Wszystko o sowach

Arcyciekawy weekend zapowiada się w celestynowskim Centrum Edukacji Leśnej. W piątek, 31 marca odbędzie się tam „Noc sów”, a w sobotę, 1 kwietnia – wycieczka po najciekawszych miejscach okolicznych lasów.

PRZEMEK SKOCZEK

Sowy mają swój czas. W ostatnich latach szturmem wdarły się do wzornictwa przemysłowego i artystycznego. Ich wizerunek znajdziemy na gadżetach, ubraniach, galanterii, biżuterii i oczywiście w postaci niezliczonej liczby maskotek. Są słodkie, to fakt. Czy tę popularność zawdzięczają Harry’emu Potterowi, który miał sowę? A może Adamowi Wajrakowi, który sówki opisywał m.in. w swojej bestsellerowej książce „Kuna za kaloryferem”?

Bez względu na odpowiedź, mamy właśnie okazję, aby lepiej je poznać. Nadleśnictwo Celestynów po raz pierwszy włącza się w akcję Noc Sów, której pomysłodawcą i koordynatorem jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. W programie, który rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 16, znajdą się wykłady i warsztaty, wiele ciekawostek na temat poszczególnych gatunków sów, opis metod i sposobów ich ochrony oraz dyskusja o znaczeniu sów w polskich legendach i kulturze. Dowiemy się, jak rozpoznawać ich gatunki po upierzeniu i wypluwkach. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Woźniak, ornitolog specjalizujący się w sowach.

O godz. 19.30 uczestnicy wyjdą w teren, aby na szlakach malowniczych bagien Goździkowego i Bocianowskiego nasłuchiwać nocnego pohukiwania. To będzie spacer z dreszczykiem.

Drugiego dnia, w sobotę, 1 kwietnia, będzie można wziąć udział w wycieczce przyrodniczej połączonej z warsztatami fotograficznymi pod hasłem „Wiosna w celestynowskich lasach”. Grupa odwiedzi najciekawsze miejsca na terenie nadleśnictwa, pozna wiele przyrodniczych ciekawostek, o których opowiadać będą celestynowscy leśnicy. Warsztaty fotograficzne poprowadzi Taida Tarabuła, specjalizująca się w fotografii przyrody i krajobrazu. Początek już o godz. 8.30, koszt udziału w wycieczce to 10 zł. Dokładny program można znaleźć na stronie internetowej.

Liczba miejsc dla uczestników obu wydarzeń jest ograniczona, warto się zapisywać: Nadleśnictwo Celestynów, ul. Obrońców Pokoju 58, Celestynów, tel. 22 789 70 03, http://www.celestynow.warszawa.lasy.gov.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.