W Józefowie lepiej niż w Krakowie

Józefów po raz kolejny znalazł się wysoko w ogólnopolskich rankingach. Tym razem zajął ósme miejsce w zestawieniu stworzonym przez portal rynekpierwotny.pl, który badał warunki mieszkaniowe w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców.

Miasto od lat prowadzi odpowiedzialną politykę mieszkaniową, czego efekty widać nie tylko w rankingach

SYLWIA WYSOCKA

Ranking zatytułowano szumnie „Listą miast, w których mieszka się najlepiej”, ale brane pod uwagę dane są mocno ograniczone. Chodzi o liczbę i metraż mieszkań w odniesieniu do tysiąca mieszkańców. Metoda analizy jest dość skomplikowana. Na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego dla 219 analizowanych miast powyżej 20 tys. mieszkańców portal wylicza liczbę mieszkań (tzn. lokali i domów) na tysiąc osób oraz ich powierzchnię użytkową w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Następnie wyznaczono średnie wartości liczby mieszkań przypadających na tysiąc osób i metrażu na jednego mieszkańca. Końcowa pozycja poszczególnych miast zależy od różnicy ich wyników w stosunku do mediany. Za dodatnie lub ujemne odchylenie o 1 proc. względem średniej w każdej kategorii przyznawano odpowiednio plus lub minus 10 punktów. Na przykład miasto, w którym liczba mieszkań przypadająca na tysiąc osób była o 30 proc. wyższa od średniej, a metraż na jedną osobę był o 15 proc. niższy od mediany, w końcowej klasyfikacji otrzymało +150 punktów (300 punktów – 150 punktów). Po podliczeniu punktów dla 219 miast okazało się, że najlepsze wyniki osiągnęły Sopot, Świnoujście i Warszawa. Podwarszawski Józefów znalazł się na ósmym miejscu.

Jak piszą w komentarzu autorzy rankingu, wyniki nadmorskich miast czy Zakopanego mogą być trochę zawyżone ze względu na dużą liczbę kwater dla turystów, ale tym lepiej wypadają na ich tle pozostałe miasta, w tym także Józefów. Ponadto Józefów oraz dwie pozostałe podwarszawskie miejscowości – Piaseczno i Marki – przyciągają mieszkańców o wyższych niż przeciętne dochodach, co ma oczywisty wpływ na warunki mieszkaniowe. – Ten ranking mówi o tym, że warunki mieszkaniowe w Józefowie są bardzo dobre. Ludziom mieszka się tu dobrze i warto osiedlić się w Józefowie – komentuje w rozmowie z „Linią” Magdalena Janczewska, rzeczniczka józefowskiego urzędu. Wysoko w rankingu znalazł się też Otwock, który zajął 25. pozycję.

Ranking:

 1. Sopot
 2. Świnoujście
 3. Warszawa
 4. Zakopane
 5. Wrocław
 6. Piaseczno
 7. Kołobrzeg
 8. Józefów
 9. Marki
 10. Poznań

Komentarz

 • Stanisław Kruszewski, burmistrz Józefowa
  Bardzo cieszymy się, że Józefów od lat znajduje się w czołówce rankingu polskich miast. Oznacza to, że józefowianie mają jedne z najlepszych w Polsce warunków do życia i wychowania dzieci. W naszym mieście stawiamy na niską zabudowę jednorodzinną. Obecnie sprzedajemy sześć działek. Jeśli ktoś chciałby przeprowadzić się do miasta, gdzie „żyje się najlepiej”, to serdecznie zapraszamy.

One thought on “W Józefowie lepiej niż w Krakowie

 • 23 marca 2017 o 17:36
  Permalink

  Niestety w ostatnich paru latach nasz Józefów stracił swój klimat przez masowe budownictwo. Wcześniej tereny zielone, leśne zamieniły sie w blokowiska. Józefów za bardzo zaczyna przypominać Warszawę, a tego rodowici Józefowianie bardzo nie chcą. 😕

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.