Powiat tylko do końca roku

Wszystko wskazuje na to, że zmiany administracyjne zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość wejdą w życie jeszcze w tym roku. – W najbliższych dniach rozpoczniemy konsultacje z mieszkańcami. Przed wakacjami do sejmu trafi poprawiony projekt ustawy, który powinien być uchwalony do końca grudnia – powiedział poseł PiS Jacek Sasin po przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu rozmowach z samorządowcami

 

ARTUR KUBAJEK

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zorganizował konsultacje z przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej. Spotkanie odbyło się w czwartek, 16 marca. Uczestniczyło w nim blisko 70 samorządowców. Wśród nich byli również przedstawiciele gmin powiatu otwockiego: prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, zastępca burmistrza Józefowa Marek Banaszek, przewodniczący Rady Miasta Józefowa Cezary Łukaszewski, burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek i jego zastępca Bartłomiej Tkaczyk. Przebieg spotkania znamy tylko z relacji jego uczestników, bo odbyło się ono bez udziału mediów.

Zakładam, że koniec roku to najdalszy termin, kiedy ustawa powinna być uchwalona – zadeklarował poseł Jacek Sasin (z lewej)

Megapowiat pod choinkę
Wszystko wskazuje na to, że zapowiadana przez PiS ustawa metropolitalna zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku. – Ustawa w sprawie metropolii warszawskiej powinna być przyjęta do końca grudnia, aby jej przepisy mogły zafunkcjonować przed wyborami samorządowymi – mówił poseł Jacek Sasin na konferencji prasowej zwołanej po spotkaniu z samorządowcami Warszawy i podstołecznych gmin. – Ponieważ mówimy nie tylko o samym fakcie wyborczym, ale też o konieczności pewnego zakresu czasowego przygotowania takich zmian, tych kilka miesięcy jest niezbędnych – podkreślił poseł PiS. – Zakładam, że koniec roku to najdalszy termin, kiedy ustawa powinna być uchwalona – dodał. Wybory samorządowe mają odbyć się jesienią przyszłego roku.

Sasin wraz z wojewodą mazowieckim zapowiedzieli, że w połowie przyszłego tygodnia powinny ruszyć dalsze konsultacje dotyczące projektu ustawy autorstwa PiS. Mają one potrwać co najmniej półtora miesiąca, a do wakacji powinna zakończyć się ich ocena. W tym czasie do sejmu ma trafić również poprawiony projekt ustawy. – Poza spotkaniami z samorządowcami założenia ustawy będą konsultowane z mieszkańcami gmin. W tym celu zostanie uruchomiona strona internetowa, na której będzie można znaleźć nie tylko wszelkie informacje na temat ustawy, ale również wyrazić swoją opinię, zadać pytanie – zapowiedział poseł Sasin. W teren mają wyruszyć również wolontariusze, którzy będą wśród mieszkańców kolportowali materiały informacyjne dotyczące planowanych zmian administracyjnych. – To będą bezprecedensowe konsultacje, które przeprowadzimy na obszarze, gdzie mieszka ponad 2 mln 500 tys. ludzi – podkreślał poseł PiS. Koszty tej operacji pokryje partia Jarosława Kaczyńskiego.

Wojewoda Sipiera ocenił, że w czwartek „udało się ruszyć z miejsca”, a konsultacje pozwolą na przygotowanie dobrej ustawy metro- politalnej. – Już widać, że są samorządy niechcące niczego zmieniać, ale są też takie, które oczekują pewnych zmian, oraz te, które cieszą się, że wreszcie coś się w kwestii metropolii dzieje – mówił podczas konferencji wojewoda mazowiecki.

To fasadowe konsultacje
Optymizmu posła Sasina nie podzielili samorządowcy. Część z nich opuściła spotkanie jeszcze w czasie jego trwania. Podczas zwołanej na korytarzu budynku urzędu wojewódzkiego konferencji zarzucili wojewodzie, że konsultacje wyznaczył w terminie, w którym odbywają się dużo wcześniej zaplanowane Forum Samorządowe organizowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oraz sesja rady Warszawy.

– Apelowaliśmy do pana wojewody, żeby przełożył spotkanie. Mamy sesję rady Warszawy, a do tego jest duże spotkanie samorządowe, do którego dołączyły wszystkie korporacje samorządowe. Jesteśmy zobowiązani, żeby na nim być – mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Obecni na spotkaniu samorządowcy narzekali również, że zaczęło się ono od długiego odczyty- wania wyników elektronicznej ankiety, którą wojewoda uruchomił dla nich w poniedziałek. – Pan wojewoda pastwił się nad ankietą, na której wypełnienie dał nam trzy dni. Traci rolę przedstawiciela rządu, a coraz wyraźniej zaczyna wchodzić w rolę przedstawiciela partii – przekonywał po spotkaniu wiceprezydent Warszawy.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski nazwał konsultacje „fasadowymi”. – Pomimo wcześniejszych próśb i pytań do dziś nie otrzymałem od wojewody żadnych analiz finansowych dotyczących zmian granic stolicy. Wydaje mi się, że tych analiz nie ma – mówił do dziennikarzy. – Wojewoda pouczał nas, że jesteśmy niekonsekwentni, że nie chcemy metropolii, a kiedyś chcieliśmy. Nam taka metropolia, jaką proponuje poseł Sasin, nie odpowiada. To nie powinno być prawo robione „na wariata”, jak prawo o wycince drzew, którego owoce wszyscy teraz zbieramy – podkreślał prezydent Legionowa.

Jeszcze dalej w ocenie poszedł burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński, który zarzucił wojewodzie próbę upolitycznienia spotkania. – Przypominało ono bardziej zebranie partyjne niż konsultacje – mówił podczas konferencji burmistrz Podkowy Leśnej.

