Rekordowa inwestycja oświatowa

Już wkrótce rozpocznie się największa inwestycja w historii gminy Wiązowna. Ponad 70 mln zł będzie kosztowała termomodernizacja i rozbudowa wszystkich placówek oświatowych z wyjątkiem szkoły w Malcanowie, w której dobiega końca budowa hali sportowej. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

WOJTEK SIERGIEJUK

Współpraca jednostek samorządu terytorialnego z podmiotami prywatnymi w ramach PPP, czyli Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, jest możliwa już od prawie 10 lat. Ale jak dotąd niewiele samorządów zdecydowało się na taką współpracę. W powiecie otwockim dotychczas zrobiły to jedynie władze Karczewa, dzięki czemu w 2013 roku przeprowadzono termomodernizację dziewięciu placówek oświatowych oraz budynku ośrodka zdrowia. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła nieco ponad 10 mln zł. Teraz podobny krok zrobili samorządowcy z Wiązowny.

I od razu idą na całość, bo inwestycja pochłonie prawie tyle, ile wynosi roczny budżet gminy!

Idą na całość
Współpraca w ramach PPP oznacza nie tylko gigantyczny budżet, ale i ekspresowe tempo. W ciągu zaledwie 18 miesięcy od chwili podpisania umowy rozbudowane zostaną szkoły w Wiązownie, Gliniance i Zakręcie. Ale to jeszcze nie wszystko. Świetlica w Woli Duckiej zostanie zaadaptowana na przedszkole, a budynek gimnazjum przejdzie gruntowny remont. Oczywiście wszystkie placówki poddane zostaną także termomodernizacji.
Wiązowski samorząd rozpoczął negocjacje z prywatnym partnerem pod koniec 2015 roku.

Po prawie półtorarocznych negocjacjach na początku marca władze gminy podpisały umowę z konsorcjum, w skład którego wchodzą:
Siemens Sp. z o.o., Warbud S.A., Siemens Finance Sp. z o.o. oraz Warbud PPP6 Sp. z o.o. – Uruchomiliśmy największy w historii naszej gminy kompleksowy system modernizacji szkół. Na ich rozbudowę potrzebowaliśmy 70 mln zł. To gigantyczna kwota, której w kasie gminy nie ma – mówi wójt Wiązowny Janusz Budny. – Moglibyśmy rozłożyć modernizację na wiele lat, rozbudowując każdą szkołę po kolei, ale to oznaczałoby, że w tym czasie nie mielibyśmy pieniędzy na żadne inne inwestycje, a potrzeby są duże. Dlatego zdecydowaliśmy się na tak śmiałe rozwiązanie, jakim jest Partnerstwo Publiczno-Prywatne. Dzięki temu w krótkim czasie zmodernizujemy wszystkie nasze placówki oświatowe, nie obciążając zbytnio budżetu gminy, bo pieniądze na inwestycje wyłożą prywatne przedsiębiorstwa. To one sfinansują i przeprowadzą inwestycje we wszystkich szkołach. My będziemy je spłacać przez 15 lat. Rocznie na ten cel będziemy wydawać z budżetu gminy około 3,8 mln zł. To oznacza, że nadal będziemy mieć pieniądze na inne cele – tłumaczy wójt.

Wkład własny gminy w inwestycję, której wartość oszacowano na 70 mln 801 tys. 624 zł, wyniesie zaledwie 10 mln zł. Do tego dochodzi dofinansowanie otrzymane na termomodernizację budynku gimnazjum w Gliniance i Zespołu Szkół w Wiązownie w łącznej kwocie ponad 6 mln zł.
Konsorcjum, które wygrało, tworzy kilka sprawdzonych na polskim rynku firm. Ma ono doświadczenie we współpracy w ramach PPP, bo zrealizowało już 10 podobnych inwestycji. Można mieć zatem nadzieję, że wszelkie prace zostaną wykonane solidnie i terminowo. Wszystkie opisane placówki zostaną wyposażone w inteligentny system zarządzania energią. A co jeszcze się zmieni?

Wiązowna
Od nowego roku szkolnego nie będzie już Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego, ale Szkoła Podstawowa w Wiązownie. Budynek szkoły zostanie poddany termomodernizacji. Wymienione będą okna i drzwi zewnętrzne, instalacje centralnego ogrzewania oraz wodociągowa. Wyremontowana zostanie kotłownia, gdzie będzie nowy piec. Zmodernizowany zostanie system wentylacji, umożliwiając zastosowanie tzw. odzysku ciepła, pojawi się też energooszczędne oświetlenie. Po rozbudowie szkoła otrzyma nowe skrzydło. Docelowo w placówce będą 22 sale lekcyjne dla dzieci starszych oraz dziewięć sal dla dzieci młodszych. Po remoncie stołówka będzie w stanie obsłużyć jednorazowo połowę szkoły, czyli wydać 175 posiłków. Placówka zostanie oczywiście w pełni przystosowana do przyjęcia dzieci niepełnosprawnych.

