Czekając na oświecenie

Ponad 170 nowych punktów świetlnych przybędzie w tym roku na terenie gminy Wiązowna. Wszystkie latarnie będą wykonane w technologii LED, a ich praca będzie sterowana… zegarami astronomicznymi. Na ten cel gmina zamierza wydać ponad 700 tys. zł.

WOJTEK SIERGIEJUK

Władze Wiązowny systematycznie inwestują w poprawę jakości życia mieszkańców… po zmroku. W ubiegłym roku za ponad 600 tys. zł zainstalowały 131 nowych lamp na odcinku około sześciu kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Dodatkowo oświetlony został także plac w centrum Wiązowny. W tym roku zaplanowano wybudowanie kolejnych 172 punktów świetlnych w 20 miejscach na drogach gminnych, powiatowych i drodze wojewódzkiej nr 721 o łącznej długości prawie ośmiu kilometrów. Ale nie tylko na tych ogólnodostępnych ulicach będzie jaśniej. Jak poinformował „Linię” Wydział Inwestycji Urzędu Gminy w Wiązownie, w tym roku wybudowane zostanie także oświetlenie przy drodze prowadzącej do stadionu klubu Advit Wiązowna.

Wszystkie od lat montowane latarnie z uwagi na oszczędność energii są wykonane w technologii LED. Żeby były jeszcze bardziej energooszczędne, do sterowania ich pracą wykorzystywane są zegary astronomiczne, które uwzględniają nie tylko zmianę czasu z zimowego na letni, ale również takie parametry jak wschody i zachody słońca. Oświetlenie będzie włączać się pół godziny po zachodzie słońca i wyłączać na pół godziny przed wschodem. Na początku lutego gmina podpisała kolejną umowę na dostawę i montaż tych urządzeń, które są sukcesywnie instalowane w miejsce przestarzałych i zepsutych. Obok zamieszczamy tabelę z wykazem miejscowości, w których w tym roku ma być instalowane nowe oświetlenia. Ponadto zaplanowano wykonanie kolejnych siedmiu projektów oświetlenia, które powstaną pod koniec tego roku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.