Powiat tylko do końca roku

Wszystko wskazuje na to, że zmiany administracyjne zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość wejdą w życie jeszcze w tym roku. – W najbliższych dniach rozpoczniemy konsultacje z mieszkańcami. Przed wakacjami do sejmu trafi poprawiony projekt ustawy, który powinien być uchwalony do końca grudnia – powiedział poseł PiS Jacek Sasin po przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu rozmowach z samorządowcami

 

ARTUR KUBAJEK

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zorganizował konsultacje z przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej. Spotkanie odbyło się w czwartek, 16 marca. Uczestniczyło w nim blisko 70 samorządowców. Wśród nich byli również przedstawiciele gmin powiatu otwockiego: prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, zastępca burmistrza Józefowa Marek Banaszek, przewodniczący Rady Miasta Józefowa Cezary Łukaszewski, burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek i jego zastępca Bartłomiej Tkaczyk. Przebieg spotkania znamy tylko z relacji jego uczestników, bo odbyło się ono bez udziału mediów.

Zakładam, że koniec roku to najdalszy termin, kiedy ustawa powinna być uchwalona – zadeklarował poseł Jacek Sasin (z lewej)

Megapowiat pod choinkę
Wszystko wskazuje na to, że zapowiadana przez PiS ustawa metropolitalna zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku. – Ustawa w sprawie metropolii warszawskiej powinna być przyjęta do końca grudnia, aby jej przepisy mogły zafunkcjonować przed wyborami samorządowymi – mówił poseł Jacek Sasin na konferencji prasowej zwołanej po spotkaniu z samorządowcami Warszawy i podstołecznych gmin. – Ponieważ mówimy nie tylko o samym fakcie wyborczym, ale też o konieczności pewnego zakresu czasowego przygotowania takich zmian, tych kilka miesięcy jest niezbędnych – podkreślił poseł PiS. – Zakładam, że koniec roku to najdalszy termin, kiedy ustawa powinna być uchwalona – dodał. Wybory samorządowe mają odbyć się jesienią przyszłego roku.

Sasin wraz z wojewodą mazowieckim zapowiedzieli, że w połowie przyszłego tygodnia powinny ruszyć dalsze konsultacje dotyczące projektu ustawy autorstwa PiS. Mają one potrwać co najmniej półtora miesiąca, a do wakacji powinna zakończyć się ich ocena. W tym czasie do sejmu ma trafić również poprawiony projekt ustawy. – Poza spotkaniami z samorządowcami założenia ustawy będą konsultowane z mieszkańcami gmin. W tym celu zostanie uruchomiona strona internetowa, na której będzie można znaleźć nie tylko wszelkie informacje na temat ustawy, ale również wyrazić swoją opinię, zadać pytanie – zapowiedział poseł Sasin. W teren mają wyruszyć również wolontariusze, którzy będą wśród mieszkańców kolportowali materiały informacyjne dotyczące planowanych zmian administracyjnych. – To będą bezprecedensowe konsultacje, które przeprowadzimy na obszarze, gdzie mieszka ponad 2 mln 500 tys. ludzi – podkreślał poseł PiS. Koszty tej operacji pokryje partia Jarosława Kaczyńskiego.

Wojewoda Sipiera ocenił, że w czwartek „udało się ruszyć z miejsca”, a konsultacje pozwolą na przygotowanie dobrej ustawy metro- politalnej. – Już widać, że są samorządy niechcące niczego zmieniać, ale są też takie, które oczekują pewnych zmian, oraz te, które cieszą się, że wreszcie coś się w kwestii metropolii dzieje – mówił podczas konferencji wojewoda mazowiecki.

To fasadowe konsultacje
Optymizmu posła Sasina nie podzielili samorządowcy. Część z nich opuściła spotkanie jeszcze w czasie jego trwania. Podczas zwołanej na korytarzu budynku urzędu wojewódzkiego konferencji zarzucili wojewodzie, że konsultacje wyznaczył w terminie, w którym odbywają się dużo wcześniej zaplanowane Forum Samorządowe organizowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oraz sesja rady Warszawy.

