Mamy nowego konserwatora zabytków

Po złożeniu przez Barbarę Jezierską rezygnacji nowym Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków został profesor Jakub Lewicki. Co ta zmiana może oznaczać dla Otwocka? – Jeśli za czasów pani konserwator było dobrze, to teraz może być jeszcze lepiej – mówi Wiktor Lach, społeczny opiekun zabytków w powiecie otwockim.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Jakub Lewicki jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kierownikiem Zakładu Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych. Ukończył konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, łącząc je ze studiami na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora i habilitację otrzymał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tytuł profesora uzyskał postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy 12 września 2016 r.

– Dobre relacje między ministerstwem a konserwatorem zabytków w czasie, gdy chcemy stworzyć Centrum Architektury Drewnianej i ratować otwockie świdermajery, to bardzo dobra wiadomość. Nareszcie zostanie uporządkowana praca wydziału dokumentacji i zostaną objęte ochroną dziesiątki świdermajerów, których dokumentacja czeka wyłącznie na podpis kierownika tego wydziału – prognozuje Wiktor Lach. – Profesor Jakub Lewicki jest zaangażowany we współpracę ze społecznikami i organizacjami pozarządowymi. Jest też otwarty na nowoczesne rozwiązania i nowe technologie, ale jednocześnie nie pozwoli na to, żeby rezygnować z ratowania czegoś bez zbadania, czy tego nie da się uratować. Jednym z priorytetów jego działalności będzie ochrona dziedzictwa kulturowego, jakim są świdermajery – mówi w rozmowie z „Linią” społeczny opiekun zabytków. W tym tygodniu Wiktor Lach jest umówiony na spotkanie z nowym konserwatorem. Będzie to okazja do rozmowy o otwockich zabytkach.

Przypominamy, że do zadań konserwatora należą m.in.: prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on także wojewódzkie plany opieki nad zabytkami.

2 komentarze do “Mamy nowego konserwatora zabytków

 • 31 marca 2017 o 08:22
  Permalink

  no to slumsy otwockie będą jeszcze straszyły następne 50 lat, aż się same rozpier….ą.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2017 o 11:39
  Permalink

  Żal ściska cztery litery jak sie patrzy na Otwock wiwat korniki wiwat !!!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.