Chrystus ma nowy krzyż

Parafianie z Otwocka mieli nadzieję, że złodzieje, którzy ukradli krzyż z figury Chrystusa, odniosą go z powrotem. Tak się jednak nie stało. Dlatego parafia św. Wincentego à Paulo zadbała o nowy, drewniany krzyż, który został już poświęcony i umieszczony na rzeźbie.

AGNIESZKA JASKULSKA

Pod koniec ubiegłego roku bezczelni rabusie ukradli duży krzyż z oświetlonej rzeźby Chrystusa stojącej na wzniesieniu przy ul. Orlej w Otwocku, na wprost wiaduktu kolejowego. Jest to kopia rzeźby znajdującej się od 1858 r. na schodach kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Przez kilka miesięcy mieszkańcy zastanawiali się, gdzie jest krzyż. – Często tamtędy przechodzę i staram się dbać o porządek wokół figury. Pod koniec ubiegłego roku zauważyłam, że krzyż zniknął – mówi Hanna Banach z Otwocka .

– Okazało się, że ktoś go ukradł. Postument, na którym stoi figura, również został uszkodzony. To skandaliczne i oburzające, żeby w ten sposób dewastować symbol naszego miasta. Przecież rzeźba Chrystusa jest z mieszkańcami Otwocka już prawie 100 lat – podkreśla pani Hanna. Otwocczanka dodaje, że podobnie jak inni parafianie czekała, aż złodziei ruszy sumienie i zwrócą krzyż. Tak się jednak nie stało. Do dziś nie wiadomo, gdzie jest krzyż.

Parafia św. Wincentego à Paulo, która opiekuje się rzeźbą Chrystusa, dłużej nie zwlekała i zadbała o to, aby była ona wreszcie kompletna. W niedzielę, 19 marca, w święto św. Józefa, podczas uroczystej mszy o godz. 12.30 w obecności otwockich rzemieślników poświęcono nowy, dębowy krzyż. Następnego dnia został on umieszczony na figurze Chrystusa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.