Cudze chwalicie, swego… nie macie

Karczewscy radni walczą o honor gminy. Są oburzeni faktem, że wyemitowany na antenie TVP 1 program, który miał promować atrakcje turystyczne Otwocka, w większości przedstawiał miejsca i obiekty znajdujące się na terenie ich gminy. Zamierzają  domagać się sprostowania.

SYLWIA WYSOCKA

„Zakochaj się w Polsce” to cykliczny program podróżniczy popularyzujący wiedzę o kraju emitowany przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej. Prowadzi go aktor Tomasz Bednarek, który odwiedza ciekawe miasta w całej Polsce, przedstawia ich historię, walory przyrodnicze, atrakcje turystyczne itp. Jeden ze styczniowych odcinków serii był poświęcony Otwockowi, co przez wielu mieszkańców i sympatyków miasta zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Ale nie wszyscy podzielają ten zachwyt. Okazuje się, że w czasie trwającego około 22 minut programu większość czasu poświęcono atrakcjom znajdującym się poza Otwockiem, przede wszystkim w gminie Karczew.

Wprawdzie na początku prowadzący wspomina, że akcja będzie toczyć się w „karczewskim muzeum Stara Plebania”, ale w dalszej części programu pojawiają się już sformułowania typu: „Na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego” (w odniesieniu do jeziora Torfy), „czerwona, ceglana droga w otwockim lesie ”, „wchodząc do bunkrów otwockich”, „10 minut samochodem od Otwocka leży Otwock Wielki” itd. – Jest coś znamiennego w tym, że ponad połowa programu „Zakochaj się w Otwocku” poświęcona jest atrakcjom naszej gminy – zauważa radny Michał Rudzki. – Jednak prowadzący, wymieniając kolejne ciekawe miejsca, nigdzie nie zaznacza, że znajdują się one w Karczewie. Wśród „otwockich” atrakcji mamy bunkry, Czerwoną Drogę, Torfy, jezioro Rokola i pałac w Otwocku Wielkim – wszystkie znajdują się na terenie gminy Karczew – zwraca uwagę Rudzki.

Radny przekonywał kolegów z komisji oświaty, kultury i sportu, że należy natychmiast na forum publicznym sprostować podane informacje. – Powinniśmy zdecydowanie podkreślić, że nie zgadzamy się na dezawuowanie Karczewa, co miało miejsce w programie. Stwierdzenia, że wymienione atrakcje należą do Otwocka, to nierzetelność. Te informacje trzeba zdementować poprzez zamieszczenie na naszej stronie internetowej stosownej informacji oraz wysłanie oświadczenia do telewizji. Uważam, że o takie rzeczy warto walczyć, bo nikt za nas tego nie zrobi – przekonuje radny z Ługów.

Jego zdanie podzielają pozostali członkowie komisji. I zapowiadają, że na najbliższą sesję przygotują projekt stanowiska w sprawie programu pokazanego przez TVP 1. – Emisja programu o Otwocku, którego akcja przez ok. 13 minut toczy się na terenie Karczewa, pokazuje, jak ważne jest utworzenie na bazie Towarzystwa Przyjaciół Karczewa muzeum, które będzie stać na straży dziedzictwa naszej gminy
– mówi Rudzki. – Może zaprosimy telewizję do nagrania programu „Zakochaj się w Karczewie”? TVP już podała powody, dla których warto to zrobić… – żartuje radny.

Materiał można zobaczyć pod adresem:

https://vod.tvp.pl/28535592/otwock

4 komentarze do “Cudze chwalicie, swego… nie macie

  • 4 marca 2017 o 17:18
   Permalink

   Drogi Panie, nie o ambicje tu chodzi i o prawdę. Gdyby Pan miał na działce jakieś szczególne atrakcje, a media mówiłyby, że to nie u Pana tylko u sąsiada, to też by Pan nie protestował

   Odpowiedz
 • 3 marca 2017 o 12:24
  Permalink

  Tu nie chodzi o przerost ambicji ale o fakt, że w programie promuje się miasto Otwock a prezentowane są obiekty z sąsiedniego miasta. Co innego gdyby była to promocja powiatu.

  Odpowiedz
 • 6 marca 2017 o 17:30
  Permalink

  ah, znowu się czepiają, mamy przecież liczne lokalne atrakcje: dziurę w centrum, stawy po większych opadach deszczu, hodowlę dziur w ulicach – odcinki eksperymentalne, do tego jeszcze smród i szczury z nieco przerośniętego wysypiska i sortowni, śmieci w lesie – po reformie śmietnikowej opłaty wyższe, liczba dzikich wysypisk wzrosła, chyba nie bardzo się udało zrealizować cele, ktoś tam jeszcze w urzędzie pamięta po co były zmiany w usuwaniu śmieci??? coś by się pewnie znalazło, a chociażby jeden z nielicznych teatrów na świecie bez kasy – brawo dla architekta i dziarskich urzędników, bhawo!!! no i jeszcze ten wielki projektor w środku, który wprawdzie jest, ale filmów wyświetlać nie potrafi, więc już chwilę po wybudowaniu teatru można będzie rozpocząć modernizację i budować kino-teatr, ale to takie tam lokalne małe atrakcje, kto by tam komu chciał pokazywać, kogo by to w ogóle interesowało… z eksportowych, takie też mamy, to np. hasło „miasto z dobrym klimatem”, powtarzane nieco zmodyfikowane przy każdej wiadomości o smogu w Polsce zaraz za Tychami, Bytomiem i pewnie Świętochłowicami, choć hut i kopalni u nas ani widu, ani słychu, wielu jednak w domowych zaciszach testuje kaloryczność starych plastików i innych atrakcji podatnych na spalanie, a na koniec, jak już rzeczywiście trzeba, żeby było ładnie, to zawsze można z Karczewa coś pokazać, w końcu to jeden powiat, czyli jedno miasto, nieprawdaż? no albo redaktor-dziennikarz nie odróżniający jednego miasta od drugiego, też się zdarza…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.