Z pociągu do autobusu

Karczew i Otwock chcą się do siebie zbliżyć. Władze obu gmin planują uruchomienie nowej linii autobusowej z centrum Karczewa do dworca PKP w Otwocku. Nowy autobus może zacząć kursować od września.

SYLWIA WYSOCKA

Rozmowy na temat miejskiego autobusu z Karczewa do Otwocka trwają od kilku miesięcy. Teraz nabrały tempa. W piątek, 10 marca burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek spotkał się w tej sprawie z prezydentem Otwocka Zbigniewem Szczepaniakiem. Jak poinformował burmistrz, w czasie rozmowy dokonano wstępnych uzgodnień dotyczących linii, która miałaby zostać uruchomiona we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie. Dzięki tzw. wspólnemu biletowi mieszkańcy Karczewa pracujący i uczący się w stolicy mogliby pokonać całą trasę na karcie miejskiej.

– Trasa nowej linii L według mojej propozycji prowadziłaby z pętli przy kościele św. Wita w Karczewie, dalej ul. Mickiewicza na Ługi, potem do Otwocka i tam ulicami Batorego, Olszową, Przewoską, Hożą i Andriollego do pętli przy ul. Orlej – mówi burmistrz Łokietek. – Jednak prezydent Szczepaniak zasugerował, że w części otwockiej trasa mogłaby zostać wydłużona do ronda u zbiegu ulic Batorego i Kraszewskiego, gdzie w okolicy ul. Okrzei autobus miałby specjalny przystanek dla mieszkańców osiedla Morskie Oko. Teraz Otwock ma przygotować konkretny schemat kursowania linii – dodaje.

Kolejnym krokiem będzie przedstawienie ZTM-owi planowanej trasy przejazdu i harmonogramu kursowania autobusów. Pierwsze rozmowy w tej sprawie już się odbyły. Władze Karczewa proponują, aby autobus jeździł co godzinę (ewentualnie poza godzinami szczytu nawet rzadziej). Następnie ZTM przedstawi kalkulację kosztów, ale konkrety będą znane dopiero po przetargu. – Myślę, że uruchomienie takiej linii kosztowałoby Karczew ok. 10 tys. zł miesięcznie – szacuje burmistrz Łokietek.

Koszty obsługi „L-ki” wezmą na siebie obie gminy. Jeżeli strony dojdą do porozumienia, ZTM przeprowadzi procedurę przetargową na wyłonienie przewoźnika. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy autonus pojedzie z Karczewa do Otwocka już we wrześniu.

2 komentarze do “Z pociągu do autobusu

 • 24 marca 2017 o 11:51
  Permalink

  Następnym krokiem włodarzy Otwocka powinno być wynegocjowanie z PKP powrotu autobusów, przynajmniej L, na pętlę przed dworcem. Bo absurdem jest dojazd na Orlą autobusów wszystkich przewoźników i brak dojścia z przystanku do pobliskiego dworca. Obecnego dzikiego przejścia nie można nawet nazwać prowizorką. Samochody stojące przed dworcem to niewielki procent pozostawionych dookoła stacji, więc udostępnianie tylko samochodom tego terenu niczego nie rozwiązuje. Podział na strefę taksówek, strefę odwożących/przywożących, czyli zatrzymujących się na 5 min i strefę autobusów jest moim zdaniem ucywilizowaniem tego terenu.

  Odpowiedz
 • 26 marca 2017 o 22:22
  Permalink

  Pani Izabelo w pełni się z Panią zgadzam. W Otwocku infrastruktura miejska przypomina tą z krajów 3-go świata. 90% podróżnych korzysta z tego dzikiego przejścia- prosto przez torowisko!! . Nawet dworzec autobusowy zlikwidowano. Przyjezdni często pytają skąd odjeżdża autobus tu czy tam…..i tak naprawdę nikt tego nie wie!! Miejsc do parkowania jak na lekarstwo- zresztą i tak wszystkie zajęte na cały dzień przez dojeżdżających do SKM. No i przepiękna budowla na miejscu dawnych pawilonów….czy nie lepiej było je wyremontować i zostawić??? Wcale się nie dziwię że młodzi stąd uciekają…..porażka

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.