Pogoda dla biegaczy

Kolejny Półmaraton Wiązowski przeszedł do historii. W tegorocznej imprezie został pobity rekord frekwencji zarówno w biegu głównym, jak i w biegach młodzieżowych. Dopisała także znakomita wiązowska publiczność, a biegaczy rozpieszczała piękna, słoneczna pogoda.

WOJTEK SIERGIEJUK

Ostatni raz podczas Półmaratonu Wiązowskiego, jednego z najstarszych w Polsce długodystansowych biegów ulicznych, taka pogoda trafiła się w latach 80. ubiegłego wieku. Podczas XXXVII edycji tej imprezy, która odbyła się w pierwszą niedzielę marca, panowała piękna, słoneczna pogoda, temperatura oscylowała w granicach 15 st. C, a więc warunki były wręcz wymarzone dla biegaczy.

Tradycyjnie już przed biegami głównymi, czyli półmaratonem i Wiązowską Piątką, do rywalizacji przystąpiły dzieci i młodzież na dystansach od 300 m do 1,5 km. W tym roku pobiegło blisko pół tysiąca dzieciaków, a puchar dla najlepszej szkoły zdobyła mająca długoletnie tradycje lekkoatletyczne Szkoła Podstawowa z Glinianki. Oczywiście nie można zapomnieć o najbardziej kolorowym Biegu Krasnoludków, w którym wystartowało 349 maluchów. Jego najmłodszy uczestnik miał zaledwie 14 miesięcy, a mimo to cały dystans pokonał na własnych nogach!

Gwiazdy w biegu
Półmaraton Wiązowski od lat przyciąga znane osobistości nie tylko ze świata sportu. W ubiegłych latach brał w nim udział np. były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Nie inaczej było i tym razem. W biegu na 5 km wystartował znany raper Jacek „Mezo” Mejer, który z tym dystansem poradził sobie całkiem dobrze, bo wśród 705 startujących uplasował się na 47. pozycji, uzyskując czas 17 min 42 s. Na tym dystansie rywalizację podjął także mąż słynnej polskiej biegaczki średnio- i długodystansowej Lidii Chojeckiej – francuski biegacz Jean-Marc Leandro.

Największą gwiazdą tegorocznej imprezy był jednak czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski. Mistrz chodu mimo obietnic, że rywalizacja zejdzie na drugi plan, dał z siebie wszystko i na mecie zameldował się na 24. pozycji w kategorii open. – Jest to mój pierwszy start w Wiązownie. Cieszę się, że tu przyjechałem. Panuje tu kapitalna atmosfera, trasa jest szybka, a kibice dopingują biegaczy na całym dystansie – powiedział po przekroczeniu linii mety zmęczony Robert Korzeniowski.

Ukraińskie podium
Pod nieobecność biegaczy z Kenii podium zdominowali Ukraińcy, choć przy nazwisku zwycięzcy Andrieja Starżyńskiego we wszystkich oficjalnych komunikatach widnieje flaga Polski. – Już ponad dwa lata mieszkam pod Lublinem i reprezentuję klub Klementynka. Mam żonę Polkę, chociaż obywatelstwa jeszcze nie zmieniłem.

W Wiązownie wystartowałem już po raz trzeci i w tym roku, mimo gorszego o kilka minut rezultatu, udało mi się zwyciężyć. Jest to bardzo fajna impreza, która tak naprawdę otwierają sezon biegowy – powiedział tegoroczny zwycięzca. Za Starżyńskim z niewielką stratą na mecie zameldowali się Irvii Grystak i Siergiej Ukrainiec. Na uwagę zasługuje też niezły występ radnego z partnerskiej gminy Czarna Dariusza Barnasia (273. pozycja), który w wiązowskiej imprezie uczestniczył już po raz 11.

Mundurowi na trasie
Od kilku lat swoją reprezentację w półmaratonie ma także otwocka policja. Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią ponownie pobiegli komendant komisariatu w Karczewie kom. Dariusz Sadoch oraz zapalony cyklista i biegacz z otwockiej drogówki asp. sztab. Arkadiusz Osiak, dla którego był to już trzeci z rzędu start w Wiązownie. W tym roku dołączyli do nich sierż. sztab. Marcin Strzelec z zespołu konwojowo-ochronnego oraz dzielnicowy mł. asp. Piotr Rumak. Najlepszym wśród mundurowych okazał się najmłodszy, 24-letni dzielnicowy, który na mecie zameldował się na 560. pozycji.
Tegoroczną imprezę po raz pierwszy komentował znany długodystansowiec Łukasz Panfil. Jego debiut przy mikrofonie był bardzo udany. A sam półmaraton można podsumować jednym słowem – rekordowy. Sądząc po ocenach tegorocznej imprezy, można spodziewać się, że przyszłoroczna edycji będzie jeszcze lepsza i być może pęknie magiczna liczba dwóch tysięcy uczestników biegu głównego.

Zwycięzcy

 • Wiązowska Piątka
  • Mężczyźni:
   • 1. Damian Roszko     14:31
   • 2. Marek Kowalski     14:35
   • 3. Kamil Jastrzębski     14:43
  • Kobiety:
   • 1. Katarzyna Rutkowska     16:57
   • 2. Ewa Jagielska     17:06
   • 3. Dominika Stelmach    17:19
 • 37. Półmaraton Wiązowski
  • Mężczyźni:
   • 1. Andriej Starżyński (UKR)     1:07:17
   • 2. Irvii Grystak (UKR)     1:07:27
   • 3. Siergiej Ukrainiec (UKR)     1:08:10
  • Kobiety:
   • 1. Angelika Mach     1:16:49
   • 2. Katarina Karmanenko (UKR)     1:17:04
   • 3. Paulina Golec     1:17:24

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.