Otwock w trocinach

Po 1 stycznia nic już nie wygląda tak samo. Rosnące od lat drzewa, kojarzone z otwockim, sosnowym klimatem, zaczęły znikać w ekspresowym tempie. Dlatego zwracamy się do Czytelników z prośbą, aby wzorując się na innych polskich miastach, razem z nami tworzyli mapę wycinek, którą nazwaliśmy „Otwock w trocinach”. Miejsca, gdzie wycinane są drzewa, można zgłaszać do redakcji „Linii”. My powiadomimy odpowiednie służby (straż miejską, policję), które sprawdzą wskazane tereny. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: redakcja@linia.com.pl, na nasz profil na Facebooku lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer tel. 22 710 09 99.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

O kilka słów wyjaśnienia w sprawie nowej ustawy o ochronie przyrody poprosiliśmy nadleśniczego ARTURA DAWIDZIUKA z Nadleśnictwa Celestynów

Czy według nowej ustawy rzeczywiście nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wycinkę drzew? Czy są przypadki, w których na usunięcie drzewa nadal potrzebna jest zgoda?
– Od 1 stycznia br. zezwolenie to nie jest już wymagane także w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości przysługująca osobie fizycznej i określony cel usunięcia) muszą zostać spełnione jednocześnie, żeby wycinka mogła nastąpić bez kontroli administracyjnej. Dotyczy to działek innych niż leśne.

A co z drzewami wiekowymi czy gatunkami, które są pod ochroną?
– Może zdarzyć się, że konkretne drzewa i krzewy objęte są specjalną ochroną wynikającą z ustawy o ochronie przyrody albo z innych ustaw. Na przykład jeżeli drzewo jest pomnikiem przyrody, nie można go usunąć, dopóki obowiązuje uchwała rady gminy obejmująca to drzewo taką formą ochrony przyrody (uchwała zawiera m.in. zakaz niszczenia pomnika przyrody). W parkach krajobrazowych i na obszarach krajobrazu chronionego może obowiązywać (o ile wynika to z uchwały sejmiku województwa tworzącej park albo obszar) zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli działania te nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego czy wodnego, a także budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych. Objęcie zieleni ochroną konserwatorską, o której mowa w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, może oznaczać, że określone działania jej dotyczące będą wymagały zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Natomiast jeżeli usuwanie konkretnego drzewa lub krzewu będzie wiązało się z zabronionym oddziaływaniem na chronione gatunki roślin, zwierząt albo grzybów, należy uzyskać zezwolenie na działania dotyczące tych gatunków. Wydaje je regionalny dyrektor ochrony środowiska albo generalny dyrektor ochrony środowiska.

5 komentarzy do “Otwock w trocinach

 • 16 marca 2017 o 10:38
  Permalink

  Linia zachowuje się jak ORMO. oj nieładnie tak podjudzać ludzi….

  Odpowiedz
  • 16 marca 2017 o 12:42
   Permalink

   I ty się podpisujesz happy tree friends? Nie pomyliło ci się coś? Jak napiszą żeby reagować i zgłaszać jak ktoś zabija siekierą psa albo jedzie pijany to też będą jak ORMO?

   Odpowiedz
 • 16 marca 2017 o 12:58
  Permalink

  Chciałem tylko zauważyć, że do artykułu lepiej by pasowało zdjęcie leśnika wykonującego jakiś gest ochronny wwobec drzewa niż na tle ściętej sosny :))))))))))

  Odpowiedz
  • 16 marca 2017 o 13:04
   Permalink

   A ja chciałam tylko zauważyć, że całkiem przystojny ten leśnik.

   Odpowiedz
 • 17 marca 2017 o 12:51
  Permalink

  no coz, wolnoc Tomku w swoim domku… z jednej strony – to jest czyjes drzewo, czemu mialby nie miec mozliwosci sciecia, bo tak mu sie podoba… z drugiej strony – przejazd bocznymi uliczkami Jozefowa, gdzie wiekszosc dzialek w lesie, wyciete wsio w pien, masakra… kupowac dzialke, zeby wyciac wszystko rowno, zawsze mi bylo zrozumiec innych ludzi, tym razem rowniez… mam nadzieje, ze Srodborow sie ostanie mimo wszystko, tutaj dopiero jak rozparceluja dzialki na mniejsze, to trzeba bedzie zmienic nazwe na Potoporów czy jakoś tak…smutne, co ci ludzie wyrabiają 🙁

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.