Mamy nowego konserwatora zabytków

Po złożeniu przez Barbarę Jezierską rezygnacji nowym Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków został profesor Jakub Lewicki. Co ta zmiana może oznaczać dla Otwocka? – Jeśli za czasów pani konserwator było dobrze, to teraz może być jeszcze lepiej – mówi Wiktor Lach, społeczny opiekun zabytków w powiecie otwockim.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Jakub Lewicki jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kierownikiem Zakładu Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych. Ukończył konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, łącząc je ze studiami na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora i habilitację otrzymał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tytuł profesora uzyskał postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy 12 września 2016 r.

– Dobre relacje między ministerstwem a konserwatorem zabytków w czasie, gdy chcemy stworzyć Centrum Architektury Drewnianej i ratować otwockie świdermajery, to bardzo dobra wiadomość. Nareszcie zostanie uporządkowana praca wydziału dokumentacji i zostaną objęte ochroną dziesiątki świdermajerów, których dokumentacja czeka wyłącznie na podpis kierownika tego wydziału – prognozuje Wiktor Lach. – Profesor Jakub Lewicki jest zaangażowany we współpracę ze społecznikami i organizacjami pozarządowymi. Jest też otwarty na nowoczesne rozwiązania i nowe technologie, ale jednocześnie nie pozwoli na to, żeby rezygnować z ratowania czegoś bez zbadania, czy tego nie da się uratować. Jednym z priorytetów jego działalności będzie ochrona dziedzictwa kulturowego, jakim są świdermajery – mówi w rozmowie z „Linią” społeczny opiekun zabytków. W tym tygodniu Wiktor Lach jest umówiony na spotkanie z nowym konserwatorem. Będzie to okazja do rozmowy o otwockich zabytkach.

Przypominamy, że do zadań konserwatora należą m.in.: prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on także wojewódzkie plany opieki nad zabytkami.

  • lola says:

    Żal ściska cztery litery jak sie patrzy na Otwock wiwat korniki wiwat !!!

  • Alles OK says:

    no to slumsy otwockie będą jeszcze straszyły następne 50 lat, aż się same rozpier….ą.

2 thoughts on “Mamy nowego konserwatora zabytków”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl