Ani parking, ani Biedronka

Nie milkną komentarze po wycince drzew na terenie szpitala powiatowego przy ul. Batorego i ul. Karczewskiej w Otwocku. Zagadką jest, co powstanie w tym miejscu.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Trudno przyzwyczaić się do nowego widoku na powiatowy szpital przy ul. Batorego. Po rosnących tam sosnach nie ma już śladu. W zamian mamy ogołocony z drzew, wyrównany teren. Zbulwersowani takimi działaniami mieszkańcy pytają, kto to zrobił i kto na to pozwolił. Wyjaśniamy, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

To efekt decyzji władz powiatu, które w 2006 roku zgodziły się wydzielić część szpitalnej działki i sprzedać ją osobom prywatnym. Od tego czasu jest ona we władaniu trzech właścicieli, którzy korzystając z nowej ustawy o ochronie przyrody, zlecili wycinkę drzew. Pytanie, co powstanie w tym miejscu, nasuwa się samo. Spekulacji i plotek krążących na ten temat po Otwocku nie brakuje. Jak mówili dzwoniący do redakcji Czytelnicy, podobno zostanie tam wybudowany parking albo… supermarket. Zaniepokojonych takimi informacjami mieszkańców uspokajamy, że nic z tych rzeczy.

Jak sprawdziliśmy w urzędzie miasta, dla tego terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że zanim inwestor otrzyma od starostwa zgodę na budowę, warunki zabudowy musi wydać prezydent. Co ciekawe, o wydanie takiego dokumentu wystąpiono już w 2012 roku. Prezydent Zbigniew Szczepaniak wydał warunki zabudowy pod usługi medyczne.

Ta decyzja jest nadal aktualna. To oznacza, że na działce może powstać np. prywatna przychodnia.

Udało nam się skontaktować z jednym z właścicieli terenu, który w rozmowie z „Linią” powiedział, że obecnie nie planuje tam żadnej inwestycji. Przeprowadzona wycinka miała na celu oczyszczenie i uporządkowanie terenu.

Jak ustaliliśmy w urzędzie miasta, nie ma możliwości, żeby powstał tam sklep wielkopowierzchniowy. W tym roku urząd miasta przystąpił do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego m.in. dla terenu przy ul. Batorego i ul. Karczewskiej. Rada miasta uchwalając taki plan, decyduje, co można tam w przyszłości wybudować, a czego nie.

Jednak oczekiwanie na gotowy dokument może potrwać nawet dwa lata. Do tego czasu obowiązuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, zgodnie z którym jest to obszar pod usługi.

3 komentarze do “Ani parking, ani Biedronka

 • 24 marca 2017 o 14:20
  Permalink

  Jeżeli właściciele i tak nic nie chcą tam budować, to jest to po prostu działanie podłe i złośliwe żeby pokazać „wycinam bo mogę”… Inaczej się tego wytłumaczyć nie da.

  Odpowiedz
 • 24 marca 2017 o 18:17
  Permalink

  Po prostu skorzystano z okazji, żeby wyciąć bez problemu drzewa, po durnej ustawie Pana Szyszki… Trzeba się było pospieszyć, bo nie wiadomo jak długo owa ustawa będzie obowiązywała… i tyle.

  Odpowiedz
  • 28 marca 2017 o 12:20
   Permalink

   Wiadomo jak długo będzie obowiązywała
   Do końca 2017 roku

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.