Chodnik kosztem postoju taxi

Piesi wreszcie będą mogli bezpiecznie przejść przy blaszanym ogrodzeniu tzw. wielkiej dziury wzdłuż ul. Andriollego, ale taksówkarze będą mieli mniej miejsca na postój. Wszystko dlatego, że w tym miejscu zostanie wyznaczony nowy chodnik.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nowy chodnik zostanie wydzielony z postoju dla taksówek
Nowy chodnik zostanie wydzielony z postoju dla taksówek

Pod koniec 2016 roku odcinek chodnika przy ul. Andriollego, na wysokości niedokończonej budowy galerii handlowej, został zamknięty dla pieszych
i ogrodzony słupkami. Taką decyzję wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) po tym, gdy przy metalowym ogrodzeniu od strony ul. Powstańców Warszawy osunął się grunt. Żeby usprawnić w tym miejscu komunikację pieszą, urząd miasta zdecydował o wybudowaniu równoległego chodnika o szerokości dwóch metrów, który powstanie dzięki wykorzystaniu części miejsc dla postoju taksówek. W ten sposób piesi będą mogli bez przeszkód, bezpiecznie przejść tą samą stroną ulicy. Obecnie mimo słupków i znaków informujących, że obok „dziury” nie ma przejścia, ludzie i tak tamtędy chodzą, narażając się na zagrożenie.

Wzdłuż nowego chodnika zaproponowano wykonanie ośmiu miejsc postojowych dla taksówkarzy, którzy będą parkowali auta równolegle do osi jezdni na pozostałej szerokości parkingu. – Wzdłuż słupków i krawężników chodnik będzie wymalowany linią. Idąc od strony bazaru, gdy dojdziemy do słupków, będzie można zejść i przejść w kierunku świateł (zostanie zrobiony także podjazd dla wózków – przyp. red.). Postój taxi zostanie przesunięty bliżej jezdni. Aby poprawić komfort pracy taksówkarzy, zostaną wydzielone dwa dodatkowe miejsca postoju za budkami telefonicznymi (gdzie do tej pory można było parkować – przyp. red.) – informuje w rozmowie z „Linią” Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta.

Taksówkarze mają zastrzeżenia, jeśli chodzi o zaproponowane zmiany. – Jak pierwsza taksówka ma skręcić w lewo, w ul. Powstańców Warszawy? Nie zmieni pasa ruchu. Będziemy musieli jechać prosto albo skręcić w prawo i tu już będzie problem z klientami, że nabijamy licznik – mówili podczas rozmów na komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego, która odbyła się 20 lutego. – Jeśli będziemy stali tak blisko jezdni, to ludzie będą zmuszeni wejść na ulicę, żeby wsiąść do taksówki, bo często wsiada więcej niż jedna osoba. A wtedy nie będzie to bezpieczne dla pasażerów – zgłaszali kolejny problem. Dlatego zaproponowali, aby cofnąć ich postój bliżej bazarku, gdzie kiedyś była restauracja „Nowoczesna”. Ale takie rozwiązanie nie zyskało poparcia ani prezydenta, ani radnych z komisji spraw społecznych. Ostatecznie uzgodniono, że przygotowana przez urząd nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona i zobaczymy, czy się sprawdzi.

– Będziemy razem z taksówkarzami i mieszkańcami obserwowali, jak funkcjonuje ten nowy system. Jeśli pojawią się uzasadnione okoliczności, to jesteśmy otwarci na zmiany – zaznaczył na spotkaniu naczelnik.

Piesi mają korzystać z nowego chodnika już w tym tygodniu. Chyba że pogoda pokrzyżuje plany, bo oprócz postawienia znaków trzeba pomalować na parkingu linie wyznaczające przejście. Miasto ma już podpisaną umowę na wykonanie tych prac. Nowa organizacja ruchu w tym miejscu będzie obowiązywać tak długo, aż PINB cofnie decyzję o wyłączeniu chodnika z użytkowania, czyli do czasu wzmocnienia i zabezpieczenia obsuwającego się wykopu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.