Glinianka
Przebudowa istniejącego budynku szkoły podstawowej wraz z termomodernizacją obejmie wymianę okien i drzwi, dachu oraz posadzki. Rozebrany zostanie budynek gospodarczy. Powstaną dodatkowe skrzydło, gdzie będą mieściły się sale lekcyjne dla dzieci młodszych, oraz sala gimnastyczna z boiskiem i całym zapleczem socjalnym. Ponadto modernizacji poddane zostaną instalacja centralnego ogrzewania wraz z kotłownią, w której zainstalowany będzie kocioł olejowy, instalacja ciepłej wody i elektryczna. W celu zmaksymalizowania oszczędności na ogrzewaniu zastosowana zostanie także pompa ciepła. Docelowo po modernizacji i rozbudowie placówka w Gliniance będzie zdolna prowadzić 12 oddziałów szkolnych i sześć przedszkolnych. Po modernizacji na wszystkich poziomach będą toalety, których aktualnie nie ma.

Gimnazjum od nowego roku szkolnego będzie oddziałem szkoły podstawowej dla uczniów klas starszych. Cały budynek zostanie ocieplony. Strych ulegnie przebudowie i będzie zaadaptowany na dodatkowe cztery sale dydaktyczne wraz z potrzebnym zapleczem. Modernizacji zostanie poddana instalacja grzewcza, w której jako podstawowe źródło energii cieplnej wykorzystane zostaną zewnętrzne pompy ciepła. Zmodernizowany system wentylacji mechanicznej umożliwi odzysk ciepła. Dodatkowym źródłem energii będzie zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Ponieważ budynek jest oddalony od ul. Napoleońskiej, w ramach kontraktu wybudowana zostanie droga dojazdowa wraz z chodnikami, oświetleniem oraz miejscami parkingowymi. Cały teren będzie odwodniony.

Zakręt
Tu również ZS-G zmieni się w szkołę podstawową. Termomodernizacja obejmie ocieplenie istniejącego budynku wraz z wymianą okien
i drzwi zewnętrznych. Przebudowana będzie kotłownia, w której zastosowany zostanie gazowy kocioł kondensacyjny. Zmodernizowane będą instalacje centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, elektryczna i wentylacji mechanicznej. Po rozbudowie powstanie nowe skrzydło, w którym znajdzie się 19 dodatkowych sal lekcyjnych wraz z zapleczem, w tym pracownia  komputerowa, matematyczno-przyrodnicza i fizyczno-chemiczna. Ponadto w nowym skrzydle powstanie sześć sal dla dzieci młodszych oraz zaplecze socjalne wraz z szatniami, świetlicą, stołówką i kuchnią, która będzie przystosowana do przygotowania posiłków dla około 400 dzieci. Teren przy szkole zostanie zagospodarowany, przebudowie ulegną parkingi i chodniki.

Wola Ducka
Budynek, w którym obecnie mieści się wiejski dom kultury Kaprys, podczas przebudowy i termomodernizacji zostanie zaadaptowany na przedszkole. Powstaną tam cztery oddziały wraz z odpowiednim zapleczem oraz wielofunkcyjna sala na potrzeby świetlicy wiejskiej z oddzielnym wejściem. Teren wokół budynku będzie odpowiednio zagospodarowany.

Nauka na jedną zmianę
Obecnie w szkołach na terenie gminy dzieci uczą się w systemie zmianowym. Jest to bardzo uciążliwe zarówno dla samych dzieci, jak i dla ich rodziców. Dzięki inwestycji w PPP wkrótce ta sytuacja się zmieni. Już 1 września 2018 roku we wszystkich placówkach nauka ma odbywać się wyłącznie na jedną zmianę. – Nasze dzieci nie mogą dłużej uczyć się na dwie zmiany. Nie możemy zastanawiać się, co jest potrzebne bardziej: szatnia czy sala lekcyjna. Nie wyobrażam sobie też podejmowania decyzji, które dzieci są ważniejsze – z Zakrętu, Wiązowny czy z Glinianki i którą szkołę rozbudować jako pierwszą. Dla nas wszystkie dzieci są ważne. Dlatego staramy się przeprowadzić inwestycje szybko i kompleksowo – podsumowuje wójt Budny.

2 komentarze do “Rekordowa inwestycja oświatowa

 • 30 kwietnia 2017 o 00:13
  Permalink

  Janusz ale jedziesz.Zrób jeszcze drogę w Emowie na Nadwiślańczyków gdzie mieszkałeś jeszcze kilka la temu.Wiemy że tam nie mieszkasz ale pomyśl o znajomych którzy tam zostali.

  Odpowiedz
 • 30 kwietnia 2017 o 00:14
  Permalink

  Jesteś dobrym wójtem.Dbasz o gminę ale nie zapominaj skąd sie wywodzisz.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.