W Józefowie lepiej niż w Krakowie

Józefów po raz kolejny znalazł się wysoko w ogólnopolskich rankingach. Tym razem zajął ósme miejsce w zestawieniu stworzonym przez portal rynekpierwotny.pl, który badał warunki mieszkaniowe w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców.

Miasto od lat prowadzi odpowiedzialną politykę mieszkaniową, czego efekty widać nie tylko w rankingach

SYLWIA WYSOCKA

Ranking zatytułowano szumnie „Listą miast, w których mieszka się najlepiej”, ale brane pod uwagę dane są mocno ograniczone. Chodzi o liczbę i metraż mieszkań w odniesieniu do tysiąca mieszkańców. Metoda analizy jest dość skomplikowana. Na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego dla 219 analizowanych miast powyżej 20 tys. mieszkańców portal wylicza liczbę mieszkań (tzn. lokali i domów) na tysiąc osób oraz ich powierzchnię użytkową w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Następnie wyznaczono średnie wartości liczby mieszkań przypadających na tysiąc osób i metrażu na jednego mieszkańca. Końcowa pozycja poszczególnych miast zależy od różnicy ich wyników w stosunku do mediany. Za dodatnie lub ujemne odchylenie o 1 proc. względem średniej w każdej kategorii przyznawano odpowiednio plus lub minus 10 punktów. Na przykład miasto, w którym liczba mieszkań przypadająca na tysiąc osób była o 30 proc. wyższa od średniej, a metraż na jedną osobę był o 15 proc. niższy od mediany, w końcowej klasyfikacji otrzymało +150 punktów (300 punktów – 150 punktów). Po podliczeniu punktów dla 219 miast okazało się, że najlepsze wyniki osiągnęły Sopot, Świnoujście i Warszawa. Podwarszawski Józefów znalazł się na ósmym miejscu.

Jak piszą w komentarzu autorzy rankingu, wyniki nadmorskich miast czy Zakopanego mogą być trochę zawyżone ze względu na dużą liczbę kwater dla turystów, ale tym lepiej wypadają na ich tle pozostałe miasta, w tym także Józefów. Ponadto Józefów oraz dwie pozostałe podwarszawskie miejscowości – Piaseczno i Marki – przyciągają mieszkańców o wyższych niż przeciętne dochodach, co ma oczywisty wpływ na warunki mieszkaniowe. – Ten ranking mówi o tym, że warunki mieszkaniowe w Józefowie są bardzo dobre. Ludziom mieszka się tu dobrze i warto osiedlić się w Józefowie – komentuje w rozmowie z „Linią” Magdalena Janczewska, rzeczniczka józefowskiego urzędu. Wysoko w rankingu znalazł się też Otwock, który zajął 25. pozycję.

Ranking:

 1. Sopot
 2. Świnoujście
 3. Warszawa
 4. Zakopane
 5. Wrocław
 6. Piaseczno
 7. Kołobrzeg
 8. Józefów
 9. Marki
 10. Poznań

Komentarz

 • Stanisław Kruszewski, burmistrz Józefowa
  Bardzo cieszymy się, że Józefów od lat znajduje się w czołówce rankingu polskich miast. Oznacza to, że józefowianie mają jedne z najlepszych w Polsce warunków do życia i wychowania dzieci. W naszym mieście stawiamy na niską zabudowę jednorodzinną. Obecnie sprzedajemy sześć działek. Jeśli ktoś chciałby przeprowadzić się do miasta, gdzie „żyje się najlepiej”, to serdecznie zapraszamy.
 • Agnieszka says:

  Niestety w ostatnich paru latach nasz Józefów stracił swój klimat przez masowe budownictwo. Wcześniej tereny zielone, leśne zamieniły sie w blokowiska. Józefów za bardzo zaczyna przypominać Warszawę, a tego rodowici Józefowianie bardzo nie chcą. 😕

One thought on “W Józefowie lepiej niż w Krakowie”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl