Rzeczpospolita babska

O radzeniu sobie w nowoczesnym świecie, świadomych wyborach, trosce o siebie i o tym, jak budować przyjazne kobietom miasto, dyskutowano podczas I Otwockiego Forum Kobiet, które odbyło się w Teatrze im. Jaracza.

PRZEMEK SKOCZEK

O tym, by kobiety spotkały się, poznały, porozmawiały i próbowały wykorzystać swoją siłę i energię dla dobra Otwocka i jego mieszkańców, pomyślał… mężczyzna. OFK to inicjatywa Łukasza Płaczka, animatora kultury, znanego przede wszystkim jako dyrektora konkursu Miss Ziemi Otwockiej. Jak widać, panie są bliskie jego sercu.

– Naszym celem jest integracja lokalnej społeczności, szerzenie idei odpowiedzialności w biznesie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Mam nadzieję, że zachęcimy kobiety do większej społecznej aktywności, zwiększymy ich świadomość, poczucie własnej wartości, damy bodziec do działania – przekonuje Płaczek.

Spotkanie prowadzone przez Michała Niemca podzielono na trzy panele dyskusyjne. W pierwszym, zatytułowanym „Jaka jest nowoczesna kobieta”, uczestniczyły: Barbara Stocka – przedsiębiorca i propagator kultury, Beata Cisek z karczewskiego Teatru Karta, a zarazem instruktorka ZHP, oraz Krystyna Aldridge-Holc – prezes fundacji POLSAT. O pięknie jako świadomym wyborze kobiety rozmawiały z kolei: psycholog Elwira Kowalska, Grażyna Siwek – wiceprezes TKKF i właścicielka m3Fitness, trenerka fitness Żaneta Kornatowska,  charakteryzatorka i stylistka Katarzyna Gruk, fotograf Tatiana Pałucka i Aleksandra Witos – Miss Ziemi Otwockiej 2012.

Z punktu widzenia mieszkańców najciekawszy był temat trzeci, zawarty w pytaniu: Czy Otwock to miasto dla kobiet? Tu głos zabrała ponownie Krystyna Aldridge-Holc, a także Dorota Polańska – dyrektor Interwencyjnej Placówki Opiekuńczej w Otwocku, Regina Morawska-Stec
– prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wiceprezydent Otwocka Agnieszka Wilczek oraz Ewa Szymańska – lokalny przedsiębiorca. Wnioski?
W Otwocku problemów jest sporo. Sytuacja poprawia się, ale zaległości jest na tyle dużo, że potrzeba jeszcze sporo czasu i pracy. Miasto nie zawsze jest przyjazne dla matek z dziećmi, a jakość chodników sprawia, że w Otwocku zdecydowanie pewniej czują się panie w adidasach niż te w szpilkach. Brakuje też inicjatyw, które integrują kobiety i pomagają w ich rozwoju. Ale jest szansa, że to się zmieni.

Po dyskusji Regina Morawska-Stec, szefowa Otwockiego UTW, złożyła na ręce prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka petycję o utworzenie dziennego domu seniora. To miejsce byłoby rodzajem klubu twórczego, świetlicy, gdzie można by organizować spotkania, warsztaty, dyskusje. Krótko mówiąc – spędzać czas miło, bezpiecznie i w zacnym towarzystwie. Z kolei Barbara Stocka wyszła z inicjatywą powołania w Otwocku stowarzyszenia kobiet, które reprezentowałoby ich interesy. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem i chyba większość obecnych na forum pań złożyło pod tym wnioskiem swoje podpisy. Stowarzyszenie jest zatem bardzo realne i o jego konkretnych celach na pewno niebawem napiszemy więcej.

Ciekawy wątek podjął również Łukasz Płaczek, zwracając uwagę na ogromną liczbę wydarzeń angażujących organizacje pozarządowe na terenie powiatu i równoczesny brak jakiejkolwiek ich koordynacji. Zaproponował stworzenie platformy internetowej, która pozwoliłaby na płynny przepływ informacji między NGOS-ami i byłaby też bazą wolontariatu. Wszystkie strony takich pozarządowych działań mogłyby dzięki temu sprawnie komunikować się i nawiązywać współpracę. Wniosek z rąk kobiet o powołanie platformy internetowej lada dzień ma trafić na biurko starosty.

– Mam nadzieję, że podobne fora będą odbywały się regularnie dwa razy w roku, co pozwoli nam z kilkumiesięcznej perspektywy oceniać postępy naszych działań i oczywiście będzie okazją do kolejnych dyskusji i pomysłów. Drugie forum odbędzie się jesienią – zdradza Łukasz Płaczek. I dodaje: – Co ważne, będziemy całkowicie apolityczni, współpracując oczywiście ze wszystkimi stronami i ugrupowaniami, ponieważ moim zdaniem na szczeblu lokalnym nie ma miejsca na polityczne konflikty i podziały. Trzeba działać ramię w ramię.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.