Nie tylko biblioteka

To już nie będą zwykłe, osiedlowe wypożyczalnie książek! Trwają przygotowania do budowy trzech obiektów kulturalnych, roboczo nazwanych kulturotekami. Będzie tam można nie tylko znaleźć dobrą lekturę, ale również wysłuchać koncertu i wziąć udział w zajęciach plastycznych czy muzycznych. Budynki mają być gotowe w 2018 r.

budynek-wielo_radosc

MATEUSZ JAKUBIEC

Już niedługo osiedlowe wypożyczalnie książek w Radości, Falenicy i na osiedlu Wawer zmienią się nie do poznania. Nowe budynki połączą w sobie funkcję biblioteki i centrum kultury.

– We wtorek, 21 lutego władze dzielnicy podpisały umowę z wykonawcą na przygotowanie projektu i budowę nowego obiektu, który za rok powstanie na działce w rejonie ulic Powojowej, Panny Wodnej i Junaków w Radości – informuje Urząd Dzielnicy Wawer. Budynek znajdzie się w pobliżu stacji kolejowej i przystanku autobusowego. W kulturotece w kształcie litery „L” znajdą się: filia Wawerskiego Centrum Kultury w Radości, filia wawerskiej biblioteki publicznej, sala prób muzycznych, kącik internetowy, kawiarenka oraz wielofunkcyjne sale, w których będą organizowane zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to również w przyszłym roku ruszy budowa podobnych kulturotek w Falenicy i na osiedlu Wawer. Największą i najdroższą będzie ta, która ma powstać w Falenicy w rejonie skrzyżowania ul. Patriotów z ul. Walcowniczą. Inwestycja będzie kosztować 6 mln zł. Kulturoteka w Falenicy stanie się integralną częścią lokalnego centrum, obejmującego także bazar i jego otoczenie.

W obiekcie znajdzie się nie tylko siedziba Wawerskiego Centrum Kultury, będą tam również biblioteka oraz nowoczesna sala widowiskowa, gdzie zmieści się około 100 osób. Obok biblioteki, do której wejście ma znajdować się od ul. Walcowniczej, powstanie zielona czytelnia.

Biblioteka przy skrzyżowaniu ul. Błękitnej i Solidnej na osiedlu Wawer również zmieni się nie do poznania. W zmodernizowanej wypożyczalni znajdą się m.in.: biblioteka, szatnia, kawiarnia, dwie sale do ćwiczeń (w tym jedna z lustrami), studio nagrań i sala wielofunkcyjna, która będzie mogła pełnić funkcję kina. Szczególną atrakcją wizualną będzie przypominająca regały na książki elewacja budynku. Obok ma powstać czytelnia plenerowa. –

Władze dzielnicy w grudniu 2016 r. podpisały już umowę na projekt i budowę budynku, który ma być gotowy do końca 2018 r. – informuje urząd dzielnicy Wawer.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.