Rozwijają się najszybciej

Wiązowna i Józefów zajęły czołowe miejsca w rankingu najdynamiczniej rozwijających się w ubiegłym roku gmin na Mazowszu. Laury odebrał także Karczew jako piąta gmina miejsko-wiejska z najszybszym wzrostem liczby osób pracujących. Zestawienie sporządził samorząd województwa mazowieckiego.

SYLWIA WYSOCKA

W środę, 15 marca podczas zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w podwarszawskich Otrębusach konferencji poświęconej zrównoważonemu rozwojowi wyróżniającym się w tym obszarze gminom wręczono nagrody w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Na wysokich miejscach znalazły się dwie gminy powiatu otwockiego – Wiązowna i Józefów.

Autor rankingu prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak, typując zwycięskie gminy, brał pod uwagę 15 wskaźników. Wśród nich były m.in.: wydatki inwestycyjne gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, procent wydatków inwestycyjnych w stosunku do całego budżetu, wydatki na transport
i łączność, liczba podmiotów gospodarczych, liczba osób pracujących i bezrobotnych, napływ i odpływ ludności a nawet… liczba radnych posiadających wyższe wykształcenie.

Marszałek województwa Adam Struzik uhonorował dyplomami władze najdynamiczniej rozwijających się gmin na Mazowszu. Liderzy lokalnego rozwoju otrzymali wyróżnienia w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy miejskie. Zwyciężyły w nich odpowiednio: Lesznowola, Ożarów Mazowiecki oraz Warszawa.

Spośród przedstawicieli powiatu otwockiego najwyżej uplasowała się Wiązowna, w kategorii gmin wiejskich zajmując szóstą lokatę. Na 10. miejscu w zestawieniu gmin miejskich znalazł się Józefów (opublikowany na oficjalnej stronie urzędu marszałkowskiego ranking obejmuje 10 pierwszych miejsc w każdej kategorii). Dyplom odebrał także burmistrz Dariusz Łokietek. Karczew zajął piąte miejsce w Rankingu Dynamiki Wzrostu Liczby Osób Pracujących w okresie 2003-2015 w kategorii Gmina Miejsko-Wiejska w Województwie Mazowieckim.

Oprócz wyróżnień podczas konferencji w Otrębusach samorządowcy przyjęli także stanowisko, w którym sprzeciwiają się wprowadzeniu dwukadencyjności. Jest ono zwieńczeniem dyskusji o tym, że jednym z czynników stymulujących rozwój gmin jest wielokadencyjność i ciągłość pro-
wadzonej lokalnie polityki. Samorządowcy uznali, że „wprowadzenie dwukadencyjności w praktyce oznacza, że ponad 62 proc. gospodarzy polskich miast i gmin, którzy przez lata cieszyli się zaufaniem i szacunkiem swoich wyborców  i ciężko pracowali na rzecz rozwoju swoich miejscowości, nie będzie mogło startować w najbliższych wyborach samorządowych. Mieszkańcy tych miejscowości zostaną pozbawieni możliwości wyboru i głosowania na tych kandydatów, których uważają za najbardziej odpowiednich do sprawowania funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta ich małych ojczyzn”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.