Nowy oddział prawie gotowy!

Mali pacjenci nie mogą już doczekać się, kiedy przeniosą się na nowy oddział chorób płuc i gruźlicy dla dzieci w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy (MCLChPiG) w Otwocku. 13 marca nastąpiło uroczyste zawieszenie wiechy na budowie nowoczesnego obiektu, który wkrótce zostanie otwarty.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Tradycja zawieszenia na budowie wiechy, czyli ozdobionego drzewka, oznacza zakończenie ważnego etapu inwestycji. Tak też było w przypadku oddziału chorób płuc i gruźlicy dla dzieci, który powstaje przy ul. Reymonta. Trzy czwarte prac już wykonano. Obecnie nowy obiekt jest w stanie surowym, częściowo zamkniętym.

Uroczystość zawieszenia wiechy była też okazją do złożenia podziękowań. Inwestycja przebiega szybko i sprawnie pod czujnym okiem dyrektora MCLChPiG Antoniego Błachnio. – Chcemy podziękować wszystkim za ten trud. Szczególnie tym, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, czyli władzom samorządu województwa mazowieckiego z marszałkiem Adamem Struzikiem i przewodniczącym Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwikiem Rakowskim na czele – mówił dyrektor Błachnia, który dziękował także wszystkim wykonawcom i ekipom. Wśród gości znaleźli się też: posłanka Kinga Gajewska-Płochocka, szefowa komisji zdrowia i kultury fizycznej sejmiku mazowieckiego Jolanta Koczorowska, władze samorządowe Otwocka i powiatu, pracownicy MCLChPiG oraz dyrektorzy otwockich szpitali.

Dyrektor szkoły szpitalnej Małgorzata Dąbała w imieniu swoim i całej społeczności szkolnej podziękowała za wyjście naprzeciw potrzebom małych pacjentów i przekazała na ręce marszałka wykonany przez nich obraz. Uczestnicy spotkania otrzymali również wielkanocne palmy. Następnie ksiądz poświęcił wiechę, która za pomocą dźwigu została wciągnięta na dach budynku nowego oddziału.

Pediatria w pigułce

  • Pawilon dla oddziału dziecięcego będzie miał dwie kondygnacje o pow. całkowitej ok. 2,5 tys. m2 i pow. zabudowy ok. 1500 m2. Wokół budynku powstaną parkingi i chodniki oraz teren rekreacyjny dla dzieci. Na parterze pawilonu zlokalizowane są : izba przyjęć z zadaszonym podjazdem, dwa gabinety z izolatką, poradnia przyszpitalna, pracowania diagnostyki radiologicznej z cyfrowym aparatem rentgenowskim, pracownie diagnostyki ultrasonograficznej i oddechowej, pracownie rehabilitacji, wydzielona część szkoły, apteka szpitalna oraz infrastruktura techniczna i socjalna. Na piętrze znajduje się oddział (15 dwuosobowych sal z własnymi węzłami sanitarnymi w tym trzy izolatki dla osób z chorobami zakaźnymi). Dla rodziców małych pacjentów zaplanowano miejsca w salach chorych w specjalnie wydzielonym odcinku. Dzieci będą mogły korzystać również z dużej świetlicy, gdzie odbędą się zajęcia szkolne i rehabilitacyjne. Istnieje możliwość dobudowania dodatkowego piętra, jeśli w przyszłości będzie taka potrzeba. Planowany całkowity koszt budowy wyniesie ok. 9 mln 385 tys. zł. Wyposażenie będzie kosztowało ok. 2 mln 200 tys. zł. Zakończenie budowy przewidywane jest pod koniec sierpnia br. Przeniesienie oddziału z budynku przy ul. Żeromskiego nastąpi najprawdopodobniej na początku października br.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.