Witos bierze gimnazjum

Nie dwujęzyczne liceum, o czym marzyli niektórzy mieszkańcy gminy Wiązowna, a filia Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa powstanie w miejsce obecnego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Gliniance.

WOJTEK SIERGIEJUK

witos
Już we wrześniu ten budynek gimnazjum będzie należał do odległej o 200 metrów podstawówki

Reforma edukacji wymusiła na samorządach opracowanie nowej sieci szkół, która zacznie obowiązywać od 1 września. Tam, gdzie istniały zespoły szkolno-gimnazjalne, np. w Wiązownie i Zakręcie, większego problemu nie ma, bo w sposób naturalny przekształcą się one w szkoły podstawowe. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku samodzielnych gimnazjów, takich jak szkoła w Gliniance. Powstaje pytanie, co będzie zamiast niego.

Cztery podstawówki
W gminie Wiązowna są teraz dwa zespoły szkolno-gimnazjalne, dwie szkoły podstawowe i jedno gimnazjum. Po przekształceniu zespołów powstaną cztery podstawówki. Wiązowscy samorządowcy postanowili więc nie tworzyć kolejnej szkoły podstawowej w miejsce Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Gliniance.

– Z placówkami w Zakręcie i Wiązownie nie ma problemu, bo na mocy prawa zespoły szkolno-gimnazjalne stają się ośmioklasowymi podstawówkami z oddziałami gimnazjalnymi na etapie wygaszenia – tłumaczy zastępca wójta Wiązowny Tomasz Kostyra. – Nasza propozycja dla gimnazjum w Gliniance jest taka, żeby tę placówkę włączyć do istniejącej w tej miejscowości szkoły podstawowej. Będziemy mieć wtedy jedną placówkę w dwóch budynkach. Ustawa daje nam taką możliwość, ponieważ można prowadzić zajęcia edukacyjne jednej placówki w dwóch budynkach, jeśli znajdują się one w niewielkiej odległości – dodaje zastępca wójta.

Ustawa nie precyzuje dokładnie, jaka ma być ta „niewielka odległość”, i wiązowscy samorządowcy skrzętnie wykorzystali tę lukę prawną, uznając, że dystans około kilometra, który dzieli obiekty i który można pokonać w jakieś 10 minut, spełnia te wymogi. Taki manewr daje też dodatkową ochronę nauczycielom wygaszanej szkoły przed ewentualną utratą pracy. – Z chwilą przejęcia gimnazjum przez szkołę podstawową jego dyrektor staje się automatycznie wicedyrektorem podstawówki, a nauczyciele gimnazjum zostają jej pracownikami – wyjaśnia Tomasz Kostyra.

Obwody bez zmian, ale…
Szkolne obwody w gminie Wiązowna generalnie pozostają bez zmian.

W nowym roku szkolnym będzie jednak jeden wyjątek. Jest on związany z licznymi wnioskami mieszkańców Duchnowa, których dzieci mają bliżej do szkoły w sąsiednich Brzezinach w gminie Halinów niż do Wiązowny. Dotychczas mogły uczęszczać do tamtej szkoły, gdy były wolne miejsca. Teraz to się zmieni i będą mogły startować w rekrutacji na takich samych prawach jak dzieci z Brzezin. Już na jednej z wcześniejszych sesji radni podjęli inicjatywę, która dała wójtowi możliwość prowadzenia rozmów z burmistrzem Halinowa, by ustalić zasady równego startu. Stosowne porozumienie w tej sprawie między samorządami zostało już podpisane i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Pozostało jedynie podjęcie odpowiednich uchwał przez obie gminy. Wiązowscy radni przegłosowali swoją podczas lutowej sesji. Podobną uchwałę Rada Miasta Halinów podejmie prawdopodobnie w marcu.

Papierowe przedszkole
W ubiegłym roku w Szkole Podstawowej w Malcanowie utworzono zamiejscowy oddział przedszkola w Wiązownie. W tym roku rekrutacja do tego oddziału nie odbędzie się, a mimo to nadal będzie on figurował w sieci gminnych placówek przedszkolnych. Samorząd jest do tego zobligowany przez wymóg nałożony przez minister edukacji, zgodnie z którym decyzje podejmowane w kwestii oświaty muszą być zaopiniowane przez kuratorium.

– W Malcanowie pozostawiamy oddział zamiejscowy przedszkola w Wiązownie tylko po to, żeby zostało to pozytywnie odebrane przez kuratorium oświaty. Oddział pozostanie w sieci gminnych przedszkoli, jednak nie będzie obsadzony – tłumaczył podczas lutowej sesji zastępca wójta Wiązowny.

Po otrzymaniu informacji kurator oświaty ma 21 dni na wydanie decyzji. Jego opinia jest dla gminy wiążąca. „Martwy” oddział przedszkolny będzie mógł zostać zamknięty dopiero po uruchomieniu kolejnego przedszkola, którego otwarcie planowane jest w Woli Duckiej. Czyli najpóźniej za dwa lata, bo w tym czasie w Wiązownie zostanie zrealizowana jedna z największych inwestycji ostatnich lat, której koszt pochłonie równowartości rocznego budżetu gminy (ponad 70 mln zł). Ale o tej inwestycji napiszemy w jednym z najbliższych numerów „Linii Otwockiej”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.