Oczyszczalnia od rury strony

Wraca temat oczyszczalni ścieków w Józefowie. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na budowę rury doprowadzającej oczyszczone ścieki do Świdra.

SYLWIA WYSOCKA

W ubiegłym roku władze Józefowa złożyły wniosek o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę nowych odcinków sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz przepompowni, tłoczni i własnej oczyszczalni ścieków. Całkowity koszt projektu to 87 mln zł. Miasto liczy na 45 mln zł dofinansowania.

Kiedy na sesji 24 lutego radny Adrian Pyra pytał wiceburmistrza Marka Banaszka o rozstrzygnięcie konkursu, ten odpowiedział, że sprawa jest nadal procedowana. Ale już 7 marca na stronie józefowskiego urzędu pojawiło się ogłoszenie o przetargu. Przedmiot zamówienia obejmuje „wybudowanie wylotu ścieków oczyszczonych do rzeki Świder wraz z odcinkiem kanału zrzutowego oraz sporządzenie dokumentacji powykonawczej i sprawozdania z realizacji przedsięwzięcia. Zamówienie stanowi część zamówienia na budowę mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Józefowie wraz z wylotem ścieków oczyszczonych i serwisem gwarancyjnym”.

Przetarg może zostać unieważniony w przypadku nieprzyznania pieniędzy z Unii Europejskiej, które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia. Zapytany o szczegóły, przewodniczący rady miasta Cezary Łukaszewski nie udzielił „Linii” komentarza. Tłumaczył, że nie ma innych informacji niż te zawarte w ogłoszeniu o przetargu.

Sprawę skomentowała rzeczniczka józefowskiego urzędu. – Miasto jest przekonane o konieczności budowy oczyszczalni w Józefowie. Własny obiekt to niezależność, niższe koszty oraz możliwość samodzielnej kontroli jakości oczyszczania ścieków. Co szczególnie istotne, nasza argumentacja została zawarta w studium wykonalności i także była elementem oceny ekspertów. Została przez nich oceniona pozytywnie, cały projekt przeszedł pozytywnie zarówno ocenę formalną, jak i merytoryczną pierwszego i drugiego stopnia – informuje Magdalena Janczewska.

– Liczymy, że decyzja o dofinansowaniu zapadnie w najbliższym czasie. Jednak bez względu na to, kiedy poznamy ostateczne rozstrzygnięcie, jesteśmy zdeterminowani, aby zrealizować inwestycję. W przypadku nieprzyznania dofinansowania będziemy rozważać inne formy pozyskania środków na budowę. Wprawdzie w przetargu zapisaliśmy klauzulę o możliwości jego unieważnienia w przypadku nieprzyznania dotacji, ale to wcale nie oznacza, że tak właśnie postąpimy. Co roku płacimy OPWiK za oczyszczanie ścieków ok. 4 mln zł. Własna oczyszczalnia pozwoli na duże oszczędności. Co do harmonogramu i kolejności prac, to jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach – zaznacza rzeczniczka.

Termin, do którego potencjalni wykonawcy mogą zgłaszać swoje oferty, mija 24 marca.

One thought on “Oczyszczalnia od rury strony

  • 5 października 2017 o 11:42
    Permalink

    Najważniejsze żeby ta oczyszczalnia działała cały czas prawidłowo i żeby ścieki były w 100% oczyszczone

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.