Samolot wróci do Otwocka!

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Otwock znów będzie miał na cokole swojego „żelaznego ptaka”. Ta informacja zapewne zelektryzuje wielu mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy z sentymentem wspominają wysłużonego Lima-6, a okolice skrzyżowania ulic Andriollego i Hożej wciąż nazywają terenem „koło samolotu”.

PRZEMEK SKOCZEK

Był czas, gdy w Polsce masowo stawiano militarne pomniki w postaci samolotów i czołgów. Otwocki samolot trafił do nas w połowie lat 60. i przez ponad 30 lat był jedną z wizytówek miasta. Niestety, pod koniec mało szanowaną, niszczoną, obsmarowaną bazgrołami. Już nie zdobił, lecz szpecił. Zdemontowano go i wywieziono na złom w maju 2000 roku.

Mimo wszystko dotąd pozostaje on w pamięci wielu mieszkańców, którzy „spotykają się przy samolocie” albo „idą do księgarni obok samolotu”, i aż prosiło się, aby do tej lokalnej tradycji nawiązać. Temat wielokrotnie wracał w dyskusjach. Władze Otwocka nie podjęły jednak dotąd żadnej podobnej inicjatywy. Wręcz przeciwnie, jeszcze w lutym na łamach „Linii” pisaliśmy o pomyśle jednego z radnych, aby puste miejsce między blokami nazwać skwerem świętych apostołów Piotra i Pawła. Tym bardziej cieszy nieoczekiwana wiadomość, że pojawiła się szansa na powrót samolotu. Skąd ta zmiana?

Otóż do władz miasta zwrócił się znany przedsiębiorca Zbigniew Niemczycki, właściciel firmy General Aviation, do którego należało pobliskie lądowisko w Góraszce. W tym miejscu rozpocznie się wkrótce budowa centrum handlowego, ale w kolekcji milionera wciąż pozostaje wiele maszyn, m.in. wiekowy MiG-17. To właściwie bliźniak samolotu Lim-6, który powstał na bazie radzieckiego myśliwca. Niemczycki, do którego dotarła wiadomość o otwockiej „samolotowej tradycji”, zaproponował nieodpłatne przekazanie miastu MiG-a. Nieoficjalnie wiemy, że reakcja nie tylko prezydenta, ale i większości radnych była entuzjastyczna. Czy to tylko przez grzeczność?

– To bardzo miły gest pana Niemczyckiego i szkoda byłoby nie skorzystać z takiej propozycji. Bardzo poważnie ją rozważamy – poinformował „Linię” pragnący zachować anonimowość otwocki radny. Liczymy na zielone światło ze strony włodarzy Otwocka. Dowiedliby, że lokalna tradycja jest dla nich ważna. Dla Piotra i Pawła na pewno znajdzie się inne, godniejsze miejsce.

3 komentarze do “Samolot wróci do Otwocka!

 • 31 marca 2017 o 07:54
  Permalink

  Nie wyobrazam sobie nie przyjecia darowizny i nie ustawienia samolotu w jego dawnym miejscu!!!! Super pomysl.

  Tylko niezbedny bedzie pelny monitoring miejsca poniewaz historia lubi sie powtarzac a otwocka mlodziez pomimo uplywu lat zupelnie sie nie zmienila.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2017 o 12:00
  Permalink

  Taaaaak już już jutro będzie pierwszy kwietnia! Lepszego dowcipu nie macie?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.