Mamy nowego konserwatora zabytków

Po złożeniu przez Barbarę Jezierską rezygnacji nowym Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków został profesor Jakub Lewicki. Co ta zmiana może oznaczać dla Otwocka? – Jeśli za czasów pani konserwator było dobrze, to teraz może być jeszcze lepiej – mówi Wiktor Lach, społeczny opiekun zabytków w powiecie otwockim.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Jakub Lewicki jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kierownikiem Zakładu Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych. Ukończył konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, łącząc je ze studiami na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora i habilitację otrzymał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tytuł profesora uzyskał postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy 12 września 2016 r.

– Dobre relacje między ministerstwem a konserwatorem zabytków w czasie, gdy chcemy stworzyć Centrum Architektury Drewnianej i ratować otwockie świdermajery, to bardzo dobra wiadomość. Nareszcie zostanie uporządkowana praca wydziału dokumentacji i zostaną objęte ochroną dziesiątki świdermajerów, których dokumentacja czeka wyłącznie na podpis kierownika tego wydziału – prognozuje Wiktor Lach. – Profesor Jakub Lewicki jest zaangażowany we współpracę ze społecznikami i organizacjami pozarządowymi. Jest też otwarty na nowoczesne rozwiązania i nowe technologie, ale jednocześnie nie pozwoli na to, żeby rezygnować z ratowania czegoś bez zbadania, czy tego nie da się uratować. Jednym z priorytetów jego działalności będzie ochrona dziedzictwa kulturowego, jakim są świdermajery – mówi w rozmowie z „Linią” społeczny opiekun zabytków. W tym tygodniu Wiktor Lach jest umówiony na spotkanie z nowym konserwatorem. Będzie to okazja do rozmowy o otwockich zabytkach.

Przypominamy, że do zadań konserwatora należą m.in.: prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on także wojewódzkie plany opieki nad zabytkami.

2 responses to “Mamy nowego konserwatora zabytków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s