Czekając na oświecenie

Ponad 170 nowych punktów świetlnych przybędzie w tym roku na terenie gminy Wiązowna. Wszystkie latarnie będą wykonane w technologii LED, a ich praca będzie sterowana… zegarami astronomicznymi. Na ten cel gmina zamierza wydać ponad 700 tys. zł.

WOJTEK SIERGIEJUK

Władze Wiązowny systematycznie inwestują w poprawę jakości życia mieszkańców… po zmroku. W ubiegłym roku za ponad 600 tys. zł zainstalowały 131 nowych lamp na odcinku około sześciu kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Dodatkowo oświetlony został także plac w centrum Wiązowny. W tym roku zaplanowano wybudowanie kolejnych 172 punktów świetlnych w 20 miejscach na drogach gminnych, powiatowych i drodze wojewódzkiej nr 721 o łącznej długości prawie ośmiu kilometrów. Ale nie tylko na tych ogólnodostępnych ulicach będzie jaśniej. Jak poinformował „Linię” Wydział Inwestycji Urzędu Gminy w Wiązownie, w tym roku wybudowane zostanie także oświetlenie przy drodze prowadzącej do stadionu klubu Advit Wiązowna.

Wszystkie od lat montowane latarnie z uwagi na oszczędność energii są wykonane w technologii LED. Żeby były jeszcze bardziej energooszczędne, do sterowania ich pracą wykorzystywane są zegary astronomiczne, które uwzględniają nie tylko zmianę czasu z zimowego na letni, ale również takie parametry jak wschody i zachody słońca. Oświetlenie będzie włączać się pół godziny po zachodzie słońca i wyłączać na pół godziny przed wschodem. Na początku lutego gmina podpisała kolejną umowę na dostawę i montaż tych urządzeń, które są sukcesywnie instalowane w miejsce przestarzałych i zepsutych. Obok zamieszczamy tabelę z wykazem miejscowości, w których w tym roku ma być instalowane nowe oświetlenia. Ponadto zaplanowano wykonanie kolejnych siedmiu projektów oświetlenia, które powstaną pod koniec tego roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.