– Apelowaliśmy do pana wojewody, żeby przełożył spotkanie. Mamy sesję rady Warszawy, a do tego jest duże spotkanie samorządowe, do którego dołączyły wszystkie korporacje samorządowe. Jesteśmy zobowiązani, żeby na nim być – mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Obecni na spotkaniu samorządowcy narzekali również, że zaczęło się ono od długiego odczyty- wania wyników elektronicznej ankiety, którą wojewoda uruchomił dla nich w poniedziałek. – Pan wojewoda pastwił się nad ankietą, na której wypełnienie dał nam trzy dni. Traci rolę przedstawiciela rządu, a coraz wyraźniej zaczyna wchodzić w rolę przedstawiciela partii – przekonywał po spotkaniu wiceprezydent Warszawy.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski nazwał konsultacje „fasadowymi”. – Pomimo wcześniejszych próśb i pytań do dziś nie otrzymałem od wojewody żadnych analiz finansowych dotyczących zmian granic stolicy. Wydaje mi się, że tych analiz nie ma – mówił do dziennikarzy. – Wojewoda pouczał nas, że jesteśmy niekonsekwentni, że nie chcemy metropolii, a kiedyś chcieliśmy. Nam taka metropolia, jaką proponuje poseł Sasin, nie odpowiada. To nie powinno być prawo robione „na wariata”, jak prawo o wycince drzew, którego owoce wszyscy teraz zbieramy – podkreślał prezydent Legionowa.

Jeszcze dalej w ocenie poszedł burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński, który zarzucił wojewodzie próbę upolitycznienia spotkania. – Przypominało ono bardziej zebranie partyjne niż konsultacje – mówił podczas konferencji burmistrz Podkowy Leśnej.

Projekt rządowy, a nie poselski
Mimo krytycznych słów samorządowcy zastrzegają, że chcą rozmawiać na temat ustawy metropolitalnej, ale pod warunkiem, że nie będzie się to odbywać w takiej formie jak dotychczas. – Absolutnie nie wykluczamy pogłębiania, szukania rozwiązań współpracy metropolitalnej, ale zakładamy, że ta rozmowa musi być normalna, spokojna – podkreślił wiceprezydent Warszawy. – Metropolia jest potrzebna, jednak prawo w tej sprawie nie powinno być robione na kolanie. Dlatego chcemy, aby to był projekt rządowy, a nie poselski, taki jak ustawa o metropolii dla Śląska – przekonywał wiceprezydent Olszewski.

Zdaniem posła Jacka Sasina Warszawa nie może tak długo czekać na ustawę metropolitalną jak miało to miejsce w przypadku Śląska. – Chciałbym przypomnieć, że prace nad projektem dla Śląska trwały całą poprzednią kadencję, jeszcze za rządów PO, a dopiero teraz ustawa została przyjęta. Chcemy ten okres skrócić, a nie rozwlekać prace na kolejne kadencje – wyjaśniał podczas konferencji poseł Jacek Sasin.

Przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Komentarze

 • Marek Banaszek, wiceburmistrz Józefowa
  Spotkanie z posłem Sasinem nie rozwiało wątpliwości dotyczących tego projektu. Wiele istotnych kwestii, takich jak sposób i poziom finansowania nowej struktury, pozostaje tajemnicą. Niepokój budzi zapowiedź, że nowe przepisy mają wejść w życie pod koniec bieżącego roku, tak aby obowiązywały podczas wyborów samorządowych. Wątpię, aby w tym terminie udało się rzetelnie przygotować tak złożoną reformę. Pozytywną informacją jest natomiast zapowiedź szerokich konsultacji, jakie mają nastąpić przed przyjęciem ustawy. Józefów nigdy nie aspirował do bycia częścią Warszawy i nie żądał prawa do wyboru jej prezydenta. Bardzo cenimy sobie także własną niezależność i odrębność, których zamierzamy stanowczo bronić. Pozostaje mieć nadzieję, że nie zostaniemy wcieleni do Warszawy wbrew naszej woli.
 • Dariusz Łokietek, burmistrz Karczewa
  Nadal nie godzimy się na włączenie naszej gminy do Warszawy wbrew naszej woli. Trudno zgodzić się z przyjętą formą konsultacji, gdzie proponuje się nam spotkanie w tym samym terminie, w którym odbywa się wiele wcześniej zapowiedziane ogólnopolskie spotkanie samorządowców, w którym potwierdziliśmy swój udział. Trudno mi przyjąć tłumaczenie wojewody o tym, że nie wiedział o tym spotkaniu. Nie czujemy się poważnie traktowani w tych rozmowach. Jesteśmy jak najbardziej za metropolią, ale tylko i wyłącznie na zasadach dobrowolności. Formuła tej metropolii powinna zrodzić się w spokojnej, merytorycznej rozmowie, a nie „na wariata”, organizując tak naprawdę atrapę konsultacji. Mam nadzieję, że takim światełkiem w tunelu będzie inicjatywa, która wyszła od samorządowców, powołania zespołów roboczych zajmujących się merytorycznie poszczególnymi zapisami projektu ustawy.

