Brakuje miejsca dla taksówek

Otwoccy taksówkarze chcą pracować w godziwych warunkach, a mieszkańcy chcą mieć gdzie parkować. Czy władzom miasta uda się rozwiązać ten problem tak, aby nie ucierpiała żadna ze stron?

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W centrum Otwocka brakuje miejsc nie tylko do parkowania, ale i dla postoju taxi. – Mamy tylko dwa ogólnodostępne postoje na ok. 80 taksówek: przy ul. Andriollego i ul. Karczewskiej. Nie są one w stanie pomieścić wszystkich, którzy w Otwocku wykonują swoją działalność – mówią taksówkarze, którzy z tym problemem przyszli na komisję spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego.

Taksówkarze proponują
Do tej pory korzystaliśmy nieoficjalnie z terenu przy ul. Kupieckiej, gdzie był dworzec PKS. Teraz właściciel zagrodził to miejsce i spora grupa taksówkarzy została bez postoju – opowiadają kierowcy. Dlatego złożyli oni do urzędu miasta wniosek o usytuowanie dwóch nowych, ogólnodostępnych postojów. Jeden miałby znajdować się przy ul. Kupieckiej, a drugi przy ul. Orlej. – W naszej ocenie postoje taxi są potrzebne tam, gdzie są ludzie. Muszą być usytuowane w ścisłym centrum miasta. Wiele naszych zleceń odbywa się na telefon, więc musimy stać w centrum po to, żeby w miarę szybko móc dojechać do klienta w każdym miejscu na terenie miasta – argumentują wybór proponowanych lokalizacji taksówkarze.

Ciasno na Kupieckiej

Do ich propozycji odniósł się naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta Andrzej Hałaczkiewicz. – Jeśli chodzi o obszar na ul. Kupieckiej, to znajduje się on zaraz za przejściem dla pieszych. Niedaleko jest też wjazd, na który gmina wydała lokalizację dla potrzeb istniejącej budowy, a w przyszłości na wjazd na teren nowego centrum handlowego. Czy pomiędzy będzie można zlokalizować postój taxi? To pokazałaby dopiero organizacja ruchu. Ale to może być trudne, bo jest tam mało miejsca – uważa naczelnik.

Zaproponował on, aby rozważyć inną możliwość. Jednak wiąże się ona ze zmniejszeniem liczby miejsc do parkowania. – Jest tam pewna przestrzeń, od końca zjazdu w kierunku ul. Staszica do przystanku, którą można by zagospodarować albo na parking, albo na postój taksówek czy autobusów, bo wiemy, że ich kierowcy też mają problem z parkowaniem. Teraz są tam przewidziane miejsca parkingowe dla czterech czy pięciu samochodów osobowych. Tak jest przygotowana organizacja ruchu, ale jeśli radni wystąpią o sporządzenie nowej, to prezydent się do tego odniesie – zaznaczył Hałaczkiewicz.

Radni zwrócili uwagę na coś innego. – W zamian za uzgodnienie lokalizacji wjazdu na teren budowy w innych miastach inwestorzy potrafią zrobić całą drogę lub węzeł komunikacyjny. A tu nagle robimy lokalizacje wjazdu na działce, która jest własnością miasta, gdzie taksówki mogłyby mieć siedem miejsc parkingowych. Ale już nie mogą, bo prezydent uzgodnił wjazd – zwracał uwagę na komisji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Nadzieja na Orlej
A co z możliwością postoju przy ul. Orlej, po stronie bazarku? Zdaniem taksówkarzy dałoby radę wyznaczyć tam cztery miejsca dla taksówek. – Ul. Orla należy do powiatu. Trzeba by na to uzyskać zgodę Zarządu Dróg Powiatowych i inżyniera ruchu oraz uwzględnić interes handlujących tam osób – zwrócił uwagę naczelnik. Szef rady miasta dodał. – W ten sposób ograniczamy zwykłym mieszkańcom liczbę miejsc do parkowania. Może miasto mogłoby wystąpić do PKP o dzierżawę miejsca za przystankiem przy ul. Orlej? Moglibyśmy je wynająć i zrobić tam parking, a naprzeciwko przystanku postój taxi – zaproponował Margielski.

Radni skierowali do prezydenta wniosek, aby wystąpił do PKP o informacje na temat ewentualnej dzierżawy tego terenu. Przegłosowano również wniosek radnego Przemysława Bogusza do prezydenta o sprawdzenie, gdzie jeszcze można wyznaczyć miejsce na postój taxi w centrum Otwocka. – To urząd miasta wydaje licencje taksówkarzom. Niech prezydent ograniczy wydawanie licencji albo niech stworzy im godziwe warunki pracy – uważa radny Marcin Kraśniewski.

Znalezienie rozwiązania nie będzie łatwe. – Każdy dodatkowy postój taxi w mieście będzie wykluczał istniejące miejsca parkingowe, których jak wiemy, nie mamy w nadmiarze. Na razie nie widzę możliwości wskazania lokalizacji, gdzie moglibyśmy zaproponować nowy postój taxi, jednak jeśli pojawi się konkretny pomysł ze strony radnych lub kogokolwiek innego, na pewno go rozważymy – skomentował w rozmowie z „Linią” prezydent Zbigniew Szczepaniak.

3 responses to “Brakuje miejsca dla taksówek

 1. Bez przesady taxi to nie pogotowie że ma wyliczony czas dojazdu jak pracują na telefon mogą mieć postój i w Śródborowie a nie zajmować ostatnie wolne miejsca w „centrum” !!!

  Lubię to

 2. Centrum miasta jest bardzo zatłoczone przez samochody, może już czas zamknąć pewną część centralną dla ogólne ruchu samochodowego? Czasami wydaje się, że jest więcej samochodów niż pieszych.

  Lubię to

 3. „Niech prezydent ograniczy wydawanie licencji” – najlepszy pomysł z tej całej wypowiedzi
  W Otwocku też przydałby się Uber – dużo tańszy i nie wymaga miejsc do parkowania

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s