej): Artur Ostrowski, Marcin Lewandowski i Roman Kwiatkowski
Najlepsi zawodnicy w biegu na 1500 m (od lewej): Artur Ostrowski, Marcin Lewandowski i Roman Kwiatkowski

W trakcie rozegranych w ubiegłym tygodniu seniorskich halowych mistrzostw Polski  lekkoatleci z Otwocka wywalczyli aż trzy medale. Ten najcenniejszy, złoty, jest zasługą  najlepszej kulomiotki nad Wisłą – Pauliny Guby. Podopieczna trenera Edmunda Antczaka już w pierwszej próbie oddała najlepszy rzut w konkursie, posyłając kulę pod granicę 18. metra (17.99).

W kolejnych podejściach Guba regularnie przekraczała barierę 17 metrów, do której długo  nie były w stanie zbliżyć się jej rywalki. Dopiero w ostatniej kolejce Agnieszka Maluśkiewicz (AZS Poznań) uzyskała wynik powyżej 17 metrów (17.06), dzięki czemu zapewniła sobie srebrny medal. Tym samym obie zawodniczki wypełniły wymagane minimum na Halowe Mistrzostwa Europy, które 3 marca rozpoczynają się w Belgradzie.

Oprócz Guby w konkursie pchnięcia kulą zaprezentowały się dwie inne zawodniczki OKS Otwock Aleksandra Kubalik oraz Rumiana Berowa. Pierwsza z wynikiem 13.60 m zajęła ósmą pozycję, a Berowa (12.96 m) była dziewiąta.

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn startował Dominik Kurach, ale jemu też nie udało się odegrać znaczącej roli w konkursie. Mimo osiągnięcia najlepszego wyniku w tym sezonie (18.31 m) zawodnik OKS-u zajął dziewiątą lokatę. Podwójnie zadowolony z występu w Toruniu jest za to średniodystansowiec Roman Kwiatkowski. Podopieczny trener Bożeny Dziubińskiej wystartował na dwóch dystansach, (1500 i 3000 metrów) i oba biegi zakończył z brązowym medalem. – Roman wcześniej nie biegał dystansów powyżej 1500 metrów, dopiero w tym roku na zawodach w Ostrawie oraz w Spale  postanowiliśmy spróbować takiego manewru i wypadł on na tyle korzystnie, że na mistrzostwach Polski zgłosiliśmy go do dwóch biegów – mówi trenerka Kwiatkowskiego.

W pierwszym dniu mistrzostw zawodnik OKS Otwock wystąpił na swoim koronnym dystansie 1500 metrów. Faworytem biegu był należący do światowej czołówki Marcin Lewandowski. – Jego obecność trochę ustawiła bieg. Każdy wiedział, że szanse na  pokonanie Lewandowskiego są raczej małe, więc wszyscy skupili się przede wszystkim na walce o dwa pozostałem miejsca na podium – przyznaje Dziubińska. – Taktyka na ten bieg była taka, że aby myśleć o medalu, Roman musiał zacząć dość wcześnie finisz, bo Lewandowski ma niezwykle mocną końcówkę – dodaje trenerka OKS-u. Kwiatkowski pobiegł zgodnie ze wskazówkami i na mecie zameldował się jako trzeci, tracąc do Lewandowskiego trzy sekundy, a do drugiego Artura Ostrowskiego niespełna dwie. – Brązowy medal jest naprawdę dużym osiągnięciem dla kogoś, kto jest wciąż mło-dzieżowcem, tym bardziej, że na podium lepsi byli tak doświadczeni biegacze jak Lewandowski czy Ostrowski – uważa Dziubińska.

Mimo dość wyczerpującego startu Kwiatkowski zdecydował się nie wycofywać z występu na dłuższym dystansie. Po zaledwie jednym dniu przerwy biegacz otwockiego klubu poradził sobie równie dobrze. Kwiatkowski zajął trzecie miejsce, ulegając koledze z kadry Damianowi Rudnikowi, oraz Dawidowi Malinie, który popisał się znakomitym finiszem, zaskakując zawodników z Chojnic i Otwocka.

– Różnice między poszczególnymi biegaczami rozstrzygały się w ułamkach sekund. Być może gdyby Roman nie miał za sobą sobotniego biegu, jego wynik byłby lepszy, ale to zostaje już tylko w sferze przypuszczeń – mówi trener Dziubińska. – Ja jestem bardzo zadowolona z tego występu, bo nie każdy zawodnik jest w stanie pochwalić się dwoma medalami wywalczonymi na jednej imprezie. A trzeba dodać, że start w hali nie był głównym celem naszych przygotowań – przyznaje trenerka.

Wyniki

 • Pchnięcie kulą
  • kobiety
   • 1. Paulina Guba     17.99
   • 8. Aleksandra Kubalik     13.60
   • 9. Rumiana Berowa     12.96
  • mężczyźni
   • 9. Dominik Kurach     18.31
 • Bieg na 1500 m
  • 1. Marcin Lewandowski (Zawisza)     3:49.11
  • 2. Artur Ostrowski (Sparta Międzyzd.)     3:50.16
  • 3. Roman Kwiatkowski     3:52.11
 • Bieg na 3000 m
  • 1. Dawid Malina (ROW Rybnik)     8:26.56
  • 2. Damian Rudnik (Chojniczanka)     8:26.60
  • 3. Roman Kwiatkowski     8.26.83

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.