11 komentarzy do “Powiat tylko do końca roku

 • 24 marca 2017 o 21:35
  Permalink

  Sasin to zły człowiek nawet jak sam jest umoczony po uszy w nie legalny kredyt ,
  nie chce skłonić banksterów respektowania prawa w Polsce.To czego dobrego się spodziewacie.

  Odpowiedz
 • 26 marca 2017 o 22:25
  Permalink

  A ja mam wrażenie że to tylko samorządowcy boją się tych zmian…czy to może chodzi o stołki?

  Odpowiedz
  • 28 marca 2017 o 12:18
   Permalink

   Dokładnie tak chodzi o stołki, ale rządzących Warszawą.
   PIS chce je przejąć głosami z gmin

   Odpowiedz
   • 28 marca 2017 o 19:19
    Permalink

    W Otwocku już te głosy ma za sprawą sprzedajnych pisowskich pachołków

    Odpowiedz
 • 27 marca 2017 o 12:50
  Permalink

  czy Pisuary już sprzedali Otwock nieudacznicy

  Odpowiedz
 • 28 marca 2017 o 19:17
  Permalink

  Pomysły z czasów komuny w porównaniu z pisowskimi to pikuś , taki Włoski faszyzm w wykonaniu PISU

  Odpowiedz
 • 29 marca 2017 o 08:21
  Permalink

  Powyżej brakuje komentarza p. Prezydenta Z.Szczepaniaka. Mieszkańcy Otwocka są zdezorientowani i proszą o pański komentarz, panie Prezydencie.

  Odpowiedz
 • 29 marca 2017 o 18:22
  Permalink

  Czy ktoś ma zamiar zapytać o zdanie samych mieszkańców? Czy w Otwocku możemy liczyć na referendum takie jak w Legionowie?

  Odpowiedz
  • 2 kwietnia 2017 o 22:59
   Permalink

   Możesz liczyć na kolejne podwyżki za śmieci

   Odpowiedz
   • 3 kwietnia 2017 o 14:05
    Permalink

    a czy mogę liczyć na posprzątanie zalesionych części miasta? chociaż raz na jakiś czas… mój faworyt – lasek w tzw. wygwizdowie, na rogu Szpitalnej i Moniuszki, to jest dopiero „wizytówka sanatoryjnej części miasta”, aż dziwne, że wszystkie szlaki turystyczne wiodą z dala….

    Odpowiedz
 • 3 kwietnia 2017 o 14:02
  Permalink

  granice administracyjne Wwy to granica pewnego poziomu cywilizacyjnego, stopień zacofania i zróżnicowania między Wwą a okolicznymi gminami może nie jest taki rzucający się w oczy przy przejeździe przez Józefów, z racji jednak niewielkiej liczby mieszkańców ZDM to kiepski przykład, brak szkół średnich itd, pal sześć, pojedźcie sobie proszę do Wesołej i zobaczcie jakie tam mają ulice, szkoły, jak wyglądają place zabaw, potem szybki przejazd do Otwocka i porównanie, co wybieracie? ja, jako 3 pokolenie w Otwocku, od blisko 100 lat rodzina w tym mieście, wybieram Wwę, pierdzielę całą tę ot-ćwokową administrację, która nic nie umie doprowadzić do końca, ani ścieżki rowerowej w Śródborowie, ani dziury w centrum miasta, mówię im, na korzyść czegoś nieznanego, co i tak mało prawdopodobne, żeby było gorsze – won! a patriotyzm lokalny mogę celebrować na wzór mieszkańców Wawra, Żoliborza i innych dzielnic Warszawy, z których wiele zaczynało jako zupełnie osobne miasta

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.