Puste szkoły

Co najmniej 23 szkoły i przedszkola z terenu powiatu otwockiego wezmą udział w strajku szkolnym w piątek, 31 marca. Nauczyciele będą protestować przeciwko reformie oświaty wprowadzanej przez rząd.

PRZEMEK SKOCZEK

To protest nauczycieli, ale zazwyczaj uczniowie stoją za nimi murem, tak jak gimnazjaliści z otwockiej „Czwórki”

W samym Otwocku zwolnienia grożą około 40 nauczycielom, w skali powiatu to drugie tyle. Reforma edukacji może w ciągu następnych pięciu lat spowodować masowe zwolnienia w oświacie. Walczymy o nasze miejsca pracy, ale też o utrzymanie warunków pracy i płacy oraz podwyższenie statusu zawodowego – wyjaśnia Przemysław Gręzak, prezes otwockiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP podlegają placówki z terenu gmin: Otwock, Józefów, Karczew i Celestynów. Tam przeprowadzono referenda strajkowe, w których pracownicy na ustawowo określonych zasadach, podjęli decyzję o udziale w strajku lub rezygnacji z protestu.

– Aby referendum strajkowe było ważne, swoje głosy musi oddać minimum 50 proc. pracowników szkoły. Tak mówi ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Wystarczy 51 proc. głosów „za”, by strajk został przeprowadzony. W tych szkołach, gdzie się to nie udało, zadecydowała frekwencja, zagłosowało po prostu zbyt mało osób. W „Nukleoniku” i „Gałczynie” zabrakło dosłownie po jednym głosie – wyjaśnia Przemysław Gręzak. – Mimo wszystko nasz głos będzie słyszalny i jestem przekonany, że odniesiemy sukces. Nie jesteśmy naiwni i nie liczymy na to, że rząd całkiem wycofa się
z reformy, ale chcemy, aby znikły z niej pewne zapisy, które są niekorzystne dla nauczycieli.

Czy to znaczy, że na ten dzień strajkujące szkoły zostaną zamknięte? Nie, lecz nie będą się w nich odbywać lekcje. Jeśli jednak jacyś uczniowie zjawią się w szkole, dyrektorzy mają obowiązek zapewnić im opiekę. Zaleca się jednak, by ten kto może, 31 marca został w domu.

Strajkować będą

  • Otwock: SP nr 1, SP nr 5, SP nr 6 i SP nr 8, Gimnazja nr: 1, 2, 3 i 4 oraz LO im. Słowackiego i Przedszkole nr 3 na ul. Jodłowej.
  • Józefów: SP nr 1, SP nr 2 i Gimnazjum nr 1.
  • Wiązowna: SP i Gimnazjum w Gliniance.
  • Celestynów: SP i Gimnazjum w Celestynowie, SP i przedszkole w Starej Wsi i SP w Regucie.
  • Kołbiel: Gimnazjum i SP w Rudzienku oraz SP w Człekówce.

W Sobieniach-Jeziorach decyzje jeszcze nie zapadły, waha się Gimnazjum i SP w Siedzowie. Na terenie gminy Osieck protestu nie będzie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.