Zapisz dziecko do żłobka

Jeszcze tylko przez miesiąc rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie swoich pociech do miejskiego żłobka w Otwocku. Publiczna placówka dla maluchów, jedyna taka w powiecie, może przyjąć 102 dzieci w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Co roku do otwockiego żłobka jest więcej chętnych niż miejsc. Mimo szczerych chęci dyrekcji i wykwalifikowanej kadry pedagogicznej placówka nie jest w stanie przyjąć wszystkich zgłaszanych przez rodziców maluchów. – Jest bardzo dużo chętnych, a mamy do zaoferowania 102 miejsca. Ze względu na warunki lokalowe nie możemy przyjąć więcej dzieci – mówi Małgorzata Freliszka, dyrektor miejskiego żłobka przy ul. Wroniej 7.

Wielodzietni mają pierwszeństwo
Publiczny żłobek cieszy się dużą popularnością i dobrą opinią. Ale nie jest łatwo się do niego dostać. Z uwagi na obowiązującą w Otwocku od 2014 roku Kartę Rodzina 3+ pierwszeństwo mają rodziny wielodzietne i to pochodzące z nich dzieci mogą liczyć na dodatkowe punkty podczas rekrutacji.
– Składamy wnioski o przyjęcie, ale nie mamy szans. Jeśli nawet ktoś ma maksymalną liczbę punktów za to, że jest mieszkańcem Otwocka, odprowadza tu podatek, pracuje na pełen etat, to i tak w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z rodzin wielodzietnych – zwracają uwagę rodzice jedynaków lub dwojga dzieci. Dlatego też coraz głośniej mówi się, że należałoby trochę zmodyfikować Kartę Rodzina 3+, zwłaszcza że takie rodziny mogą liczyć na pomoc państwa z Programu 500+. Obecnie rodzina, która ma więcej niż dwoje dzieci, płaci za korzystanie ze żłobka tylko złotówkę, podczas gdy opłata stała wynosi 470 zł, a do tego dochodzi jeszcze dzienna stawka za żywienie w wysokości 6 zł. Z tego tytułu miasto z budżetu dokłada co roku ok. 100 tys. zł do utrzymania placówki.

Z ulgi w opłatach korzysta około 24 rodzin wielodzietnych. Ewentualnych zmian w Karcie Rodzina 3+ musiałaby dokonać rada miasta, podejmując stosowną uchwałę.

Dla kogo żłobek?

Przypominamy, że z usług miejskiego żłobka mogą korzystać tylko otwocczanie. – Nawet gdy przychodzą rodzice dzieci mieszkających na terenie powiatu, a jest tych dużo, to ich odsyłam, bo to jest żłobek tylko dla mieszkańców Otwocka. Nie mamy żadnego dziecka spoza miasta – podkreśla dyrektorka placówki. Kolejnym ważnym kryterium jest odprowadzanie podatku w otwockim urzędzie skarbowym. Do żłobka są przyjmowane dzieci rodziców pracujących. Muszą oni przedstawić zaświadczenie potwierdzające, że są zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin albo na pół etatu. Pod uwagę brane jest też to, czy do żłobka chodzi rodzeństwo malucha.

Rekrutacji podlegają również dzieci już uczęszczające do żłobka. Ich rodzice lub opiekunowie do 28 kwietnia muszą złożyć w placówce aktualne karty zgłoszenia. Druki do pobrania znajdują się na stronie internetowej żłobka http://www.zlobekotwock.pl lub w placówce.

Żłobek czeka też na rekrutację do miejskich przedszkoli, bo dzieci, które w danym roku kończą trzy lata, czasem dostają się do tych placówek. Wtedy w żłobku zwalniają się miejsca dla młodszych. Przyjmowane są maluchy, które skończyły pięć miesięcy, oraz dzieci w wieku do trzech lat. Jednak termin rozpoczęcia rekrutacji w miejskich przedszkolach nie jest jeszcze znany. Wiadomo tylko, że ma to nastąpić do 15 kwietnia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.