Projekt rządowy, a nie poselski
Mimo krytycznych słów samorządowcy zastrzegają, że chcą rozmawiać na temat ustawy metropolitalnej, ale pod warunkiem, że nie będzie się to odbywać w takiej formie jak dotychczas. – Absolutnie nie wykluczamy pogłębiania, szukania rozwiązań współpracy metropolitalnej, ale zakładamy, że ta rozmowa musi być normalna, spokojna – podkreślił wiceprezydent Warszawy. – Metropolia jest potrzebna, jednak prawo w tej sprawie nie powinno być robione na kolanie. Dlatego chcemy, aby to był projekt rządowy, a nie poselski, taki jak ustawa o metropolii dla Śląska – przekonywał wiceprezydent Olszewski.

Zdaniem posła Jacka Sasina Warszawa nie może tak długo czekać na ustawę metropolitalną jak miało to miejsce w przypadku Śląska. – Chciałbym przypomnieć, że prace nad projektem dla Śląska trwały całą poprzednią kadencję, jeszcze za rządów PO, a dopiero teraz ustawa została przyjęta. Chcemy ten okres skrócić, a nie rozwlekać prace na kolejne kadencje – wyjaśniał podczas konferencji poseł Jacek Sasin.

Przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Komentarze

 • Marek Banaszek, wiceburmistrz Józefowa
  Spotkanie z posłem Sasinem nie rozwiało wątpliwości dotyczących tego projektu. Wiele istotnych kwestii, takich jak sposób i poziom finansowania nowej struktury, pozostaje tajemnicą. Niepokój budzi zapowiedź, że nowe przepisy mają wejść w życie pod koniec bieżącego roku, tak aby obowiązywały podczas wyborów samorządowych. Wątpię, aby w tym terminie udało się rzetelnie przygotować tak złożoną reformę. Pozytywną informacją jest natomiast zapowiedź szerokich konsultacji, jakie mają nastąpić przed przyjęciem ustawy. Józefów nigdy nie aspirował do bycia częścią Warszawy i nie żądał prawa do wyboru jej prezydenta. Bardzo cenimy sobie także własną niezależność i odrębność, których zamierzamy stanowczo bronić. Pozostaje mieć nadzieję, że nie zostaniemy wcieleni do Warszawy wbrew naszej woli.
 • Dariusz Łokietek, burmistrz Karczewa
  Nadal nie godzimy się na włączenie naszej gminy do Warszawy wbrew naszej woli. Trudno zgodzić się z przyjętą formą konsultacji, gdzie proponuje się nam spotkanie w tym samym terminie, w którym odbywa się wiele wcześniej zapowiedziane ogólnopolskie spotkanie samorządowców, w którym potwierdziliśmy swój udział. Trudno mi przyjąć tłumaczenie wojewody o tym, że nie wiedział o tym spotkaniu. Nie czujemy się poważnie traktowani w tych rozmowach. Jesteśmy jak najbardziej za metropolią, ale tylko i wyłącznie na zasadach dobrowolności. Formuła tej metropolii powinna zrodzić się w spokojnej, merytorycznej rozmowie, a nie „na wariata”, organizując tak naprawdę atrapę konsultacji. Mam nadzieję, że takim światełkiem w tunelu będzie inicjatywa, która wyszła od samorządowców, powołania zespołów roboczych zajmujących się merytorycznie poszczególnymi zapisami projektu ustawy.

11 responses to “Powiat tylko do końca roku

 1. Sasin to zły człowiek nawet jak sam jest umoczony po uszy w nie legalny kredyt ,
  nie chce skłonić banksterów respektowania prawa w Polsce.To czego dobrego się spodziewacie.

 2. Pomysły z czasów komuny w porównaniu z pisowskimi to pikuś , taki Włoski faszyzm w wykonaniu PISU

 3. Powyżej brakuje komentarza p. Prezydenta Z.Szczepaniaka. Mieszkańcy Otwocka są zdezorientowani i proszą o pański komentarz, panie Prezydencie.

 4. Czy ktoś ma zamiar zapytać o zdanie samych mieszkańców? Czy w Otwocku możemy liczyć na referendum takie jak w Legionowie?

   • a czy mogę liczyć na posprzątanie zalesionych części miasta? chociaż raz na jakiś czas… mój faworyt – lasek w tzw. wygwizdowie, na rogu Szpitalnej i Moniuszki, to jest dopiero „wizytówka sanatoryjnej części miasta”, aż dziwne, że wszystkie szlaki turystyczne wiodą z dala….

 5. granice administracyjne Wwy to granica pewnego poziomu cywilizacyjnego, stopień zacofania i zróżnicowania między Wwą a okolicznymi gminami może nie jest taki rzucający się w oczy przy przejeździe przez Józefów, z racji jednak niewielkiej liczby mieszkańców ZDM to kiepski przykład, brak szkół średnich itd, pal sześć, pojedźcie sobie proszę do Wesołej i zobaczcie jakie tam mają ulice, szkoły, jak wyglądają place zabaw, potem szybki przejazd do Otwocka i porównanie, co wybieracie? ja, jako 3 pokolenie w Otwocku, od blisko 100 lat rodzina w tym mieście, wybieram Wwę, pierdzielę całą tę ot-ćwokową administrację, która nic nie umie doprowadzić do końca, ani ścieżki rowerowej w Śródborowie, ani dziury w centrum miasta, mówię im, na korzyść czegoś nieznanego, co i tak mało prawdopodobne, żeby było gorsze – won! a patriotyzm lokalny mogę celebrować na wzór mieszkańców Wawra, Żoliborza i innych dzielnic Warszawy, z których wiele zaczynało jako zupełnie osobne miasta

Dodaj komentarz