Brakuje miejsca dla taksówek

Otwoccy taksówkarze chcą pracować w godziwych warunkach, a mieszkańcy chcą mieć gdzie parkować. Czy władzom miasta uda się rozwiązać ten problem tak, aby nie ucierpiała żadna ze stron?

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W centrum Otwocka brakuje miejsc nie tylko do parkowania, ale i dla postoju taxi. – Mamy tylko dwa ogólnodostępne postoje na ok. 80 taksówek: przy ul. Andriollego i ul. Karczewskiej. Nie są one w stanie pomieścić wszystkich, którzy w Otwocku wykonują swoją działalność – mówią taksówkarze, którzy z tym problemem przyszli na komisję spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego.

Taksówkarze proponują
Do tej pory korzystaliśmy nieoficjalnie z terenu przy ul. Kupieckiej, gdzie był dworzec PKS. Teraz właściciel zagrodził to miejsce i spora grupa taksówkarzy została bez postoju – opowiadają kierowcy. Dlatego złożyli oni do urzędu miasta wniosek o usytuowanie dwóch nowych, ogólnodostępnych postojów. Jeden miałby znajdować się przy ul. Kupieckiej, a drugi przy ul. Orlej. – W naszej ocenie postoje taxi są potrzebne tam, gdzie są ludzie. Muszą być usytuowane w ścisłym centrum miasta. Wiele naszych zleceń odbywa się na telefon, więc musimy stać w centrum po to, żeby w miarę szybko móc dojechać do klienta w każdym miejscu na terenie miasta – argumentują wybór proponowanych lokalizacji taksówkarze.

Ciasno na Kupieckiej

Do ich propozycji odniósł się naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta Andrzej Hałaczkiewicz. – Jeśli chodzi o obszar na ul. Kupieckiej, to znajduje się on zaraz za przejściem dla pieszych. Niedaleko jest też wjazd, na który gmina wydała lokalizację dla potrzeb istniejącej budowy, a w przyszłości na wjazd na teren nowego centrum handlowego. Czy pomiędzy będzie można zlokalizować postój taxi? To pokazałaby dopiero organizacja ruchu. Ale to może być trudne, bo jest tam mało miejsca – uważa naczelnik.

Zaproponował on, aby rozważyć inną możliwość. Jednak wiąże się ona ze zmniejszeniem liczby miejsc do parkowania. – Jest tam pewna przestrzeń, od końca zjazdu w kierunku ul. Staszica do przystanku, którą można by zagospodarować albo na parking, albo na postój taksówek czy autobusów, bo wiemy, że ich kierowcy też mają problem z parkowaniem. Teraz są tam przewidziane miejsca parkingowe dla czterech czy pięciu samochodów osobowych. Tak jest przygotowana organizacja ruchu, ale jeśli radni wystąpią o sporządzenie nowej, to prezydent się do tego odniesie – zaznaczył Hałaczkiewicz.

Radni zwrócili uwagę na coś innego. – W zamian za uzgodnienie lokalizacji wjazdu na teren budowy w innych miastach inwestorzy potrafią zrobić całą drogę lub węzeł komunikacyjny. A tu nagle robimy lokalizacje wjazdu na działce, która jest własnością miasta, gdzie taksówki mogłyby mieć siedem miejsc parkingowych. Ale już nie mogą, bo prezydent uzgodnił wjazd – zwracał uwagę na komisji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Nadzieja na Orlej
A co z możliwością postoju przy ul. Orlej, po stronie bazarku? Zdaniem taksówkarzy dałoby radę wyznaczyć tam cztery miejsca dla taksówek. – Ul. Orla należy do powiatu. Trzeba by na to uzyskać zgodę Zarządu Dróg Powiatowych i inżyniera ruchu oraz uwzględnić interes handlujących tam osób – zwrócił uwagę naczelnik. Szef rady miasta dodał. – W ten sposób ograniczamy zwykłym mieszkańcom liczbę miejsc do parkowania. Może miasto mogłoby wystąpić do PKP o dzierżawę miejsca za przystankiem przy ul. Orlej? Moglibyśmy je wynająć i zrobić tam parking, a naprzeciwko przystanku postój taxi – zaproponował Margielski.

Radni skierowali do prezydenta wniosek, aby wystąpił do PKP o informacje na temat ewentualnej dzierżawy tego terenu. Przegłosowano również wniosek radnego Przemysława Bogusza do prezydenta o sprawdzenie, gdzie jeszcze można wyznaczyć miejsce na postój taxi w centrum Otwocka. – To urząd miasta wydaje licencje taksówkarzom. Niech prezydent ograniczy wydawanie licencji albo niech stworzy im godziwe warunki pracy – uważa radny Marcin Kraśniewski.

Znalezienie rozwiązania nie będzie łatwe. – Każdy dodatkowy postój taxi w mieście będzie wykluczał istniejące miejsca parkingowe, których jak wiemy, nie mamy w nadmiarze. Na razie nie widzę możliwości wskazania lokalizacji, gdzie moglibyśmy zaproponować nowy postój taxi, jednak jeśli pojawi się konkretny pomysł ze strony radnych lub kogokolwiek innego, na pewno go rozważymy – skomentował w rozmowie z „Linią” prezydent Zbigniew Szczepaniak.

3 komentarze do “Brakuje miejsca dla taksówek

 • 14 marca 2017 o 16:03
  Permalink

  Bez przesady taxi to nie pogotowie że ma wyliczony czas dojazdu jak pracują na telefon mogą mieć postój i w Śródborowie a nie zajmować ostatnie wolne miejsca w „centrum” !!!

  Odpowiedz
 • 19 marca 2017 o 11:12
  Permalink

  Centrum miasta jest bardzo zatłoczone przez samochody, może już czas zamknąć pewną część centralną dla ogólne ruchu samochodowego? Czasami wydaje się, że jest więcej samochodów niż pieszych.

  Odpowiedz
 • 28 marca 2017 o 12:40
  Permalink

  „Niech prezydent ograniczy wydawanie licencji” – najlepszy pomysł z tej całej wypowiedzi
  W Otwocku też przydałby się Uber – dużo tańszy i nie wymaga miejsc do parkowania

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.