Miejskie ładowarki do samochodów

Czy w Otwocku tak jak w Warszawie będzie można zatankować samochód… prądem? Radny Krzysztof Kłósek proponuje, aby miasto zainwestowało w punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Na paliwie zaoszczędzić mieliby nie tylko mieszkańcy czy przyjezdni, ale i urzędnicy.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W największych miastach w Polsce takich punktów powstaje coraz więcej. Prym wiedzie tu Warszawa. – Pojawia się coraz więcej elektrycznych środków transportu. Na rynku dostępne są już nie tylko samochody na prąd, ale i skutery. Dlatego warto rozważyć, żeby także w Otwocku powstały dwa punkty bezpłatnego ładowania pojazdów elektrycznych. Mieszkańcy Warszawy, którzy mają auta z silnikiem elektrycznym, mogliby przyjechać
w odwiedziny do Otwocka, naładować samochód i wrócić – proponuje radny Kłósek. Jego wniosek, aby prezydent przygotował wstępną koncepcję powstania takich punktów, został przegłosowany na komisji kultury, sportu i turystyki.

Urzędnicy zrobili już wstępne rozeznanie. Szacunkowy koszt ładowarki do elektrycznych aut to ok. 55 tys. zł. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje takich punktów: centrum miasta (ul. Andriollego) oraz w pobliżu budynku urzędu miasta i Teatru im. Jaracza. Radny widzi jeszcze jedną korzyść z powstania punktów bezpłatnego ładowania pojazdów w Otwocku. – W Polsce rozpocznie się produkcja samochodów elektrycznych na płycie fiata 500. Będzie to pierwsze polskie auto elektryczne. Takie pojazdy mają kupować między innymi lokalne samorządy, bo będą one tańsze w eksploatacji. Skończy się wtedy tankowanie w urzędzie, nalewanie baku do pełna, jak robią to niektórzy urzędnicy – prognozuje Kłósek. Teraz trzeba tylko znaleźć na ten cel pieniądze w budżecie miasta.

A co o tym pomyśle sądzą nasi Czytelnicy? Przy założeniu, że ministerstwo energii nakreśliło perspektywę miliona samochodów elektrycznych na polskich drogach w roku 2025 w ramach Planu Rozwoju Elektromobilności. Na Państwa opinie czekamy pod adresem redakcja@linia.com.pl.

Elektryczne lepsze?

  • Transport samochodami elektrycznymi jest tańszy, generuje mniej hałasu oraz mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Koszt energii potrzebnej do przejechania 100 km samochodem elektrycznym to ok. 5 zł. Samochody elektryczne bardzo dobrze sprawdzają się w mieście, bo zużywają mniej energii niż w długiej trasie. Wszystko dlatego, że ich silnik nie pracuje podczas postoju, a w czasie hamowania energia jest odzyskiwana i trafia z powrotem do akumulatora.

One thought on “Miejskie ładowarki do samochodów

  • 30 marca 2017 o 07:32
    Permalink

    a może wraz z rozwojem pkt ładowania samochodów EV miasto powinno zainteresować się aby autobusy linii L (obecne) jak i planowane (np wspólnie z miastem Karczew) też były elektryczne?? wszak Otwock króluje we wskaźnikach zanieczyszczenia pyłem PM a dla autobusów elektrycznych można by skorzystać z dofinansowania…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.